Pilinszky 100 - rejtekhelyre és menedékre talált Fehérváron

Székesfehérvárról jelentkezett élő Facebook videóval Juhász Anna irodalmár a Pilinszky 100 beszélgetés sorozat keretében csütörtökön este. A beszélgetésen Czinki Ferenc író, szerkesztő és Pallag Zoltán költő, író segítségével mélyedhettek el az érdeklődők a költő és Fehérvár kapcsolatának különböző rétegeiben.
2021.04.22. 20:42 |
Pilinszky 100 - rejtekhelyre és menedékre talált Fehérváron

Megszerette a fehérvári embereket és a várost, ahol "rejtőzködött"

Czinki Ferenc és Pallag Zoltán a Szent István Király Múzeum 2015-ben rendezett Pilinszky és Fehérvár című kiállítása kapcsán ásta bele magát a költő és Fehérvár kapcsolatába, többek között a költő rokonaival, barátaival, szomszédaival beszélgetve találtak rá a költő sokak számára ismeretlen arcára: a derűs, önfeledten jókedvű Pilinszkyre.

Nyomozásukból az a kép rajzolódott ki, hogy Pilinszky János megszerette ezt a várost, amit gyakran rejtekhelyként használt, hogy elbújjon a budapesti művészvilág emberei elől és "csak" magánemberként létezzen, hogy fonott kosárral vásárolhasson az Ady Endre utcai zöldségesnél, vagy számítógépes játékkal játsszon a Kígyó utcai panellakásban a szomszédjának gyerekeivel, vélhetően egy ZX Spectrumon.

A beszélgetésben megnevezték azokat a helyszíneket is, ahol a költő megfordult a városban, szóba került többek között a Budenz-ház, a legendás "Beles" presszó (ma Porto Vino étterem), a régi Alba Regia Hotel bárja, a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és a Szent István Király Múzeum is. A múzeumban Pilinszky számos kiállítást nyitott meg, többek között Kondor Béla kiállítását 1964-ben, Korniss Dezsőét 1965-ben, Szenes Zsuzsáét 1969-ben, Ország Liliét 1972-ben, Schaár Erzsébet Utca című tárlatát pedig 1974-ben. 

Élete utolsó évét is itt töltötte a városban az akkor már Kossuth díjas költő, egy Kígyó utcai panellakásban, közel családjához, unokatestvére, Kovács Péter művészettörténész otthonához.

A költő szoros kapcsolatot ápolt a városban élő József Attila díjas költővel, Takács Imrével is, kettejüket nemcsak a közös mesterség kötötte össze, hanem a barátság ereje is összefűzte őket, a "betonkalitkájukban alvó énekesmadarakat", ahogy Takács Imre írja. Pilinszky utolsó nyilvános szereplése is Fehérvárhoz köthető, a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában vendégeskedett 1981 márciusában Bakonyi István irodalomóráján, Bartók Béla 100. születésnapja alkalmából. Ezt az eseményt Pinke Miklós örökítette meg fényképeken. Az esemény után két hónappal Pilinszky János elhunyt.