-
Elkezdődött a XIII. ODP
A vármegyék és Budapest képviseletében 117 diák érkezett pénteken a középiskolások országos érdekképviseleti tanácskozására, amelynek immár hatodik alkalommal ad otthont Székesfehérvár. A Sóstói Stadion rendezvénytermében dr. Cser-Palkovics András alpolgármester és Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte a küldötteket, majd dr. Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár nyitotta meg az ODP-t.
2025.03.21. -
Megemlékezést és szentmisét is tartanak
A magyar-lengyel barátság napja alkalmából rendezett ünnepségsorozat vasárnap néma főhajtással és szentmisével zárul Székesfehérváron. A Jávor Ottó téri Katyn Emlékkeresztnél 18 órakor néma koszorúzással tisztelegnek az 1940-es katyni mészárlás áldozatainak emléke előtt. Ezt követően, 19 órakor lengyel nyelvű szentmise lesz a Szent István-székesegyházban.
2025.03.21. -
Diákparlament Fehérváron
Idén, ahogy már hatodik éve Székesfehérvár ad otthont az Országos Diákparlament ülésének. 118 diák érkezett a Mol Arénába Sóstóra, hogy képviseljék a maguk, valamint diáktársaik érdekeit.
2025.03.21. -
Megújul a Bregyó-tábor épülete
Javában zajlik már a Bregyó közi napközis tábor épületének teljes felújítása. A munkákkal május végéig elkészülnek, így idei nyáron már egy megszépült táborépületben és modern környezetben élvezhetik a vakációt a gyerekek.
2025.03.21.
Nagycsütörtök, az utolsó vacsora emléknapja - kezdetét vette a Szent Három Nap

Nagycsütörtökön, a Székesegyházban 10 órakor kezdődik a hagyományos olajszentelési szentmise (krizmaszentelés), melyen az egyházmegye teljes papsága részt vesz és ünnepélyesen megújítja papi ígéreteit. Szintén Nagycsütörtökön, a Székesegyházban 18 órakor Spányi Antal püspök tart szentmisét az utolsó vacsora emlékére, amelyen a lábmosás szertartását is a megyésfőpásztor végzi.
A néphagyomány szerint Rómába mennek a harangok. Az év egyik legmeghittebb estéje az egyházban. Ezt az estét a hívek Jézussal, Jézus társaként töltik el, emlékezve szenvedésének kezdetére. A katolikus egyház Nagycsütörtökön az Eucharisztia (Oltáriszentség) és az egyházi rend, a papság megalapítását ünnepli.
„Békeidőben” ennek a napnak délelőttjén a megyéspüspökök az egyházmegyék papjaival együtt miséznek a székvárosokban.
A hagyományos olajszentelési miséken a főpásztorok megszentelik a keresztelendők és a betegek olaját, valamint a bérmáláshoz használatos krizmát.
A papság a szertartás során megújítja szenteléskor tett ígéreteit.
Nagycsütörtökön katolikus templomokban és számos evangélikus templomban is a mise, illetőleg az istentisztelet végén oltárfosztást végeznek. A harangok és csengők helyett a kereplő szól.
A nap szertartásához tartozik a sötétzsolozsma elimádkozása is. Az oltárra helyezett gyertyatartón minden zsoltárvers után eloltanak egy gyertyát. A gyertyák kioltása az ószövetségi próféták megölését és a szenvedő Krisztust magára hagyó tanítványok hűtlenségét jelképezi.
A néphagyományban szokás volt a tavaszi vegetációra való áldáskérés és a virrasztás, mint az Olajfák hegyén imádkozó Jézusra való emlékezés.
Szokásban állt Jézus emlékezetére hajnalban megmosakodni a patakban, a hagyomány szerint, amikor a megkötözött Jézust elvezették a Getszemáni kertből, a katonák belelökték őt a hídról a Kedron patakba, a víz azonban felfogta Jézus testét (hogy „kőbe ne üsse a lábát” - Zsolt 91,12), s közben magába fogadta a vért a vérrel verítékező testről. Ezért alkalmas a víz a bűnök lemosására.