-
George Gershwin 125’+1
A szimfonikus jazz megteremtőjeként ismert George Gershwin darabjaiból válogat a Budapest Jazz Orchestra és Urbán Orsi a George Gershwin 125’+1 című esten, amelynek május 2-án, pénteken 19 órától lehet részese a közönség a Közösségi Központ – Feketehegy-Szárazréti Kultúrudvarban.
2025.04.26. -
Derkovits kör kiállítása
Újabb kiállításra készül a VOKE Vörösmarty Mihály Művelődési Ház. Április 28-án nyílik meg a Derkovits Képzőművészeti Kör tárlata, amely május közepéig lesz látogatható.
2025.04.25. -
50 éves a Kondor Kör
Számos képzőművész bontogatta szárnyait az immár 50. születésnapját ünneplő Kondor Körben. A jubileum alkalmából kiállítássorozatot rendeznek, amelynek részleteit sajtótájékoztató keretében ismertették.
2025.04.25. -
Közösségi szőttes konferencia
Országos konferencián vitatták meg a hagyományok megőrzésének lehetőségeit Székesfehérváron. A tanácskozásnak az Alba Regia Táncegyesület adott otthont.
2025.04.25.
Sikerült megtalálni Mátyás király maradványait Fehérváron?

Egy különleges koponya, mely vélhetően Hunyadi Mátyásé
Az egykori koronázóbazilika romjainál előkerült csontmaradványok közül most egy különleges koponyát is vizsgáltak a kutatók, melynek a modern tudományos eszközök segítségével a grafikus arcrekonstrukciója is elkészült. A folyamatot több lépésben végezték el a szakemberek: antropológiai elemzésre alapozással, a lágy szövetek és arcvonások rekonstrukciójával, és a haj, arcszőrzet és egyéb külső jegyek meghatározásával. Az I/10 jelzéssel ellátott egyénről tudható, hogy a férficsontváz bolygatott, de szinte hiánytalan állapotban került elő 2002-ben, a Biczó Piroska vezette ásatáson. A feltárások dokumentációjából az is kiderül, hogy a Szűz Mária Bazilika déli mellékhajójában került elő a csontmaradvány, 43-47 évesen hunyhatott el az Éry Kinga által feltételesen Habsburg Alberttel azonosított egyén. Ugyanakkor a kutató is kiemelte a DNS vizsgálatok fontosságát, amelyek tisztázhatják a kérdést.
A Magyarságkutató Intézet szakembereinek a kutatások során felkeltette a figyelmét az, hogy az I/10-es számmal ellátott koponya morfológiai szempontból sok hasonlóságot mutat Corvin Jánoséval. Az összehasonlító elemzések alapján feltételezhető, hogy a koponya Mátyás királyé lehetett, a biztos megállapításhoz azonban további tudományos vizsgálatokra van szükség.
Az előzmények
A középkori Magyar Királyság egyik legjelentősebb városa Székesfehérvár volt, a koronázások (38 magyar király), királyi temetkezések színhelye (15 uralkodó), valamint országgyűléseknek, országnagyok tanácskozásának, királyok hadba vonulásának és hazatérésének adott otthont. Jelentőségét növelte, hogy itt őrizték a koronaékszereket az Árpád-korban, és a királyi ereklyekincseket is. A török hódoltság alatt a sírok többségét kifosztották. Az uralkodók és előkelők maradványait a 19-20. század során tárták fel, majd a csontvázakat különböző helyeken tárolták, míg végül 2000-ben az osszáriumba kerültek, III. Béla és Antiochiai Anna kivételével. Napjainkban a modern tudomány (a genetika, az antropológiai alapokon nyugvó arcrekonstrukció és számos más kutatási mód) lehetőséget ad arra, hogy nagy pontossággal vizsgálhassák a csontokat, olyan módszerekkel, amik eddig nem voltak lehetségesek. Az Árpád-ház férfi tagjaira jellemző DNS-t 2018-ban azonosította az Országos Onkológiai Intézet vezette nemzetközi kutatócsoport, majd 2021 januárjában a lepoglavai kutatásnak köszönhetően sikerült azonosítani Corvin János és Corvin Kristóf – azaz a Hunyadi-ház férfi ágának – DNS profilját. Ez azért is fontos, mert ennek segítségével a székesfehérvári osszáriumban nyugvó Mátyás király maradványait is azonosítani lehet.