-
Harmonia Albensis 2026.
Van valami egészen különleges abban, amikor a nyári esték csendjét évszázadokon átívelő dallamok töltik meg. A Harmonia Albensis 2026 idén is erre a különleges találkozásra hívja a közönséget: a zene, a történelem és a spiritualitás találkozik Székesfehérvár ikonikus templomaiban.
2026.06.28. -
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Szent Márton alakját idézték fel a múzeumban
November 11-e Szent Márton napja, amihez sok népi hagyomány is fűződik. A péntek óta tartó rendezvény- sorozatot ma a Fehérvári Polgárok Egyesületének és a Szent István Király Múzeumnak a közös ünnepsége zárta, ahol a hagyományok felelevenítése mellett nem maradhatott el a ludaskása és az újbor kóstolása sem. A ludaskását idén a Lecsókirály és halászléfőző, kolbásztöltő versenyek győztese, Major László, alias Dedy főzte meg.
2014.11.11. 16:20 |
November 11-e Szent Márton napja, amihez sok népi hagyomány is fűződik. A péntek óta tartó rendezvénysorozatot ma a Fehérvári Polgárok Egyesületének és a Szent István Király Múzeumnak a közös ünnepsége zárta, ahol a hagyományok felelevenítése mellett nem maradhatott el a ludaskása és az újbor kóstolása sem.
Tizedik éve emlékezik Szent Márton napján, november 11-én színes programokkal a Fehérvári Polgárok Egyesülete a megválasztása elől a ludak óljába bújt püspökre, aki máskülönben az irgalmas felebaráti szeretet megtestesítőjeként él a köztudatban. A jóságos püspök személyéhez számtalan népi hagyomány is rögzül. Ezekből a legendákból elevenítettek fel ma többet a múzeum Országzászló téri épületében rendezett ünnepségen. Földi Zoltán képviselő az Önkormányzat nevében köszönte meg a szervezőknek, hogy ünnepségeikkel tíz éven át őrizték a hagyományt és építették közösségüket.
Ákos Előd atya előadásában Szent Márton alakját idézte fel az egyház vonatkozásában és szerepét a néphagyományban, ezt követően a Felsővárosi Általános Iskola 5. osztályos tanulóinak német nyelvű színielőadását nézhették meg a résztvevők Szent Márton legendájáról. A Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola előadása után kezdődött a múzeum néprajzi részlegén egy tárlatvezetés, majd hagyományosan a ludaskása és az újbor kóstolása.
A ludaskását idén a Lecsókirály és halászléfőző, kolbásztöltő versenyek győztese, Major László, alias Dedy főzte meg 170 adagra, kiváló minőségben 12 kiló libából és 2-2 kiló májból, szívből, zúzából. A receptet is elárulta, amiben a legendás ludaskása készítő, Kovács Gyuri hagyományait dolgozta tovább: a belsőségekből és csontos húsdarabokból főzött, hagyományos fűszerekkel ízesített levest bolondította meg némi szerecsendióval és babérlevéllel, pici erős paprikával, majd összedarabolva összekeverte a húslében megfőzött rizzsel. A népes vendégsereg az újbor kóstolásával is elégedett volt: a Kőröshegyről, Mikonya József pincészetéből hozta a még éppen forrásban lévő fehér és rozé bort Benkő László, az Omega együttes népszerű billentyűse. Szent Márton-nap délutánjára a Felsővárosi Általános Iskolában is programmal készültek, amely lampionos felvonulással zárult.
Szent Márton, 316-ban született egy római tribunus fiaként Savariában, a mai Szombathelyen. 18 éves korában apja kívánságára a légió katonája lett, s a legenda szerint palástját odaadta egy didergő koldusnak. Nem sokkal később Amiens-ben megkeresztelkedett, otthagyta a sereget és misszionárius lett, majd 371-ben a Loire menti Torus püspökévé választották. A hagyomány szerint Márton elbújt a nagy megtiszteltetés elől a libák között, de a nagy gágogás elárulta. A katonák, utazók, foglyok, rabok, parasztok, pásztorok pártfogója, patrónusa volt.


