Az újraélesztés technikáját mutatták be kedden a Deák Szakgimnáziumban

Az újraélesztéssel kapcsolatos nyílt bemutató napra várta az érdeklődőket a Székesfehérvári Szív Egyesület kedden, a Deák Ferenc Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakgimnázium tornacsarnokában. A Szív Világnapjához kapcsolódó programon számos, az egészségvédelemmel foglalkozó szervezet képviseltette magát. Az eseményen egy labda és zene segítségével néhány perc alatt bárki megtanulhatta az újraélesztést.
2018.10.02. 19:17 |
Az újraélesztés technikáját mutatták be kedden a Deák Szakgimnáziumban

Magyarországon évente 20-25 ezer embert veszítünk el hirtelen szívhalál miatt. 70 százalékukat megmenthetnénk, ha lenne a környezetükben akár egy ember, aki tudná, mit kell tenni, amíg a mentő megérkezik.” - olvasható a TEVAgy a HŐS életmentő program holnapján.

Az eseményen - amelyen jelen voltak a Fejér Megyei Cukorbetegek Egyesülete és a Fejér Megyei Osteoporosis Klub tagjai is - részt vett a TEVAgy a HŐS program egyik megálmodója, Klupács Péter, aki Tóth Bálint, a program nagykövete segítségével bemutatta a - Mészáros Zalán kollégájával sok éves szakmai tapasztalatukra alapozva kidolgozott - újraélesztés technikáját.

Ha kell, merjünk cselekedni, nem tudunk kárt okozni. Lehet, hogy egy borda elpattan, de az képes regenerálódni, viszont valamennyi agysejt a szívmegállást követően négy perc múlva visszafordíthatatlanul elpusztul.” - emelte ki Klupács Péter, mentőtechnikus.

Az eseményen egy labda és zene segítségével néhány perc alatt bárki megtanulhatta az újraélesztést, melyet Klipács Péter öt lépésben foglalt össze:

1. Ahhoz, hogy megmentsünk egy életet nincs másra szükség, csak a bátorságunkra. Lépjünk oda a beteghez, és győződjünk meg róla, hogy eszméleténél van-e. Nyomjuk le kétszer a vállát, és szólítsuk meg.

2. Amennyiben nem reagál, így eszméletlen a beteg; szegjük hátra a fejét, készítsünk egy közös csövet.

3. A fülünket tegyük az orrához, és vizsgáljuk a mellkas emelkedését tíz másodpercig. Amennyiben a mellkas nem mozdul, azonnal kezdjük el a szívmasszázst, még mielőtt a mentőt hívnánk!

4. Mivel a halál beálltától számított negyedik percben az összes agysejt elpusztul, a szívmasszázsnak óriási jelentősége van. Helyezzük a mellkas fölé a két tenyerünket. A felső kézzel kulcsoljuk át az alsó kezünket, majd tegyük az illető mellkasára úgy, hogy a tenyerünk éle középre essen. Percenként száz-százhúszszor nyomjuk ütemesen a mellkast.

5. Ezt követően hívjuk a mentőket a 104, vagy a 112-es számon. Fontos, hogy a mentő kihívása után is folyamatosan nyomni kell a mellkast, egészen addig, amíg a segítség megérkezik.