Rendhagyó formában, de idén is megrendezték a Csíki Versünnepet

Élő közvetítésben követhették pénteken délután a VIII. Csíki Versünnep eredményhirdetését az érdeklődők. A járványhelyzet miatt idén online formában meghirdetett szavalóversenyre öt korosztályban több mint hetvenen jelentkeztek. Videóra felvett szavalataikkal a székelyföldi és magyarhoni fiatalok ismét tanúságot tettek a költészet és anyanyelvünk fontossága, valamint a magyar emberek határokon is átívelő nemzeti összetartozása mellett.
2020.06.12. 20:34 |
Rendhagyó formában, de idén is megrendezték a Csíki Versünnepet

A Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban gyűltek össze pénteken a szervezők és a zsűri képviselői, hogy megtartsák a nyolcadik Csíki Versünnep online eredményhirdetését.

Kányádi Sándor Vannak vidékek című alkotását választotta a legkisebbek korosztályában elsőként értékelt ifjú versmondó. Ő hallhatta először a zsűritagok véleményét videóban beküldött szavalatáról. A szavalóverseny ugyanis idén, a járványügyi helyzetre tekintettel az online térbe költözött. A szervezők videó formájában kérték be a fiataloktól a szavalatokat, a zsűritagok online egyeztettek véleményükről, és a szakmai javaslatok alapján kialakult eredményekről is egy élő közvetítésből értesülhetett mindenki.

A rendhagyó körülmények sok fejtörést okoztak az előkészítéskor, de több lehetőséget is megnyitottak: nemcsak székelyföldi fiatalok kapcsolódhattak be, hanem a Kárpát-medence területéről is nevezhettek az ifjú versmondók beküldött videójukkal. A verseny középpontjában a Trianon emlékév (összetartozás) és – születésének 90. évfordulója alkalmából – Csoóri Sándor állt. A jelentkezők korosztályukhoz és habitusukhoz igazodva, komolyabb és könnyedebb verseket egyaránt választottak, Arany Jánostól Vass Alberten át Romhányi Józsefig számtalan költő alkotásaiból válogatva.

A szavalóversenyt 2013-ban Varga Sándor újságíró, a Fehérvár Médiacentrum egykori hírigazgatója alapította, a Fehérvári Versünnep hagyományait Székelyföldre is átültetve. Ennek hagyománya azóta is él. Életkor szerint öt korosztályban – általános iskola 5-6-7-8. osztályosok, illetve líceumosok és középiskolások – mutathatják meg tehetségüket a versmondók, közülük korosztályonként 3-3 helyezettet választott ki a zsűri. Emellett idén a verseny Facebook-oldalán egy külön közönségszavazás keretében keresték azokat a szavalatokat, amelyek a legtöbb ember szívét közelebb tudták csalogatni a költészethez és a Csíki Versünnephez.

A zsűrit Bakonyi István, József Attila-díjas irodalomtörténész, Heinci Mika, a Misztrál együttes alapító tagja, énekmondó, Vakler Lajos Penna Regia-díjas újságíró, a Fehérvár Médiacentrum munkatársa, Fehér Ilona, a csíkpálfalvi Márton Ferenc Általános iskola igazgatónője, Csíki Szabolcs csíkpálfalvi plébános, Péter Edit magyar tanárnő (Márton Ferenc Általános Iskola, Csíkpálfalva), Markó Ilona magyar tanárnő (Márton Áron Főgimnázium) és Sudár Annamária előadóművész alkotta. A szervezést pedig több civil segítővel közösen Varga Sándor felesége, Mihályi Magdolna és lánya, Varga Anna, a Fortis Hungarorum Kulturális Egyesület elnöke vállalta fel.

Estére a VIII. Csíki Versünnep díjazottjainak névsora is kiderült: az első helyet a kimagaslóan nagy szavazatszám alapján megosztva kapja két középiskolás, illetve líceumos korosztályba tartozó versenyző: a székesfehérvári Furtenbacher Dorina (Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium), aki Heltai Jenő A modell versét szavalta, illetve Ferencz Réka Csíkcsomortánból, akitől Csoóri Sándor Anyám szavai című versét hallhattuk-láthattuk. Ők a Jobtain HR Szolgáltató Kft. felajánlásában egy-egy tabletet nyertek. A 2. és 3. helyezett fiatalok Csíkból valók, Sándor Petra 5. osztályos (Kányádi Sándor: Mi lennék) és Sándor Rita líceumos (Markó Béla: Hozzád hazám most verset írnék) versmondók könyvcsomagokat vehetnek majd át.

Az idei verseny lezárult ugyan, de a közreműködők lelkes kijelentése a garancia a folytatásra: jövőre – remélhetőleg a hagyományokhoz, azaz a személyes találkozással zajló szavaláshoz visszatérve – ismét lesz Csíki Versünnep!