-
Királyi Napok augusztus 14-e és 23-as között
Az augusztus 20-ai négynapos hétvégéhez igazodva idén egészen augusztus 23-ig várja a látogatókat a Szent István ünnepe köré szervezett összművészeti fesztivál, a Székesfehérvári Királyi Napok. A történelmi főváros legfontosabb, augusztus 14-én kezdődő kulturális eseményéről Lehrner Zsolt alpolgármester és Igaz Krisztina, a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szakmai vezetője tartott ismertető sajtótájékoztatót.
2026.04.17. -
Tudományos konferencia
A második világháborút követő időszakban bekövetkezett államosítás lesz a fő témája annak a tudományos konferenciának, amelyet április 21-én, kedden 10 órakor rendeznek meg a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Vármegyei Levéltárában.
2026.04.17. -
Országos döntőre készülnek
Országos megmérettetésre készülnek a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium fúvósai, akik a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban adtak koncertet.
2026.04.17. -
Lepketánc
Kivételes koncertnek lehettek tanúi az Aranybulla Könyvtár vendégei. Városunk ikonikus duója a Hungarikum Együttes és meghívott vendégük Végh Gyula megzenésített versekkel köszöntötték a Költészet Napját.
2026.04.17.
Repüléstörténeti rajzkiállítás nyílt a Vasváriban
Rajzkiállítással csatlakozott a város repüléstörténetének 100. évfordulójának tiszteletére szervezett emlékévhez a Vasvári Pál Általános Iskola. A pénteken délelőtt megnyílt tárlaton több mint 120 alsó és felső tagozatos diák munkái láthatóak november végéig.
2016.10.07. 13:01 |
Rajzkiállítással csatlakozott a város repüléstörténetének 100. évfordulójának tiszteletére szervezett emlékévhez a Vasvári Pál Általános Iskola. A pénteken délelőtt megnyílt tárlaton több mint 120 alsó és felső tagozatos diák munkái láthatóak november végéig.
KÉPGALÉRIA
KÉPGALÉRIA
A Székesfehérvári Vasvári Pál Általános Iskola több programmal is csatlakozott a város repüléstörténetének centenáriumi emlékévéhez. Az intézmény pincegalériájában május óta tekinthető meg az a kiállítás, amelyen információs táblák, korabeli fotók, élethű makettek és eszközök idézik fel az elmúlt száz esztendőt. A ma délelőtt megnyílt „A Székesfehérvári repülés 100 éve” című kiállításon 68 alsó és felső tagozatos diák szebbnél szebb rajzai, valamint 54 első osztályos tanuló hajtogatott és színezett papír repülői láthatóak. A tanulói összlétszám mintegy negyedét teszik ki az alkotók, akik többek között saját repülős emlékeik, a Börgöndi Repülőnapon szerzett élményeik alapján dolgoztak különféle eszközökkel, technikákkal.

Székesfehérvár Önkormányzata nevében Cser-Palkovics András polgármester mondott köszönetet az alkotóknak és az intézménynek. Mint fogalmazott, a mai gyerekek számára sokkal közelibb, elérhetőbb dolog a repülés, mint az volt több évtizeddel ezelőtt. Kulturális, műszaki, ipari fejlődését, oktatást tekintve Székesfehérvár nagyon sokat köszönhet a repülésnek. Enélkül a város nem vált volna olyanná, amilyen most, és valószínűleg a családok, gyermekek ezreinek sok-sok élményt adó Börgöndi Repülőnap sem létezne.
Az aulában rendezett megnyitón Pischné Schmiedt Brigitta, a KLIK Székesfehérvári Tankerületének referense köszöntötte a résztvevőket. Mint fogalmazott, a vasváris diákok méltán lehetnek büszkék Székesfehérvár történelmére. Az elmúlt száz év eseményei nem tartoznak a legdicsőbbek közé, a városnak mégis sikerült megőriznie ősei és hősei örökségét. Fehérvár mindig élen járt a technikai fejlődésben, a mai diákok pedig aktív részesei az innovatív környezetnek. Öröm és büszkeség, hogy a Vasvári Iskola külön kiállítást szentelt a repüléstörténetnek.
A műsorban hatodik osztályos diákok – Szabó Vilma, Tóth Noémi, Zalatnai Zsófi, Farkas Fanni és Szabó Liliána – működtek közre. Az ünnepség végén vetítést tartottak az elkészült alkotásokból, a zenei aláfestést Jean-Michel Jarre „Repülés” című műve adta. Az eseményen részt vett Viza Attila palotavárosi önkormányzati képviselő, a Székesfehérvár 100 Éves Repüléstörténete Emlékbizottság elnöke, Szilády Dezső, az Albatrosz Repülő Egyesület elnöke és Józsa Dávid világbajnoki aranyérmes vitorlázó műrepülő, az egyesület alelnöke.
Az emlékév programsorozata október 8-án, szombaton repüléstörténeti konferenciával folytatódik a Városháza Dísztermében.

