Székesfehérvár open - páros bridzsverseny a Művészetek Házában

Gyulafehérvári versenyzők részvételével szervezett kétfordulós páros bridzsversenyt a Székesfehérvári Bridge Club, amelynek az utóbbi időben megduplázódott a taglétszáma. Az első Székesfehérvár openre szombaton került sor a Művészetek Házában és a tervek szerint hagyományt kívánnak teremteni a versennyel.
2017.11.25. 13:06 |
Székesfehérvár open - páros bridzsverseny a Művészetek Házában

A Művészetek Háza harmadik emeletén feszült csend az asztaloknál, ahol négy-négy játékos ül és a középen álló osztógépre koncentrál, amelyből tizenhárom-tizenhárom lapot húznak ki, hogy aztán párokat alkotva minél több ütést szerezzenek meg a másik duó elől. Az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Székesfehérvári Bridge Club első alkalommal rendezte meg a Székesfehérvár open páros bridzsversenyt. A megmérettetésre Székesfehérvár testvérvárosából, Gyulafehérvárról is érkeztek versenyzők, mivel a Székesfehérvár Bridge Club és a gyulafehérvári Alba Iulia Bridge Club több éve ápol kiváló kapcsolatot egymással. Tóth Kálmán, a Székesfehérvári Bridge Club elnöke elmondta, hogy ez az első verseny, amit rendezték és rögtön nemzetközi versenynek nevezhető a Székesfehérvár open, köszönhetően a gyulafehérvári résztvevőknek. „Hagyományt kívánunk teremteni és minden évben, november végén megrendezni a Székesfehérvár open kupát. Hosszú távon gondolkodunk, évről évre szeretnénk növelni a résztvevők létszámát. A mostani verseny 13 asztalon zajlik.” – mondta el a klub elnöke. Tóth Kálmán a klubjukról szólva kiemelte, hogy már 43 tagot számlálnak és klubestjeiket keddenként este fél hattól tartják a Barátság Házában, ahová a gyakorlott bridzselők mellett a kezdőket is várják. Ha kellő számú jelentkező lesz, kezdő tanfolyamot is indítanak.„A bridzs sokkal több, mint egy szerencsejáték, inkább arról van szó, hogy stratégia, taktikai gondolkodás szükséges hozzá. Sportnak is nevezhetjük, hiszen megvan az a közösségteremtő funkciója, ami a sport sajátja. Ez az első alkalom itt Fehérváron és remélem, hogy folytatódik majd ez a verseny, mert kiváló közösségépítő sorozat lehet.” – mondta el a megnyitón az első Székesfehérvár open fővédnöke, Róth Péter alpolgármester. 

A bridzs egyike azon kevés kártyajátékoknak, amelyet versenyszerűen is lehet űzni. 1999-ben a NOB olimpiai sportnak minősítette, és 2002-ben bemutató játékot rendeztek a téli olimpián. A bridzset négy játékos játssza egy pakli francia kártyával. A két-két szemben ülő játékos alkot egy-egy párt, és a két pár egymás ellen küzd. A játék célja minél több ütés megszerzése. Egy ütés úgy keletkezik, hogy amikor valaki hív egy tetszőleges lapot, akkor a többieknek sorban - az óra járásával egyezően - ugyanilyen színű lapot kell tenniük. Aki a legmagasabbat teszi, azé lesz az ütés. Ha valaki nem tud a hívott lappal azonos színűt tenni, akkor tetszőleges lapot tehet. Aki ütött, annak kell hívnia a következő ütéshez, és ez így megy, amíg el nem fogynak a lapok.