Tehetség, céltudatosság és szorgalom - közös tanévnyitóval ünnepeltek a város egyetemei

A hagyományoknak megfelelően idén is közös tanévnyitóval kezdték meg a tanévet Székesfehérvár három felsőoktatási intézményében, a Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusán, a Kodolányi János Egyetemen és az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán. A Vörösmarty Színházban a rektori köszöntőket követően az új hallgatókat Székesfehérvár polgármestere fogadta a koronázó város polgárává, majd az egyetemek képviselői felkötötték intézményük szalagját a város zászlajára.
2021.09.01. 16:02 |
Tehetség, céltudatosság és szorgalom - közös tanévnyitóval ünnepeltek a város egyetemei
Már hagyománnyá vált, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusa, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar, és a Kodolányi János Egyetem, valamint Székesfehérvár Önkormányzata közösen nyitják meg a tanévet.

A közös évnyitó rendezvényen beszédet mondott dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, Dr. Anthony Radev, a Budapesti Corvinus Egyetem elnöke, Dr. Szabó Péter, a Kodolányi János Egyetem rektora, Dr. Molnár András professzor, az Óbudai Egyetem rektor-helyettese, valamint Zámbó László, a Székesfehérvári Hallgatói Tanács elnöke is.

Köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere üdvözölte a város 382 új egyetemi hallgatóját.

Beszédében kiemelte, hogy Székesfehérvár nemcsak történelmére, kultúrájára és sport életére büszke város, hanem a magyar ipar meghatározó központja is. Hozzátette, hogy a fehérvári ipar heterogén, sokféle gazdasági ágban van jelen, így számos lehetőséget biztosít a fiataloknak. "Amikor felsőoktatásról beszélünk, akkor a diákokról és a város jövőjéről beszélünk. Székesfehérvár célja, hogy a fiatalokat itt tartsa és hosszú távon is megtalálják számításaikat a városban. Ez nem megy a modern tudás elsajátítása nélkül, amire szert lehet tenni az egyetemi központoknak köszönhetően, de legalább ennyire fontos, hogy élményekkel is gazdagodjanak a fiatalok" - fogalmazott Székesfehérvár polgármestere, aki reményét fejezte ki, hogy a jelenléti, vagy legalább a hibrid oktatás lehetőségei mellett találkozhatnak majd egymással az egyetemisták és emberi, baráti kapcsolatokat is kiépíthetnek.

Dr. Anthony Radev, a Budapesti Corvinus Egyetem elnöke köszöntőjében arra hívta fel a fiatalok figyelmét, hogy a tehetség nem elég: a céltudatosság és a szorgalom is kiemelkedően fontos a hallgatók számára.

Ennek alátámasztására a Harvard Egyetem felmérését ismertette, mely szerint azok a hallgatók, akiknek megfogalmazott céljaik voltak egyetemistaként (10%) a konkrét cél nélküli hallgatói csoporthoz képest dupla jövedelemmel rendelkeztek a pályájuk során, míg azok, akik le is írták, a konkrét céljaikat (3%) azoknak mintegy tizenháromszoros volt a jövedelme a cél nélküliekhez képest.

Dr. Szabó Péter, a Kodolányi János Egyetem rektora beszédében hangsúlyozta, hogy a székesfehérvári diákok szerencsés helyzetben vannak, mert ez a város szereti az egyetemeit és támogatja az itt tanuló hallgatókat.

A magyar egyetemek modellváltását jó iránynak nevezte, ami arról is szól, hogy hogyan lehet a sok kiváló felsőoktatásban dolgozó szakember kvalitásait jobban kiaknázni. A Kodolányi Egyetemről szólva két tényezőt emelt ki, aminek kapcsán az intézmény kiemelkedik a többi felsőoktatási intézmény közül. A saját szakmájukban vállalkozásukat sikerrel végzők száma 2,5-szöröse a többi egyetem átlagának, illetve a külföldön sikerrel a szakmájukban dolgozók száma is kétszer akkora a KJE-n mint a magyar felsőoktatás átlaga. Dr. Szabó Péter szerint mindez azt jelzi, hogy a Kodolányin másképpen gondolkodnak és másképpen bánnak a hallgatókkal.

Dr. Molnár András professzor, az Óbudai Egyetem rektorhelyettese oktatási modelljéből azt emelte ki, hogy náluk együtt "tanul" az oktató és a hallgató, hiszen az oktatók is tanulnak a friss szemlélettel bíró hallgatóktól.

"Ennek a folyamatnak a végén mindenki jól jár, több lesz tőle az oktató és a hallgató egyaránt." - hangsúlyozta. Hozzátette, hogy a székesfehérvári egyetemek jó választást jelentenek a hallgatók számára, a duális képzésben résztvevők pedig a világ legkorszerűbb technológiáit ismerhetik meg és sajátíthatják el a partner cégeknél, végzősként pedig válogathatnak a partnerek által felkínált pozíciókból.

Zámbó László, a Székesfehérvári Hallgatói Tanács elnöke szerint az elmúlt évek sikerei bizonyították a székesfehérvári felsőoktatás létjogosultságát.

Jó tanácsa az új hallgatóknak az volt, hogy a túlélés érdekében össze kell dolgozni, hiszen az egyetem "nem a magányos farkasok terepe". Azt kívánta a gólyáknak, hogy olyan barátokra leljenek az egyetemi évek során, akikkel harcostársak tudnak lenni és akikkel összefogva eredményesen verekedhetik át magukat a diplomáig vezető úton.

A rendezvény résztvevői Somogyi Illés zongorajátékát hallhatták, valamint egy kisfilm válogatást is láthattak, amelyben a székesfehérvári hallgatói élet legszebb pillanatai elevenedtek meg. Az ünnepség végén a felsőoktatási intézmények egy-egy hallgatója felkötötte az egyetem szalagját a város zászlajára, Cser-Palkovics András polgármester pedig a város egyetemi polgárává fogadta a hallgatókat szimbolizálva azt, hogy a tanulmányaikat megkezdők nemcsak egyetemi polgárok, hanem ezzel egyidejűleg az ősi koronázó város polgárai is lesznek. Az elsőéves hallgatókat a rendezvényt követően a Hotel Magyar Király előtti téren várták a Felsőoktatási Gólyatúra induló pontjához.