-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Székesfehérváron tartja konferenciáját a Megyei és Városi Levéltárosok Vezetőinek Tanácsa
A Megyei és Városi Levéltárosok Vezetőinek Tanácsa háromnapos konferenciát rendez Székesfehérváron a levéltárak jelenéről és jövőjéről. A konferencia résztvevőit a város polgármestere Cser-Palkovics András köszöntötte, aki felhívta az ország minden részéből érkezett levéltáros szakemberek figyelmét a 2013-as emlékévre, de beszélt a múzeum és a könyvtár városi kezelésbe kerüléséről is. A magyar levéltárügy kilátásai és feladatai az átalakítás után címmel pedig L. Simon László kultúráért felelős államtitkár tartott előadást.
2012.10.04. 12:01 |
A Megyei és Városi Levéltárosok Vezetőinek Tanácsa háromnapos konferenciát rendez Székesfehérváron a levéltárak jelenéről és jövőjéről. A konferencia résztvevőit a város polgármestere Cser-Palkovics András köszöntötte, aki felhívta az ország minden részéből érkezett levéltáros szakemberek figyelmét a 2013-as emlékévre, de beszélt a múzeum és a könyvtár városi kezelésbe kerüléséről is. A magyar levéltárügy kilátásai és feladatai az átalakítás után címmel pedig L. Simon László kultúráért felelős államtitkár tartott előadást.

A levéltári törvényt még 2012. május 21-én módosította az Országgyűlés. Ennek értelmében október elsejével létrejött a megyei és az országos levéltárakat egységes szervezetbe tömörítő Magyar Nemzeti Levéltár. A korábbi Magyar Országos Levéltár jogutódjaként működő intézménybe október 1-jétől integrálódó megyei levéltárak szakmai önállósága megmarad, élükön a jövőben is igazgatók állnak.

A levéltári rendszer átalakításának köszönhetően erősödik az állami szerepvállalás a múlt és a közelmúlt iratanyagainak megőrzésében, a jövő évre tervezett költségvetési támogatásuk jelentősen meghaladhatja az ideit. Ez azért is fontos, mert miután 2009-ben a kulturális normatíva megszűnt, a megyei levéltárak 2006 óta tartó alulfinanszírozása felerősödött. Ezt a folyamatot állítja meg a jelenlegi törvény.

A Székesfehérváron október 4. és 6. között zajló konferencián a Magyar Nemzeti Levéltár megalakulásának szakmai és gazdasági kérdéseiről, illetve a Nemzeti Kulturális Alaphoz benyújtott levéltári pályázatok tapasztalatairól tanácskoznak.

A konferencia plenáris ülésén felszólalt L. Simon László kultúráért felelős államtitkár, aki a levéltári rendszer átalakításáról és a szakma előtt álló feladatokról beszélt.