-
Fogadóórát tart május 12-én Lehrner Zsolt
Május 12-én fogadóórát tart Lehrner Zsolt, az 1. számú választókörzet önkormányzati képviselője, ahol szeretettel várja a Belvárosban és közvetlen közelében élőket.
2026.05.08. -
Fogadóórát tart Deák Lajosné
Fogadóórát tart Deák Lajosné önkormányzati képviselő: hétfőn 17 órától várja a 11. választókörzetben élőket.
2026.05.08. -
Lezárják a kerékpárutat
Május 11-e és június 15-e között Kisfalud határában egy új út építési munkálatai zajlanak, emiatt lezárásra kerül a Csúcsos-hegy felöli oldalon a kerékpárút. Igy Kisfalud irányából az Aranybulla-emlékmű nem lesz megközelíthető, a Nagyszombati út irányából azonban továbbra is biztosított lesz az útkapcsolat.
2026.05.07. -
A Városgondnokság is csatlakozik a „vágatlan május mozgalomhoz”
Sajnos hazánkban is egyre súlyosbodik az aszályhelyzet, a folyóvizek és a talajvíz szintje is kritikusan alacsony. A kialakult helyzetben a szakemberek városunkban is keresik a zöld környezetet segítő megoldásokat. Ennek egyik lépeseként Székesfehérvár Városgondnoksága is csatlakozik a leendő környezetvédelmi miniszter, Gajdos László „vágatlan május mozgalom” felhívásához.
2026.05.06.
Szűrőprogram gyermekeink egészségéért
Rossz táplálkozási szokások, kevés sport, ezzel összefüggésben pedig az egyre több túlsúlyos és valamilyen ortopédiai elváltozásban szenvedő általános és középiskolás -így jellemezhető röviden a magyar fiatalok életmódja és egészségi állapota. A megoldást a prevenció és a problémák idejében történő felismerése jelentheti. Ez utóbbit kívánja segíteni a MOL által indított és az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium, valamint az Országos Tisztifőorvosi Hivatal szakmai támogatásával zajló országos szűrőprogram. A "Mi száMOLunk a gyermekekkel" elnevezésű országos rendezvénysorozat következő állomása Székesfehérvár, ahol 2004. június 12-én szombaton 10.00-18.00-ig az Alba Pláza előtt fog parkolni a szűrőprogram helyszínét biztosító emeletes "double decker" busz.
Rossz táplálkozási szokások, kevés sport, ezzel összefüggésben pedig az egyre több túlsúlyos és valamilyen ortopédiai elváltozásban szenvedő általános és középiskolás - így jellemezhető röviden a magyar fiatalok életmódja és egészségi állapota. A megoldást a prevenció és a problémák idejében történő felismerése jelentheti. Ez utóbbit kívánja segíteni a MOL által indított és az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ESZCSM), valamint az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH)szakmai támogatásával zajló országos szűrőprogram, amelynek keretében a szakemberek szemészeti és ortopédiai szűrést végeznek az általános iskolás korosztály körében, a szülőket pedig táplálkozási tanácsokkal segítik. Az említettek mellett az OTH munkatársai a helyszínen rákszűréssel kapcsolatos tanácsokat adnak az édesanyáknak és a nagymamáknak. A "Mi száMOLunk a gyermekekkel" elnevezésű országos rendezvénysorozat következő állomása Székesfehérvár, ahol 2004. június 12-én szombaton 10.00-18.00-ig az Alba Pláza előtt fog parkolni a szűrőprogram helyszínét biztosító emeletes "double decker" busz.
Napi többórányi tévézés és számítógépezés az egyik oldalon, csökkenő fizikai aktivitás a másikon - így jellemezhető a magyar fiatalok életmódja napjainkban. Ha nem történik változás, a fiatalokra az aktív sportolás helyett hamarosan az aktív semmit tevés lesz a jellemző. Ezt erősíti a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium 2003 őszén közzétett jelentése is, amely szerint a 11 és 17 év közötti korosztályban a diákok valamivel több mint harmada mozgásszegény életmódot folytat, s a testmozgásra fordított idő mennyisége és gyakorisága az életkor emelkedésével egyre kedvezőtlenebb arányokat mutat. Míg 5. osztályban a heti két vagy több alkalommal egy órát fizikai aktivitással töltő fiúk és lányok aránya nagyjából 80, illetve 70 százalék, 11. osztályban ez az arány már 60, illetve 20 százalékra (!) csökken. Az elmondottak fényében tehát nem meglepő, hogy hazánkban is - akárcsak világ más országaiban - terjed az elhízás "járványa", s fokozatosan emelkedik a túlsúlyos és az azzal összefüggésbe hozható betegségekben szenvedő fiatalok száma. A szakemberek azért is igyekeznek mind erőteljesebben felhívni a szülők figyelmét az elhízás veszélyére, mert már a túlsúlyos gyermekekben is gyakran kimutatható a szív- és érrendszeri kockázati tényezők jelenléte, illetve halmozódása, rövid és középtávon pedig számos szövődménye lehet az elhízásnak, többek között ortopédiai elváltozások.
Az órák hosszat tartó tévézésnek, számítógépezésnek azonban egyéb káros egészségügyi következményei is lehetnek. Bár igaz, hogy a monitor vagy a tévézés az egészséges szemet nem rontja el, az enyhe fénytörési hibák azonban az ilyen intenzív és tartós finom szemmunka során előjönnek, ilyenkor pedig már orvosi segítségére van szükség. Akár van panasz, akár nincs, a rendszeres szemészeti ellenőrzés betegségek kialakulását akadályozhatja meg.
A szakemberek egyet értenek abban, hogy a prevenciónak, első lépésben pedig a problémák idejében történő felismerésének kiemelt jelentőssége van. Bár hazánkban is rendszeresen szűrik az iskolásokat, a szülők gyakran nem figyelnek oda az iskolából érkező jelzésekre. Ezért fontosak az olyan figyelemfelhívó rendezvények, mint a MOL által indított és ESZCSM, valamint az OTH szakmai felügyeletével zajló országos szűrőprogram, ahol az orvosi vizsgálatok során a szülők közvetlenül kerülnek kapcsolatba a szakemberekkel.
A 2004. június 12-én szombaton az Alba Pláza parkolójában zajló eseményen a szakemberek egy emeletes buszon szemészeti és ortopédiai szűrést végeznek az általános iskolás korosztály számára, a szülőket pedig táplálkozási tanácsokkal segítik. Az OTH munkatársai az édesanyáknak és a nagymamáknak rákszűréssel kapcsolatos tanácsokat is adnak.