Régészet Napja 2016 - koponyák titkai és ókori fotósarok a múzeumban

  A Szent István Király Múzeum is csatlakozott idén a Régészet Napja 2016 programjaihoz. Május 27-én és május 28-án előadásokkal és családi programokkal várják az érdeklődőket, akik miniatűr ásatáson vehetnek részt, ókori viseletben fotózkodhatnak és betekintést nyerhetnek az antropológia rejtelmeibe és érdekességeibe.
2016.05.25. 09:29 |
 A Szent István Király Múzeum is csatlakozott idén a Régészet Napja 2016 programjaihoz. Május 27-én és május 28-án előadásokkal és családi programokkal várják az érdeklődőket, akik miniatűr ásatáson vehetnek részt, ókori viseletben fotózkodhatnak és betekintést nyerhetnek az antropológia rejtelmeibe és érdekességeibe.
Magyar Régész Szövetség 2016-ban ismét meghirdette a Régészet Napját. Az idei program a lelőhelyek, leletek felfedezésének folyamatát mutatja be. A téma két kérdéssel foglalható össze, mellyel a régészek többsége találkozik: "Honnan tudjuk, hol kell ásni? - Honnan tudjuk, hogy ott ásni kell?"
 
Május 27-én pénteken 17 órától Mit, hol, miért és mivel keresünk? címmel Stibrányi Máté tart előadást a lelőhelyek felkutatásának hétköznapjairól a Szent István Király Múzeum Rendház épületében. Május 28-án szombaton 10 órától a múzeum Díszudvarán a látogatók miniatűr ásatáson vehetnek részt a Szent István Király Múzeum régészeinek vezetésével. Földbe rejtett kincsek és Samu, a csontváz várja a bátor jelentkezőket. Szintén szombaton a Koponyák titkai címmel Rácz Piroska a Szent István Király Múzeum antropológusa nyújt betekintést szakmája rejtelmeibe és érdekességeibe. A Díszudvaron, ahol érintőképernyős felület segítségével mutatják be Fejér megye és Székesfehérvár történetét a régészeti korszakokban az őskortól a középkorig, az ókori fotósarokban pedig bárki beöltözhet ókori viseletbe és fotót készítenek róla, melyre tetszőleges hátteret választhat utólag.

Kultúra

  1. A Háry János koncertszerű előadásával zárult az augusztus 20-i nemzeti ünnep

    A Háry János című Kodály Zoltán-daljáték koncertszerű előadásával zárultak az államalapítás ünnepének tiszteletére rendezett programok Székesfehérváron. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, a közreműködő neves előadóművészek és városi kórusok tagjaiból álló összkar nagyszabású közös produkcióját telt házas közönség kísérte figyelemmel augusztus huszadikának estéjén a Zichy-színpadon. 

    2026.08.21.
  2. Kenyéráldás Szent István ünnepén

     Augusztus 20-án, a magyar államalapítás ünnepén Spányi Antal megyés püspök Szent István tiszteletére celebrált ünnepi szentmisét a Szent Korona hiteles másolata és első uralkodónk fejereklyéjének jelenlétében a székesegyházban. A püspök a ceremónia végén megáldotta az új kenyeret, az élet szimbólumát, majd átadta azt dr. Cser-Palkovics András polgármesternek, rajta keresztül pedig minden székesfehérvárinak.

    2026.08.20.
  3. Kenyérszentelés Kisfaludon

    A kenyér az élet, a munka és az összetartozás jelképeként került a középpontba a kisfaludi ünnepségen. Szent István napján a közösség együtt emlékezett az államalapítóra, miközben az új kenyér megáldásával a hagyományok előtt is tisztelegtek.

    2026.08.21.
  4. Kodály Zoltán: Háry János

    Nemzeti ünnepünkön a Zichy liget nagyszínpadán mutatták be Kodály Zoltán: Háry János daljátékát. Az örökbecsű mű Szikora János rendezésében, koncertszerű előadásában, a szimfonikus zenekar közreműködésével került színre.

    2026.08.21.