-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Táncvarázs a zárógálán - fergeteges hangulatban búcsúzott a Királyi Napok
Vasárnap estére újra megtelt a Belváros élettel, a Királyi Napok Néptáncfesztivál zárógálája alatt nemcsak a Városház térről, de még a környező utcákból is sokan követték az eseményeket. Az Olaszországból, Montenegróból, Moldovából, Észak-Ciprusról, Baszkföldről, Szerbiából és Szenegálból érkezett táncosok a házigazda Alba Regia Táncegyüttessel és A Khelipeske Rom tánccsoporttal fergeteges hangulatot varázsolt a színpadra. A gála előtt oklevelet és emlékérmet is átadtak a résztvevőknek.
2014.08.24. 20:57 |
Vasárnap estére újra megtelt a Belváros élettel, a Királyi Napok Néptáncfesztivál zárógálája alatt nemcsak a Városház térről, de még a környező utcákból is sokan követték az eseményeket. Az Olaszországból, Montenegróból, Moldovából, Észak-Ciprusról, Baszkföldről, Szerbiából és Szenegálból érkezett táncosok a házigazda Alba Regia Táncegyüttessel és A Khelipeske Rom tánccsoporttal fergeteges hangulatot varázsolt a színpadra. A gála előtt oklevelet és emlékérmet is átadtak a résztvevőknek.
A gálán fellépett a házigazda Alba Regia Táncegyüttes mellett az észak-ciprusi Lefkosa Folklór Egyesület, a pécsi Khelipeske Rom csoport és a Chache Rom zenekar, a moldovai Hora Horita együttes, a baszkföldi Elai-Alai táncegyüttes és zenekar, a montenegrói ISKRA néptáncegyüttes, a Budapesten élő, szenegáli művészekből álló Afro Magic Band és a szerbiai KUD Sava Jeremic együttes is.
Az elmúlt években 72 ország közel 300 csoportja képviseltette magát a Királyi Napok Néptáncfesztiválon. Csaknem tízezer táncos vitte Fehérvár hírét szerte a világban, és ismertette meg városunk nevét.
A táncosok felvonulását este hét órától láthatta a közönség, a csoportok a Táncháztól a Fő utcán keresztül érkeztek meg a Városház téri színpadra. A felvonulást követően Brájer Éva alpolgármester nyitotta meg a gálát. „Egy picit szomorú szívvel zárom be nemcsak a 19. Nemzetközi Néptáncfesztivált, hanem a Székesfehérvári Királyi Napok programsorozatát is. Az elmúlt napokban sok ezren lehettünk együtt itt, a Nemzeti Emlékhely közelében, az egykori Nagyboldogasszony Bazilika lábánál. Részt vehettünk lélekemelő egyházi eseményeken, megtekinthettük Szent László koronázását felelevenítő szertartásjátékot és könnyű szórakozásban is lehetett részünk a Zichy színpadnál.” – mondta Székesfehérvár alpolgármestere, aki emlékeztetett arra is, hogy „ezeken a köveken, ahol mi ma járunk, ezeken a köveken vonult át a Királyi palotából Szent István Király a halála előtti éjszakán, hogy felajánlja országát Szűz Márai oltalmába.”
Brájer Éva kiemelte, hogy „ennek a városnak történelmi jelentősége van, és ezt senki nem veheti el itthon és Európában.” Székesfehérvár alpolgármestere köszönetet mondott a fesztivál alapítójának, Botos Józsefnek, hogy 19. alkalommal élvezhetjük a fesztivál hangulatát és számos ország kulturális kincseit. Elmondta, hogy Botos József idén Székesfehérvár díszpolgára lett, több évtizedes munkájának elismeréseként.
A Királyi Napok Néptáncfesztivál résztvevőit merített papírból készült oklevéllel és emlékéremmel jutalmazták, az érmet Ecsedi Mária tervei alapján Szabó Géza készítette. A zárógála első fellépőjeként az Olaszországból érkezett "Citta’ Di Agrigento” néptáncegyüttes lépett színpadra, táncaikban és zenéjükben a XVIII. századi Agrigento falusi élete elevenedett meg.




