Iván-napi búcsú - püspöki szent liturgiával ünnepelt a székesfehérvári szerb közösség

Szent Iván-napi búcsúra várták a híveket és a vendégeket szombaton, Székesfehérváron, a Rác utcai szerb ortodox templomba és a templom kertjébe. Az ünnep délelőtt püspöki szent liturgiával kezdődött, amelyet követett a hagyományos kalács és koljivoszentelés.
2021.07.10. 17:31 |
Iván-napi búcsú - püspöki szent liturgiával ünnepelt a székesfehérvári szerb közösség

Szent liturgiával kezdődött a székesfehérvári szerb ortodox templom védőszentjének Szent Ivánnak ünnepe szombaton.

Keresztelő Szent János a székesfehérvári szerb templom patrónusa, - a szláv nyelvekben Szent Iván, - a régi ortodox naptár 13 napos eltérése miatt ünnepelik ezt a július 7-hez legközelebb eső ünnepnapon.

A helyi egyházközség legnagyobb ünnepe minden esztendőben a crkvena slava, vagyis a templombúcsú.

Az ünnepi szent liturgia keretében Lukijan (Lukács) budai püspök felszentelte a kalácsot és koljivót - olyan főzött búzát, amelyben mogyoró, dió, mandula és mazsola egyaránt van és a keleti rítusú keresztények szakrális eledele. A búcsú komája, vagyis házigazdája a Sándorovits család volt.

„Eucharisztikus hálaadással gyűltünk össze, hogy Szent Liturgiával ünnepeljünk ebben a gyönyörű templomotokban. Szent Iván (Keresztelő Szent János) arra méltóztatott, hogy kezét Jézus Krisztus fejére tegye, amikor Krisztus urunk a Jordánban megkeresztelkedett.

Ő volt az, aki Krisztus előtt járt, előkészítve küldetését, ezért hívjuk előhírnöknek. Feladatául adatott, hogy az egész emberiséget bűnbánatra bírja. Mert bűnbánatra minden embernek szüksége van.

A bűnbánat nem egy pillanatnyi esemény, hanem egy egész folyamat. Görög eredetiben a metanoia azt jelzi, hogy a bűnbánat egész elménk és létünk megváltoztatásának útja. Mert Jézus Krisztus is ezt akarja; a saját elménkben, gondolkodásunkban és életünkben is távolodjunk el attól, ami a bűnhöz vezet.

Az ószövetségi héber nyelvben a bűnbánatot jelentő szó a shuv. Ez azt jelenti, hogy visszatérés az atyai házba. Ez történik a bűnbánatban, amikor lépésről lépésre a mennyei Atya ölébe térünk vissza. A bűnbánat nem csak azt jelenti, hogy elismerjük, beismerjük és belátjuk bűneinket, hanem egy elhatározás, arra, hogy mindazt, amit beismertünk adjon erőt arra hogy megváltozzunk és visszatérjünk.

Mindannyian hordozunk az életünkben olyan dolgot, ami csak lefelé húz és a bűn felé irányít. Ezért mi is induljunk Keresztelő Szent János útján és dicsőítsük az Úr nevét.” - hirdette szerb nyelvű - Pavle Kaplan, esperes által szinkrontolmácsolt - szentbeszédében Zoran Osztoics, budapesti parochus.

„Ebben az esztendőben eddig nagyon puritán módon gazdálkodtunk a megszorítások hatására, de mindenkinek kevesebből kellett gazdálkodnia. Mindazonáltal üzemeltettük a templomunkat, kápolnánkat, közösségi házunkat. A járvány akadályozta ugyan a liturgiáinkat, de mint más egyházak, mi is áttértünk online jelenlétre.

A közeljövőben felújítjuk a templomkapunkat. Ha helyzet a jelenlegihez hasonló lesz ősszel nagyon szép rendezvényekre készülünk.” - hangsúlyozta Sándorovits László, a Székesfehérvári Szerb Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.

„A fehérvári ordodox Isten háza élő templom, ahol havonta kétszer van liturgia, a Székesfehérvári Szerb Nemzetiségi Önkormányzat honlapján találhatók az időpontok.” - tette hozzá az elnök.

„Köszönjük a Szerb Nemzetiségi Önkormányzat odaadó munkáját, hogy a Tűzzel-vassal Fesztivál után újra élettel telt meg Palotaváros, a Rác utcai Skanzen, a templomkert. A hagyományok, a kultúra, művészet, vallás iránt érdeklődők itt megtapasztalhatják, hogy egy ilyen kis közösség hogyan tudott évszázadokon keresztül életben maradni.” - emelte ki Lehrner Zsolt, Fehérvár alpolgármestere.