Tizenöt éves a nordic walking Fehérváron - sport és közösségi élmény mindenkinek

Már tizenöt éve zajlanak a nordic walking foglalkozások Székesfehérváron, immár összesen nyolc helyszínen. Hétfőn délután az ÖKK stábja az Öreghegyen járt, ahol Horváth István vezetésével több mint húszan űzték a testnek és szellemnek egyaránt jótékony sportágat.
2024.01.23. 16:31 |
Tizenöt éves a nordic walking Fehérváron - sport és közösségi élmény mindenkinek

A nordic walking vagy északi gyaloglás Magyarországon is egyre népszerűbb.

A sportág eredetileg az 1930-as években Finnországból indult, a sífutók körében hatékony erőnléti edzést jelentő mozgásformaként. Mai formájában csak később, a 90-es évek végén, 2000-es évek elején kezdett elterjedni. A különleges botok segítségével a nordic walking egyesíti a gyaloglás és a sífutás előnyeit. Felmérések szerint a mozgásforma hatékonyabb a hagyományos gyalogláshoz képest, hiszen a botok miatt az izomzat 90%-át bevonja a mozgásba.

Székesfehérváron a Fejér Megyei Szabadidősport Szövetség szervezésében és az Önkormányzat támogatásával már nyolc helyszínen űzik heti rendszerességgel az északi gyaloglást.

A vármegyében összesen 27 településen, köztük Székesfehérváron van lehetőség a nordic walkingra.

Székesfehérváron már nyolc helyszínen várják az érdeklődőket, többek között az Öreghegyen, a Palotavárosban, a Zichy ligetben, a Tóvároson. Horváth István mindenki figyelmébe ajánlja a tematikus alkalmakat, amikor egy-egy új helyszínt ismernek meg, mint például a Sóstói tanösvényt, vagy éppen a felújított Alsóvárosi rétet. A nordic walking foglalkozások időpontját és az instruktorok elérhetőségeit ide kattintva érhetik el.

Az ÖKK stábja hétfőn délután a Horváth István által vezetett öreghegyi foglalkozáson járt.

2009 februárjában indult az Országos Szabadidősport Szövetség kezdeményezésére. (…) Akkor már a Fejér Megyei Szabadidősport Szövetség 20 éve működött, mi is elmentünk az Országos Szövetséghez, ahol nordic walking instruktor képzésben vettünk részt. A résztvevő megyei szövetségek pedig botokat kaptak a kezdéshez.” – idézte fel a szinte napra pontosan 15 évvel ezelőtti kezdeteket. A FEMSZISZ először a nyugdíjas klubokban, orvosi rendelőkben, táborokban kezdte el hirdetni a foglalkozásokat, melyek hamar nagy népszerűségre tettek szert. Öreghegyen már ekkor 10-15 gyalogló is összegyűlt a foglalkozásokon, ez a szám pedig azóta is megvan, sőt, gyakran 20-nál is többen űzik az északi gyaloglást az Aszalvölgy környékén.

Minden korosztálynak lehetősége van ezt a sportágat kipróbálni – emelte ki Horváth István, aki a nordic walking jótékony hatásait is mindenki figyelmébe ajánlja. Megmozgatja többek között az al- és felkart, a csípőt, az ízületeket, valamint rendszeresen végezve testtartást, légzést, szívritmust javít. Fontos, hogy akár a csípőprotézis műtéten átesettek is nyugodtan kipróbálhatják ezt a sportágat, hiszen a botok egyfajta biztonságot nyújtanak, miközben a csípő körüli izmok átmozgatásra kerülnek. „A lényeg, hogy rendszeressé váljon ez a mozgás.” – húzta alá az instruktor, aki hetente két-három alkalommal egy-egy órás foglalkozást javasol annak, aki minden pozitív hatását szeretné érezni a nordic walkingnak.

A nordic walking jótékony hatásai azonban nem csak fizikailag mutatkoznak meg. A foglalkozások igazi közösségi élményként szolgálnak, a résztvevők minden újoncot tárt karokkal fogadnak, segítenek beállítani a botokat, tanácsokat adnak. A távot mindenki maga választja meg, így az sem jelenthet gondot, ha valaki esetleg nem 4-5 kilométerrel szeretne kezdeni, mindenki annyit sétál, amennyit szeretne. A közösségi élmény nem csak a folyamatos magas létszámban és a befogadó légkörben, hanem az egyéb rendezvényeken való részvételben is megmutatkozik. A nordic walkingosok ugyanis rendszeresen járnak sportnapokra, egészségnapokra és megyei találkozókra. Utóbbin nem ritka, hogy több mint 200-an vesznek részt.