Minden vödör víz segít - a város fái is megsínylik az aszályt

Az idei aszály és a hőhullámok rendkívüli módon megterhelik a fás szárú növényeket is, különösen a fiatalabb példányokat. Székesfehérvár nyolcvanezres faállományának fiatalabb egyedei különösen megsínylik az aszályt. A Városgondnokság mindent megtesz a hiányzó csapadékmennyiség pótlására, azonban a közterületi fiatal fák esetében most minden lakossági segítséget meghálálnak a fiatal egyedek – mondta Homoki László faápoló szakmérnök, a Városgondnokság közterület fenntartási vezetője.
2022.08.17. 15:45 |
Minden vödör víz segít - a város fái is megsínylik az aszályt

Milyen állapotban vannak jelenleg a város közterületi fái?

Szokatlan ez az extrém aszály, hiszen az előző években ennyire csapadékszegény nyárra nem volt még példa. A fiatalon ültetett fák és cserjék vannak a legnagyobb veszélyben. Az, hogy a fűfelületek kiégtek az egy dolog, évelőként viszonylag jól regenerálódnak majd, de a fáknál még nem lehetett felmérni a kárt, mert rengeteg a lombját vesztett fa augusztus közepén, amikor még intenzíven zöldnek kellene lennie a levélzetnek. Ez a jelenség egyfajta védekezése is a növénynek, amiket figyelünk városszerte és persze teljes kapacitásunkkal öntözünk.

Nagy szükség van továbbra is a lakosság segítségére, hogy a fehérváriak a lakókörnyezetükben található fákat öntözzék meg?

Fontosnak tartom, hogy rengeteg lakossági felhívás keringett a közösségi médiában, hogy a csapadékmentes időjárás miatt aki teheti az öntözze meg a környezetében található fákat.

Ekkora szárazságban egy kannányi víz is életmentő lehet a kókadt, fonnyadt levelű kisebb fáknak. Az öntözőzsákokat is tele lehet vízzel hordani, ha laposak és a fatányérok feliszapolása is életben tartja a házunk előtti friss ültetésű fákat.

A lombját vesztett fák kihajtanak majd tavasszal?

Mindenképpen öntsünk ezekre a fákra is vizet, mert van esély arra, hogy életben marad és kihajt majd tavasszal. Azok a fák vannak veszélyben, melyek gyökérzete még sekélyen van a talajban és nem történt meg a teljes begyökeresedés folyamata. Sajnos már júliusban lehetett mondani, hogy nyolcvan centiméter mélyen van átszáradva a talaj, ami növekedett azóta.

Két megoldás van a hatékony öntözésre: az egyik a jól bevált öntözőzsák használata, ami folyamatosan, lassan engedi ki magából a vizet, a másik pedig a fatányér kialakítása, ahol folyamatos iszapolással tudjuk biztosítani a fának a vizet.

Öntöznek folyamatosan a parkfenntartók?

Ahogy egész nyáron, jelenleg is túraszerűen mennek az öntözőjáratok és továbbra is kérjük a lakosság segítségét abban, hogy a közelben található fiatal fákra öntsenek egy-egy vödör vizet! A Városgondnokság az uszoda mellett található nagy fúrt kútból tölti fel a locsolóautókat, amik folyamatosan járják a várost.

A nagyobb fáknál is megfigyelhető, hogy kezdenek őszbe hajlani a levelek. Ez is a szárazság miatt van?

Igen sajnos és idén lehet arra számolni, hogy akár szeptemberben megkezdődik majd a lombhullás. A fának ez is egyfajta védekezése, eldobja a levelét, hogy ne párologtasson. A vadgesztenyéken lehetett látni korábban, hogy augusztus végén az eldobott levelek helyett megindultak a hajtások és előfordulhat, hogy ez lesz a lombját vesztett fákkal, de a vesszőt már nem fogja tudni kinevelni az első fagyokig.

Mennyi minimum víz szükséges egy-egy fiatal fának?

Minden csepp számít, de amikor egy-egy fiatal fát megöntözünk, ott 30-50 liter vizet locsolunk ki rá alkalmanként, hogy valamelyest átnedvesedjen a gyökérzóna.

Közel nem vagyunk olyan rossz helyzetben az országnak ezen a részén, mint például az Alföldön élők. Lehet-e mondani valamilyen számot, hogy mennyi csapadék hiányzik?

Tavasszal, nyár elején a szakmai oldalak egy évnyi csapadékmennyiség hiányáról írtak, ami azóta csak növekedett.

Esett néhány napja 8mm eső a város egyes részein, ez mennyit számított?

Ez sajnos maximum a fűnek segített valamit, nem megy le mélyre a fák alsó gyökérzónájáig. Tartósabb csapadék lenne szükséges, hogy rendesen átáztassa a talajt.