Megnyílt a Hadrianus-színpad - korszerű fény és hangtechnika Gorsiumban

Pénteken délután került sor a Gorsium Régészeti Parkban a megújult – és új nevet kapott – Hadrianus-színpad ünnepélyes megnyitójára. A Szent István Király Múzeum gorsiumi szabadtéri kiállítóhelye felújított színpaddal és társadalmi összefogás keretében megújult nézőtérrel várja mostantól a látogatókat.
2021.07.02. 18:20 |
Megnyílt a Hadrianus-színpad - korszerű fény és hangtechnika Gorsiumban
Indul a nyári idény a Gorsium Régészeti Parkban, ahol korszerű hang és fénytechnikával felszerelt színpaddal várják mostantól a látogatókat.

Mintegy 20 millió forintot nyert az EMMI pályázatán a Szent István Király Múzeum, amiből nyárra elkészült Gorsiumban az új szabadtéri színpad korszerű színpadtechnikával. A fejlesztés a korábban megkezdett fejlesztések folytatását is jelenti, tavaly nyáron megújult a Gorsium Régészeti Park színházának nézőtere is: a római korhoz hű vörösfenyő és borovi fenyő keresztezéséből készült padokat alakítottak ki.

Az eseményt a Megadance Székesfehérvári Táncszínház Egyesületének színvonalas produkciója is színesítette.

Az avatáson Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárságának államtitkára felidézte, hogy a kulturális élet szereplői nehéz időszakot éltek meg az elmúlt mintegy 15 hónapban, ennek ellenére sokat dolgoztak. "A profi művészek, az amatőrök, a fiatalok és a műkedvelők is készültek arra, hogy amikor elmúlik a pandémiás időszak, akkor átvegyék a stafétabotot és az élet újraindításának stafétáját és felelősségét vigyék" - fogalmazott az államtitkár, aki hozzátette, hogy ehhez színtekere van szükség, olyan kulturális színterekre, amelyek be tudják fogadni a tehetséges fiatalokat. "Hogyha összefogással, civil kezdeményezésekkel és a helyi cégek közreműködésével nem indult volna el egy ilyen kezdeményezés, akkor a kulturális államtitkárság sem tudott volna odaállni egy kis segítséggel." - emelte ki. Fekete Péter államtitkár köszönetet mondott Vargha Tamás országgyűlési képviselőnek, aki a kezdeményezés élére állt. Azt kívánta a fehérvári fiataloknak, hogy próbálják ki tehetségüket az új színpadon.

Köszönet az összefogás résztvevőinek és az önkénteseknek

Vargha Tamás országgyűlési képviselő felidézte, hogy 1977-ben a gorsiumi nyári színházban kezdte munkáját érettségi után Karinthy Márton Kossuth díjas író, rendező asszisztenseként, ekkor kezdődött el a Gorsiumi nyári játékok hosszú történelme is. "Ezért is jelent ennyi év után hihetetlen örömet és megtiszteltetést, hogy a megújult színpadon állhatok" - tette hozzá Székesfehérvár országgyűlési képviselője, aki elmondta, hogy az idei év munkája eredményeként a színpad korszerű hangtechnikával, fénytechnikával felszerelve várja ezentúl a közönséget. Vargha Tamás köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett ebben az összefogásban és azoknak az önkénteseknek is akik a nézőtér felújításában segédkeznek. Arra biztatta a fehérváriakat, hogy jöjjenek el a gorsiumi nyári színház előadásaira.

Érdekes előadásokkal várja a közönséget a megújult gorsiumi színpad

Róth Péter alpolgármester köszönetet mondott az összefogásért, amelynek segítségével létre jöhetett a Hadrianus színpad, kiemelve a kormányzati támogatást, a civilek önkéntes munkáját és azt az elkötelezettséget is, ami a kultúra megőrzése, továbbadása iránt nyilvánult meg. Székesfehérvár alpolgármestere hozzátette, hogy ezekben a hetekben lázas munka folyik az országban a kulturális élet újraindításáért, ennek lehetünk tanúi ma is itt Gorsiumban. Róth Péter alpolgármester azt kívánta minden fehérvárinak, hogy jusson el a nyáron Gorsiumba, akár a régészeti térre, akár a szabadtéri színpadra, ahol érdekes előadásokat láthat majd a közönség.

Hadrianus római császár nevét viseli a színpad

Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum igazgatója az avatáson kiemelte, hogy a múzeum régi álma válik valóra a színpad megújulásával, hiszen több éve tervezték ezt a fejlesztést. Az igazgató szólt a kezdetekről is, amikor civil összefogás keretében kezdődött el a gorsiumi színház megújulása. A színpad névadójáról szólva Pokrovenszki Krisztián elmondta, hogy Hadrianus a második század elején Alsó-Pannonia helytartója, később pedig császár volt, ugyanakkor műkedvelő építészként valószínűleg részt vett a Gorsiumi építkezésekben tervezőként is. Az ő idejében épült a vízkutakkal fémjelzett épületkomplexum is. Hozzátette, hogy az ókorban is helyet adhatott színházi játékoknak Gorsium területe, ezt később a régészeti park is célul tűzte ki, most pedig ez a folyamat csúcsosodott ki az új színpad átadásával.

Az ünnepélyes színpadavató és idénynyitó rendezvényen részt vett a Magyar Honvédség parancsnoka, Ruszin-Szendi Romulusz vezérőrnagy is.