Siker, boldogság, kommunikáció – elindult az Alba Mater előadássorozat

Új programsorozat indult a Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusán Alba Mater – Szülők Akadémiája néven, az első alkalomra csütörtökön délután került sor. Dr. Aczél Petra nyelvész, kommunikációkutató „Siker, boldogság, kommunikáció – tények és titkok a jövő készségeiről” címmel tartott előadást, amelyben a türelem és annak hiányának társadalmi hatásairól is szólt.
2018.05.10. 18:34 |
Siker, boldogság, kommunikáció – elindult az Alba Mater előadássorozat

A három alkalmas előadássorozat célja, hogy hasznos és izgalmas témáival minőségi kikapcsolódást nyújtson a középiskolás diákoknak, és szüleiknek egyaránt.

Dr. Aczél Petra nyelvész, kommunikációkutató előadásában a mai "korérzet" egyik legfontosabb "pillérének" nevezte a türelmetlenséget. Kiemelte, hogy a szolgáltatás-marketingben is a legnagyobb gond, ha az ügyfélnek erőfeszítéseket kell tennie ahhoz, hogy a szolgáltatást igénybe vegye, és a legnagyobb erőfeszítésnek pedig ma a várakozást tekintjük.

Aczél Petra szólt arról is, hogy a humán etológia szerint az emberi faj azt tudja megbecsülni, amire várnia és amiért küzdenie kell, mint ahogy a párkapcsolatokban az udvarlás tanít meg a szeretetre, ragaszkodásra és a kötődés kialakításához nélkülözhetetlen a várakozás.

A türelmetlenség további problémája az azonnali kielégülés vágya. Ennek érzékeltetésére az előadó felidézte a 60-as években végzett un. „marshmallow (mályvacukor) kísérletet, amikor azokat a 4 éves gyerekeket, akik tudtak 15 percet várni úgy, hogy előttük volt a mályvacukor és nem ették meg, kétszer annyi cukorral jutalmaztak. A kísérletben résztvevők hosszú távú követése során megállapították, hogy azok, akik tudtak várni, későbbi tanulmányaik során lényegesen sikeresebbek voltak, jobbak voltak a társas képességeik, mint türelmetlenebb társaiké.

A következő két előadást a Gazdálkodástudományi Kar, illetve a kampuszon egyedülálló Sportközgazdász mesterképzés egy-egy oktatója tartja majd az Alba Mater sorozatban.

A türelem hiányának fiatalokra gyakorolt hatásáról szólva kiemelte, hogy a mai, „érintőképernyővel született” gyerekek, akik egy biztonságos világban nőnek fel, ahol minden gyorsan adott, közel sem olyan boldogok, mint a korábbi generációk hasonló életkorukban: ezt bizonyítja a legtöbb kutatás. A mai 15-19 év közötti korosztály nagy-britanniai vizsgálata azt állapította meg, hogy a legjellemzőbb érzelmük az aggódás. A társadalomkutatók K-generációnak nevezték el őket Katniss Everdeen, az Éhezők viadala – filmek főszereplője után, mert „magányos harcosoknak” tartják magukat és úgy érzik, egyedül vannak, kötődések nélkül. Az előadó kifejtette, hogy a "hármas pillérű korérzet" további pilléreinek a tudomány- és adatközpontúságot, illetve a terápiás hangulatot tartja.