Mélyszegénységből, belső gazdagsággal - Üzenet címmel nyílt kiállítás Öreghegyen

A társadalmi integrációért, az esélyteremtésért, a mélyszegénység felszámolásáért dolgozó Igazgyöngy Alapítvány a diákok képzőművészeti munkáival szólítja meg a közönséget. Az Üzenete című tárlat fiatal alkotói az egyik leghátrányosabb helyzetű régióban élnek Kelet-Magyarországon. 

2020.02.29. 07:59 |
Mélyszegénységből, belső gazdagsággal -  Üzenet címmel nyílt kiállítás Öreghegyen

Az esélyegyenlőségért, a társadalmi integrációért, a gyerekszegénység és a mélyszegénység felszámolásáért több mint húsz éve dolgozó Igazgyöngy Alapítvány és AMI diákjainak az alkotásaiból és a rajzokból tervezett kézműves munkákból nyílt tárlat az Öreghegyi Közösségi Házban.

„Lenyűgöző a jókedvet tükröző színvilág!” – kezdte köszöntőjét Östör Annamária önkormányzati képviselő, és örömmel mondta, hogy a közösségi házban nagyon sokan látni fogják ezeket a fantasztikus alkotásokat, amelyek megérintik a látogatókat. A szervezőknek köszönetét tolmácsolva az alapítvány tevékenységét méltatta: a tehetséges fiatalokkal végzett munka igazi jószolgálat, fejezte ki.

Csodálatos színvilágú, számos nemzetközi pályázaton elismert, belső gazdagságot, vidámságot, reményt sugárzó képeikkel azt közvetítik: minden gyerek képes alkotni, ha megfelelő körülményeket biztosítanak nekik, és ha van segítőkészség, összefogás, az sikerre vezet.

„Hisznek a közösség erejében: hogy segítséggel van kiút még a mélyszegénységből is.” – Barna Éva, a Tarsoly Ifjúságért Egyesület nevében foglalta össze az alapítvány hitvallását, tevékenységét. Az ország legszegényebb, leghátrányosabb helyzetű régiójában, Berettyóújfalu térségében hozták létre a művészeti iskolát, amely a vizuális kommunikáció fejlesztése mellett a hátránykompenzálással és a szociális kompetenciák fejlesztésével foglalkozik. Az esélyteremtés céljával később kidolgoztak egy olyan pilot-programot, amely komplex módon fogja fel a fejlesztést: egységben az oktatással, a családgondozással és a közösségfejlesztéssel.

A kiállított képeken az emberek, az állatok, de még a házak is mosolyognak – ritkán fejeznek ki szomorúságot, inkább reményt, bizalmat, vidámságot sugároznak. A tényleges valósággal szemben a gyermeki fantázia színvilága érvényesül, a vágyak és a belső gazdagság elevenedik meg a képeken. „Üzenet: azoktól, akik a szegénység, a hátrányos helyzet ellenére ilyen szépen rajzolnak, festenek. Mert bíznak bennük: mert minden gyerek képes alkotni, ha megfelelő körülményeket biztosítanak nekik. Örömből festenek – ők, a többségükben szegregált iskolák tanulói, ők, akik minden évben számolatlanul nyernek díjakat hazai és nemzetközi pályázatokon. Azt üzenik: ha van segítőkészség, kitartás, összefogás, az sikerre vezet.” – ajánlotta a tárlatot Barna Éva.

A képzőművészeti alkotások mellett a látogatók a ’Szuno’ – cigány nyelven azt jelenti: álom – társadalmi vállalkozás praktikus kézműves termékeit is megnézhetik: a munkák hímzései, mintái, színei a generációs szegénységben élő gyerekek rajzai alapján készülnek el, a családtagok közreműködésével.

A megnyitón részt vett Kun Alíz, az alapítvány kommunikációs és adománygyűjtési munkatársa, valamint a szervezők közül Kindl Márta, az Európa Klub vezetője is.