-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Szent László táblával bővült a Királygaléria a Nemzeti Emlékhelyen
A Királygaléria sorozat nyolcadik elemeként ma délután ünnepélyesen átadták a Szent László királyt ábrázoló rézdomborítást, melyet – Kodolányi László 2010-ben bekövetkezett halála miatt – Balogh Mihály Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész készített. Az alkotás méretében, anyagában és készítési technikájában teljes mértékben alkalmazkodik a sorozat szellemiségéhez.
2014.10.31. 14:53 |
A Királygaléria sorozat nyolcadik elemeként ma délután ünnepélyesen átadták a Szent László királyt ábrázoló rézdomborítást, melyet – Kodolányi László 2010-ben bekövetkezett halála miatt – Balogh Mihály Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész készített. Az alkotás méretében, anyagában és készítési technikájában teljes mértékben alkalmazkodik a sorozat szellemiségéhez.
A Nemzeti Emlékhely Királygalériáját Kodolányi László szobrász és ötvösművész tervezte, a sorozat első hét darabját is ő készítette. A Szent Istvánt ábrázoló rézdomborítás 1996-ban került a helyére, ezt követte 1997-ben Szent Imre, 1998-ban Könyves Kálmán, 1999-ben III. Béla, 2000-ben Mátyás király, 2003-ban Károly Róbert, majd 2009-ben IV. Béla táblája. Valamennyi alkotás adományozók – intézmények, civil szervezetek, cégek – jóvoltából került a Nemzeti Emlékhelyre. A Szent László rézdomborítás Károly Róbert táblája mellett ez a második olyan mű, amely Székesfehérvár Megyei Jogú Város adományaként került a helyére, elkészítését a város mellett a Székesfehérvár Fejlődéséért Alapítvány is támogatta.
A délutáni avató ünnepségen Székesfehérvár Önkormányzata nevében Brájer Éva alpolgármester köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik közreműködtek a Szent László Év programjainak megszervezésében, lebonyolításában, különös tekintettel a Vörösmarty Színházra. Mint mondta, a most lezáruló esztendő egyik legfontosabb hozadékaként Székesfehérvár és Nagyvárad között létrejött egy kulturális szempontból jelentős, gyümölcsöző baráti kapcsolat, amely a jövőben is folytatódik. Brájer Éva alpolgármester köszöntőjében felidézte Szent László király életművét, legendás hőstetteit, egyházszervező tevékenységét, diadalait és uralkodói érdemeit.
A Királygalériának nyújtott civil és intézményi támogatásokkal a köz gazdagodik, hiszen gyarapodik a Nemzeti Emlékhely. – emelte ki az ünnepség zárásaként dr. Demeter Zsófia múzeumigazgató. Elmondta: gyarapodunk azzal is, hogy civil szervezetek, társaságok, alapítványok állnak az adományozók sorában, hiszen azt bizonyítják, hogy az elhivatottság, a kultúráért való tenni akarás, a jó szándék és az utánajárás a köznek szóló eredményeket hoz, és példaként állítható mindenki elé. Az ünnepséggel a 2014-es esztendőre bezárt a Nemzeti Emlékhely, amely legközelebb 2015 áprilisában nyitja meg kapuit a látogatók előtt.


