Nyáron ismét lesz régész színház a Múzeum díszudvarán

Harmadik éve szervezi meg a Szent István Király Múzeum a régész színházat a nyári időszakban. A korábbi években telt házzal, nagy sikerrel zajlottak az előadások. Az idei évadban új darabbal készül Matuz János A Hieroglifák titka - kódfejtés két részben zenével címmel. A produkcióról csütörtökön délután sajtótájékoztatót tartottak, ahol kiderült: az ősbemutatót július 8-án este tartják majd a Rendház épület Díszudvarában.
2025.05.15. 20:28 |
Nyáron ismét lesz régész színház a Múzeum díszudvarán

A korábbi években telt házzal, nagy sikerrel zajlottak a régész színház előadásai, amelyek remek nyáresti kulturális élményt, illetve kikapcsolódást jelentenek.

Nemcsak Székesfehérváron, hanem országszerte is nagy figyelem övezte a korábbi produkciót.

„A régészet és a színház ötvözete egy különleges, hazánkban új műfaj. Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy itt, Székesfehérváron a Szent István Király Múzeum honosította meg ezt. A közönség örömére nemcsak itt volt nagy sikere, hanem egy országos turnéval is „berobbantak” a múzeumi és a színházi közéletbe. Akkor Henry Schliemann történetét látva sokkal gazdagabban jöttünk ki az előadásról, igazi katarzisélményt élhettünk meg. Igazi nyáresti kultúrprogram ez, arra szeretném kérni a fehérváriakat és az ide látogatókat, hogy idén is éljenek a lehetőséggel, ismerjék meg a most bemutatásra kerülő történetet is.” – hangsúlyozta Lehrner Zsolt alpolgármester.

A tavalyi, rendkívül sikeres régész színház után nagy várakozással tekintünk az idei előadásra is – mondta Pokrovenszki Krisztián, a Múzeum főigazgatója. „Fontos a múzeum számára a régész színház produkció, hiszen könnyed formában tálalja a témát a nézők elé, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a könnyedség mögött alapos kutatómunka is van, hogy hiteles legyen a darab." Mint mondta, idén is a Múzeum Díszudvarán lesznek az előadások.

A történet szerint 1799. július 15-én Egyiptom Rosette (ma Rasid) nevű kikötővárosában francia utászok egy sötét gránittömböt találtak, amely ugyanazt a szöveget három különböző írással: görög, egyiptomi köznyelvi írással és egyiptomi hieroglifákkal.

A Rosette-i kőként elhíresült lelet lett az egyiptomi hieroglifa-fejtés Szent Grálja. Jean-Francois Champollion, a nyelvész-zseni elhatározta, hogy megfejti a több ezer éves talányt. Versenyt fut az Idővel, mert a világ az utolsó pillanatokban van attól, hogy a piramisépítő nép összes tudása végleg elvesszen.

„Az előző bemutatónk, a Schliemann a kalandról szólt, az idei, a Champollion pedig a titokról szól. Az előadás két síkon játszódik: egyrészt a titokfejtés módja, feszültsége, a másik pedig nem titkoltan egy szerelmi kapcsolat összes ágát-bogát hozzátesszük. Napóleon korában járunk, amikor egy izgalmas történet és közben egy izgalmas férfi-nő kapcsolat kibontakozásának is tanúi lehetünk.” – osztotta meg a készülő előadás hátteréről Matuz János író, rendező.

A közönség a régész színházban viszontláthatja Keller Jánost, akinek partnere a fehérváriak által jól ismert Bakonyi Csilla lesz.

Keller János Jean-Francois Champolliont, Bakonyi Csilla pedig Rosine Blanc szerepét alakítja, aki elmondta: már nagyon várja, hogy újra Székesfehérváron játsszon. A Szent István Király Múzeum Régész Színházának új bemutatójában a két nagyszerű színművész jutalomjátékát Horváth János kiváló zongorista virtuóz kísérete gazdagítja.

Az este önfeledt szórakozást ígér, hiszen miközben Champollion egy több ezer éve kihalt nyelv titkai után kutat, saját életének útvesztőiben is meg kell találnia a kiutat, amelyben ott van egy származás titka, egy bonyolult szerelmi kapcsolat, egy báty árnyéka, és felsejlik Napóleon története is. „Biztos vagyok abban, hogy idén is izgalmas előadást láthatnak majd a nézők." – mondta Keller János.

Az előadás ősbemutatóját 2025. július 8-án 20 órakor tartják a Fő utcai Rendház épület Díszudvarán.

Jegyek vasárnap este 18:00-ig 25 százalék kedvezménnyel vásárolhatóak a https://szikm.jegy.hu oldalon!