-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Sikeresen zárult a közgyűjtemények átvétele - kormányzati támogatás a Szent István Emlékév programjaira
A közgyűjtemények átadás-átvételének folyamatát értékelte Székesfehérvár polgármestere, kiemelve, hogy a Magyar Állam megfelelő költségvetési támogatással segíti az önkormányzatok fenntartói tevékenységének elvégzését. Sikeresnek értékelte az átadás-átvételi folyamatot L. Simon László kulturális államtitkár is, aki kiemelte, hogy idén 4 milliárd forintra nő a múzeumi intézményrendszerre fordítható összeg. Az államtitkár bejelentette azt is, hogy az állam 25 millió forinttal támogatja a Szent István Emlékév programjait.
2013.01.20. 15:24 |
Az elmúlt hetekben szerzett tapasztalatok birtokában értékelte a közgyűjtemények átadás-átvételének folyamatát Székesfehérvár polgármestere, kiemelve, hogy a Magyar Állam megfelelő költségvetési támogatással segíti az önkormányzatok fenntartói tevékenységének elvégzését. Sikeresnek értékelte az átadás-átvételi folyamatot L. Simon László kulturális államtitkár is, aki kiemelte, hogy idén 4 milliárd forintra nő a múzeumi intézményrendszerre fordítható összeg. Az államtitkár bejelentette azt is, hogy az állam 25 millió forinttal támogatja a Szent István Emlékév programjait.
Január elsejével a települési önkormányzatok fenntartásába kerültek a múzeumok és könyvtárak. A fontos közgyűjtemények átadás - átvételével kapcsolatban pozitív tapasztalatokról számolt be Székesfehérvár polgármestere, aki kiemelte, hogy a folyamat nyugodt körülmények között zajlott és időarányosan le is zárult mind jogi, mind pénzügyi értelemben. dr. Cser-Palkovics András elmondta, hogy az intézményeket olyan költségvetési támogatással kapta meg a város, amellyel biztosítani lehet a fenntartói feladatok elvégzését. „Ez azért is fontos, mert enélkül nem is lehetne azokat a közösségi célokat meghatározni, amelyek miatt azt állítom, kifejezetten jó döntés volt az, hogy ezek a közgyűjtemények a települési önkormányzatokhoz, és a helyi közösségek fenntartásába kerültek.” .- tette hozzá a polgármester, aki szerint egy múzeumban, vagy egy könyvtárban az adott település és környéke saját kincseit tudja megmutatni ország-világ előtt.
Sikeresnek nevezte az átadás-átvételi folyamatot L. Simon László kultúráért felelős államtitkár is. „Mindenki számára egyértelmű, hogy semmiféle olyan megjegyzés nem volt hallható az elmúlt hetekben, amely az átadás-átvétel bármely problémáját felvetette volna.” - mondta. Az államtitkár beszámolt arról is, hogy országos reprezentatív közvéleménykutatások szerint az emberek több mint 60%-a helyes döntésnek tartja azt, hogy olyan fenntartóhoz kerülnek a közgyűjtemény-intézmények amelyek közelebb vannak hozzájuk. Összesen 214 múzeumegységet adtak át települési önkormányzatoknak, minden esetben problémamentes volt az átadás-átvétel. 2012-ben az állam 2, 6 milliárd forintot fordított a volt megyei múzeumi hálózatok működtetésére, idén ez az összeg 4 milliárd forintra nő. „Az 1,4 milliárd forintos növekedés jelentős növekedésnek számít, a növekményt kifejezetten a vidéki kulturális intézményrendszerre fordítjuk.” - tette hozzá L. Simon László. A könyvtárak esetében 2,8 milliárd forintot fordítanak a könyvtári rendszer működtetésére, és további 1,7 milliárdot azoknak a feladatoknak az ellátására, amelyet a megyeszékhelyen kívüli, kistelepülési és mozgókönyvtári feladatokra vonatkoznak.
Január 22-én a Magyar Kultúra Napját Székesfehérváron ünnepli L. Simon László államtitkár a Szent István Emlékév kapcsán. Elmondta, hogy az Emlékévet a magyar kormány is fontosnak tartja, mert Szent István királyon keresztül a magyar államalapításra is emlékezünk. „Nagyra értékeljük a Polgármester Úr és Székesfehérvár Közgyűlésének kezdeményezését, ezért a kormány 25 millió forinttal fogja támogatni az emlékévet. Ebből 10 millió forintot a honvédelmi költségvetésből biztosít az állam, hiszen számos olyan program lesz, ami a honvédelmi hagyományok ápolásához kapcsolódik. 15 millió forintot pedig a kulturális költségvetésből különít el a kormány, hiszen sok fontos szakmai konferencia, kulturális rendezvény és kísérőprogram lesz.” - jelentette be L. Simon László.dr. Cser-Palkovics András polgármester szimbolikusnak nevezte, hogy Székesfehérváron a múzeum átadás-átvételére éppen a Szent István Emlékévben került sor. Köszönetet modott L. Simon László és Vargha Tamás államtitkároknak a jelzésértékű támogatásért, amely azt jelzi, hogy az Emlékév nemcsak Fehérvárnak, hanem az egész nemzetnek fontos.