Szentmise és hagyományőrző est a csángó magyarokért Székesfehérváron

Székesfehérvár meghívására hatodik alkalommal érkeztek Csángóföldről vendégek a moldvai Pusztinából, Lészpedről és Csík faluból. A mintegy harminc vendég, gyerekek és kísérőik a Velencei-tavi Gyermek- és Ifjúsági Táborban nyaraltak, meglátogatták a Bregyó Sportcentrumban zajló Napraforgó Városi Napközis Tábort, szombaton a csángó magyarokért mondott szentmisén vettek részt a ciszter templomban, majd este, a Városházán emlékezetes hagyományőrző esttel ajándékozták meg a székesfehérvári közönséget.
2017.07.22. 21:49 |
Szentmise és hagyományőrző est a csángó magyarokért Székesfehérváron
A több mint ezer kilométerre, Magyarország történelmi határvidékén fekvő Pusztinában 2006-ra épült fel a Magyar Ház. A moldvai csángó magyar településen töretlenül zajlik a magyar hagyományőrző oktatás iskolai tanórákon kívüli foglalkozások keretében. A pusztinai Magyar Ház helyet ad továbbá kulturális és művészeti rendezvényeknek, táboroknak, versenyeknek és vendégek fogadásra is alkalmas. A magyar oktatási programban jelenleg mintegy száz általános iskolás gyermek vesz részt. Pusztinát és Székesfehérvárt évek óta élő kapcsolatrendszer köti össze. Ennek köszönhető, hogy a város meghívására már hatodik alkalommal töltenek el egy hetet Velencén és Székesfehérváron.

Rendkívül bosszantó az, amikor az ember fáradozik és valaki vagy valami belerondít a munkájába. Mindenkivel előfordult már, hogy tette a dolgát, amiről hitte, hogy helyes, de valaki belenyúlt. Talán nem rombolta szét, talán nem tette teljesen tönkre, de valami szépséghibát ejtett rajta. Ilyenkor mit tesz az ember? Bosszankodik. Esetleg azt gondolja magában: csak kaptam volna el, adtam volna neki… Az indulat előhozza azt, hogy csak megfizessek neki.. De lám, az Isten milyen bölcs. Megmutatja, hogy felesleges minden indulat. Mint a mai evangéliumban: félünk, hogy a gyomnövény elnyomja az életet adó gabonát. A bölcs gazda hagyja mindkettőt élni. S amikor mindkét növény leéli az életét, a végén majd minden a helyére kerül. Az ocsút elégetik, a búza életet ad. Előrevetíti ez a példázat az ocsúról és a gabonáról, hogy az Isten kegyelmének erejét nem tudja felülírni a gonosz. Némi szépséghibát ejthet rajta, de végül mégis az Isten kegyelme fog győzedelmeskedni. Jézus Krisztus sorsa is ez volt. A konkoly ott járt körülötte, írástudók és farizeusok képében. Próbálják kérdésekkel, intrikákkal sarokba szorítani, végül aztán megkínozták keresztre feszítették. Látszólag elpusztul az életet adó kegyelem, de mégis lesz feltámadás. A természetfeletti kegyelem felülírja a természet valóságát. Lám, a Ceaușescu-diktatúra is végtelennek tűnt, s hol van már.. Ne tegyünk semmit a gonosz ellen. Mert nem is lehet. A végén úgyis minden a helyére kerül.” – fogalmazott szentbeszédében Dékány Árpád Sixtus, ciszterci szerzetes, volt zirci apát. A szentmisét követően a Városháza dísztermében rendezett felejthetetlen esttel, hagyományos moldvai dallamokkal, énekekkel, mondókákkal, mesével és tánccal ért véget a csángóföldi vendégek székesfehérvári látogatása.

Székesfehérvár lehetőségeihez mérten támogatja a külhoni magyarságot így a csángó magyarokat is. Erősek és élők a kapcsolatok Pusztinával, ahol hat évvel ezelőtt épült fel a Magyar Ház és ez a mai jótékonysági est is arra szolgált, hogy ennek fennmaradását biztosíthassuk.” – mondta Deák Lajosné, a határon túli magyarokkal kapcsolatos feladatok tanácsnoka.