Múzeumi harmónia a 16. Múzeumok Őszi Fesztiválján

Kerékpáros városnézés, Romkerti matiné, szubjektív tárlatvezetés, régészeti előadássorozat, bolondos palotavárosi dallamok és kocsmakvíz is szerepel a Múzeumok Őszi Fesztiválja székesfehérvári eseményei között. A Szent István Király Múzeum és az MMKM Alumíniumipari Múzeum szeptember 27-től november közepéig színes programkínálattal várja az érdeklődőket.
2021.09.29. 06:45 |
Múzeumi harmónia a 16. Múzeumok Őszi Fesztiválján

Múzeumi harmónia mottóval rendezik meg a 16. Múzeumok Őszi Fesztiválját szeptember 27. és november 11. között. Az idei eseménysorozat célja rávilágítani arra, hogy a kulturális intézmények, és ezen belül is a múzeumok miként tudnak az egészség, azaz a testi és a szellemi egység létrejöttéhez hozzájárulni. Erre az összhangra, vagyis a „jóllétre” alkották meg a „múzeumi harmónia” kifejezést, amelyet a rendezvénysorozat jelmondataként választottak. Az idei Múzeumok Őszi Fesztiválja a zenét hívja segítségül a közös öröm kifejezésére. Ám ugyanakkor egy sokkal széleskörűbb jelentést is tulajdonítanak a múzeumi harmóniának, és minden olyan múzeumi tevékenységre vonatkoztatják, amely valamilyen módon hozzájárul a testi és a szellemi egészség megőrzéséhez, illetve a rekreációhoz. Ez lehet az intézményekben folytatható művészeti tevékenység – festészet, képzőművészet, zenélés stb. – mellett akár egy kapcsolódó sportprogram is.

Székesfehérváron gazdag programkínálattal várja a látogatókat a Szent István Király Múzeum

„Gyöngyélet” zenés irodalmi est a biedermeier jegyében címmel kezdődik a sorozat szeptember 28-án, kedden 18 órakor a Hetedhét Játékmúzeum Réber-termében, ahol a polgári szalonok hangulatát felidézve szólalnak meg a korszak népszerű zeneszerzőinek szerzeményei, zeneművészek tolmácsolásában. A műsort irodalmi művek részletei színesítik, szintén a témához és a korszakhoz kapcsolódva, középiskolás diákok előadásában.

A Tanévkezdő múzeumpedagógiai börzére szeptember 29-én, szerdán 15 órától a Csók István Képtárban várják a pedagógusokat, óvodapedagógusokat. A résztvevők a Szent István Király Múzeum állandó kiállításaihoz kapcsolódó múzeumpedagógiai kínálaton kívül az Alumíniumipari Múzeum és a Vörösmarty Mihály Könyvtár programjaival is megismerkedhetnek. A belépés díjtalan, de regisztrációhoz kötött: bejelentkezes@szikm.hu

Az események sora a Kovács Linda–Bögöthy Ádám duó koncertjével folytatódik szeptember 30-án, csütörtökön 18 órától a Fehérvár Szalon című kiállításban a Csók képtárban. Október 1-jén, pénteken 16.30 órától testet és szellemet egyaránt megmozgató tematikus kerékpáros városnézésre várják az érdeklődőket. Téma: Székesfehérvár fejlődése a két világháború között: a Csitáry-éra épületei, építkezései. A városnézést Váczi Márk történész, városkutató vezeti. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött: bejelentkezes@szikm.hu

Szombaton, október 2-án 14 órakor csendülnek fel a Bolondos palotavárosi dallamok. A résztvevők a Rácz u. 11. szám alatt, a panelházak tövében megőrzött, a hagyományos népi építészet jellegzetességeit tükröző utcácska kiállítóhelyként üzemelő házában ismerkedhetnek meg a városrész történetével és néprajzával dr. Varró Ágnes néprajzkutató vezetése keretében. Majd 15 órától az Országzászló téri kiállítóhelyen Csőke Andrea (zongora) és Szabó Annamária (népi ének) vajdasági magyar származású előadóművészek szerb népdalokat, valamint szerb zeneszerzők zongoraműveit adják elő a különleges hangulatú koncerten, a Szent István Király Múzeum állandó néprajzi kiállítóterében.

Vasárnap délután, október 3-án, 16 órától Balogh Vera és Kertész Ildikó fuvolaművész hallható az Új Magyar Képtárban. A kétfuvolás kamarakoncerten a Szent István Király Múzeum Könyvtárában őrzött Verebi Végh Ignác kottagyűjteményből az 1780-1820 közötti időszakból származó szólalnak meg.

Az MMKM Alumíniumipari Múzeumban ALU FEST művészeti műhely és ALU MINIUM alkotósarok várja a látogatókat. Az új múzeumpedagógiai program alapja, hogy a kiállítás által inspirálva és fantáziánkat szabadjára engedve alkotunk a látottak témájához kapcsolódva. A diákok, látogatók által készített mű a kiállítótérben születik meg, ahol a kiállítás atmoszférája áthatja az alkotót. Az alkotótevékenység közben észrevétlenül információátadó folyamat is zajlik, hiszen a kiállított tárgy maga az információ hordozója. Őrzi az alkotó technikai megoldásait, alapanyagait és a korra jellemző tulajdonságait. Ezáltal az ismeretek jobban rögzülnek. A múzeumpedagógiai foglalkozások az őszi fesztivál ideje alatt folyamatosan zajlanak, és várják a jelentkező csoportokat. Részletes információ: www.mmkm.hu