-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Szent Lászlóra emlékeztek - fizikai adottsága, lelki alkata és emberi jelleme emelte naggyá
Sokéves hagyományt követve koszorúzással emlékeztek meg pénteken délelőtt Szent László királyról a Prohászka ligetben. Szent László mindig célratörő, Európai szintű katonai vezető volt, aki sikerrel irányította seregét, ugyanakkor a legendák szerint László hagyatéka, példája máig hat. Vargha Tamás országgyűlési képviselő, honvédelmi államtitkár és Spányi Antal megyés püspök is méltatta a megemlékezésen Szent Lászlót, akinek példája a mai napig hat.
2014.06.27. 13:01 |
Sokéves hagyományt követve koszorúzással emlékeztek meg pénteken délelőtt Szent László királyról a Prohászka ligetben. Szent László mindig célratörő, Európai szintű katonai vezető volt, aki sikerrel irányította seregét, ugyanakkor a legendák szerint László hagyatéka, példája máig hat. Vargha Tamás országgyűlési képviselő, honvédelmi államtitkár és Spányi Antal megyés püspök is méltatta a megemlékezésen Szent Lászlót, akinek példája a mai napig hat.
KÉPGALÉRIA a megemlékezésről
KÉPGALÉRIA a megemlékezésről
A történelmi zászlók bevonulása után a lovagkirály szobrának árnyékában Vargha Tamás államtitkár mondott megemlékező beszédet. Szent László mindig célratörő, Európai szintű katonai vezető volt, aki sikerrel irányította seregét, ugyanakkor a legendák szerint László hagyatéka, példája máig hat. A Magyar Honvédség katonái ma is Szent László erényeit követve teszik a dolgukat minden nap.
Szent László személye szimbólummá vált, neve fohászává lett a kemény harcoknak - mondta Vargha Tamás. A nemzet megérezte történelmi hivatását, hogy a nyugati keresztény kultúrkörhöz kapcsolja az országot. Utalt arra, hogy a király erős akaratú, hajthatatlan jellemű, kemény férfi, kitűnő hadvezér, bölcs államférfi volt, de nem volt idegen jellemétől a krisztusi türelem és a kegyesség sem. Szent László király vitézsége, lovagiassága, kormányzó tehetsége és bölcsessége megszerezték számára nemzete tiszteletét, és ma is ezzel a tisztelettel idézzük meg emlékét.
Szent László személye szimbólummá vált, neve fohászává lett a kemény harcoknak - mondta Vargha Tamás. A nemzet megérezte történelmi hivatását, hogy a nyugati keresztény kultúrkörhöz kapcsolja az országot. Utalt arra, hogy a király erős akaratú, hajthatatlan jellemű, kemény férfi, kitűnő hadvezér, bölcs államférfi volt, de nem volt idegen jellemétől a krisztusi türelem és a kegyesség sem. Szent László király vitézsége, lovagiassága, kormányzó tehetsége és bölcsessége megszerezték számára nemzete tiszteletét, és ma is ezzel a tisztelettel idézzük meg emlékét.
Fizikai adottsága, lelki alkata és emberi jelleme emelte naggyá. Ezt az adottságot, amit kapott soha nem mások rovására használta, hanem a rábízottak védelmére, egy nemzet szolgálatára, egy ország fölemelésére - mondta Spányi Antal megyés püspök a megemlékezésen. "Szent László eljött Fehérvárra, kinyittatta Szent István sírját és az első királyt fölemelte és a szentek sorába állította." Hangsúlyozta: példa kell, hogy legyen László jelleme kortól függetlenül. Különösen azoknak, akiknek hatalom adatik, akiknek erővel kell föllépni és akiknek küldetése mások szolgálata és védelme, őrzése.

A beszédeket követően katonai tiszteletadás mellett koszorúzással folytatódott a megemlékezés, Szent László szobránál több szervezet is lerótta tiszteletét. Székesfehérvár és Fejér megye Önkormányzata nevében Cser-Palkovics András polgármester és Balogh Gergely a megyei közgyűlés tagja közösen helyezett el koszorút Szent László szobránál, így tisztelegve királyunk emléke előtt.
Szent László szobránál számos szervezet képviselője elhelyezte koszorúját, hogy így tisztelegjen a történelem jeles alakja és annak tettei előtt.

A megemlékezés után a résztvevők a Székesfehérvári Helyőrségi Zenekar felvezetésével közösen átvonultak a Szent István Művelődési Házba, ahol sort került a „Szent László, a lovagkirály” című nemzetközi gyermekrajzpályázat eredményhirdetésére és kiállítás-megnyitójára.
A pályázatot székesfehérvári és nagyváradi civil szervezetek – a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete, a Katonai Emlékpark Pákozd - Nemzeti Emlékhely, a nagyváradi Pro Liberta Partium Egyesület, valamint a nagyváradi Tanoda Egyesület – hirdették meg 8-15 éves diákok számára. A cél az volt, hogy a fiatalok minél kreatívabban, ötletesebben ábrázolják az uralkodó személyiségét, a hozzá kapcsolódó eseményeket, helyszíneket. Az alkotásokat április 4-ig lehetett benyújtani, az eredményhirdetésre Nagyváradon még májusban, Székesfehérváron pedig pénteken került sor. A szervezők nagy örömérre óriási érdeklődés kísérte a pályázatot. Magyarország, Erdély, Partium, illetve a Vajdaság 111 iskolájából összesen 1005 pályamunka érkezett, ami azt jelzi, hogy tanulók, iskolai közösségek és családok sokasága foglalkozott a magyar nemzet hadtörténelmével és annak kiemelkedő személyiségével, Szent Lászlóval. A Szent István Művelődési Ház Szent István termében 402 alkotást állítottak ki, 45 gyermek és 32 iskola kapott elismerést, bronz-, ezüst, - és aranyceruza minősítést, valamint különdíjakat.

A díjátadó előtt dr. Cser-Palkovics András polgármester üdvözölte a vendégeket, köszönetét fejezte ki a nemzetközi rajzpályázat szervezőinek és valamennyi alkotójának. Szavai szerint nagyon magas színvonalú alkotások születtek, melyek közül néhányat meg is vásárolt a város. Szent László öröksége ismét emlékeztet minket arra, hogy mekkora felelősség egy olyan városban élni, mint Székesfehérvár. A mai esemény nagyon szép megalapozása a Szent Lászlóhoz és korához kötődő nyári rendezvényeknek. A polgármester reményét fejezte ki, hogy a következő években is lesznek olyan programok, melyek Nagyváradot és Székesfehérvárt összekötik, a Kormány által meghirdetett Árpád-ház Program pedig számos lehetőséget kínál a két város közötti együttműködés erősítésére.

A díjátadón Szent Lászlóról szóló történelmi játékot adtak elő a nagyváradi, színmagyar Szacsvay Imre Általános Iskola diákjai. Spányi Antal megyés püspök megnyitotta a kiállítást, amely a következő hetekben a Szent István Művelődési Házban tekinthető meg. A rajzokból később vándortárlatot szerveznek, illetve a nyári időszakban a Belváros különböző pontjain állítják ki az alkotásokat. A www.htbkszfvar.hu címen mától elérhető lesz az az önálló honlap, ahol bemutatják az összes pályamunkát, illetve beszámolók és képek láthatóak a székesfehérvári és nagyváradi eseményekről.


