-
Lánczos–Szekfű Ösztöndíj
Székesfehérvár Önkormányzata idén is meghirdette a Lánczos Kornél – Szekfű Gyula Ösztöndíj Pályázatot. A városban élő vagy a várossal szellemi kapcsolatban álló alkotók, kutatók és művészek április 30-ig adhatják be a pályázataikat.
2025.03.18. -
Zenés időutazás Öreghegyen
Régi idők romantikus slágereivel invitálja időutazásra a közönséget Klein Judit (ének) és PánczélKristóf (zongora, ének): a Holdfényes randevú című zenés színpadi játékot 2025. március 29-én,szombaton 18 órakor láthatja a közönség az Öreghegyi Közösségi Házban. A programra EZEN az oldalon váltható belépő.
2025.03.18. -
Díszítőfestő kiállítás
Sz. Demény Mónika népművészeti díszítőfestő kiállítása pénteken nyílt meg, bemutatva a festett református templomok hagyományos motívumvilágát. A tárlat a magyar tájegységek gazdag díszítőművészetébe enged bepillantást.
2025.03.17. -
Bach Mindenkinek
Elindult a Bach Mindenkinek Fesztivál, amely már 10 éve próbálja hazánkban növelni a klasszikus zene iránti érdeklődést. A fehérvári evangélikus gyülekezet évek óta részt vesz a programsorozatban.
2025.03.17.
Megnyílt és egy hónapig látogatható a páratlan leletegyüttes a Múzeumban

A kiállítást „A hónap műtárgya” című, újrainduló múzeumi programsorozat első eseményeként nyitották meg nagy érdeklődés mellett. Mint ismert, a leleteket a Kincsesbánya külterületén található Vaskapu-hegy oldalában, egy elfeledett magánvárban találták meg tavaly év végén. A kutatásban részt vettek a Szent István Király Múzeum régészei, a Közösségi Régészeti Program önkéntesei, a helyi Vaskapu Vár Baráti Kör tagjai, valamint kincsesbányai civilek. Előkerült 779 darab apró ezüstérme, egy sérült agyagedény, mellyel a vászonszütyőbe rejtett kincseket lefedték, emellett találtak buzogányfejet, nyílhegyet, sarkantyút, ezüst pecsétgyűrűt, kovácsoltvas szögeket, kerámiatöredékeket, cipőcsatot, bicska-, kés- és övcsat-darabokat.
Az érmék összértéke rendkívüli, áruk egykor 14-15 szarvasmarhának felelt meg, ami napjainkban egy luxusautót jelent.
A résztvevőket, kiemelten a Kincsesbányáról érkezett vendégeket elsőként dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a megnyitón. Mint mondta, a lelet megtalálása és a kiállítás egy igazán szép, közös munka eredménye, ami nagyon fontos nem csak anyagi, hanem szellemi, tudományos értelemben is. Köszönetét fejezte ki a civilek és a tudományos szakemberek összefogásáért, melyhez mindenki hozzátette a maga tudását, szorgalmát és elhivatottságát. A leletegyüttes rendkívüli értéket képvisel, a bemutatása pedig kulturális misszió.
Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum főigazgatója is rendkívülinek nevezte az összefogást, melynek köszönhetően felfedezték a leletet. Mint mondta, a régészek nem úgy állnak neki minden egyes kutatásnak, hogy kincseket keressenek, hiszen soha nem lehet előre tudni, mit rejt a föld mélye. A kincsesbányai lelőhelyről tudták, hogy a kis várak közé tartozik, melyek eredetéről nem sok információval rendelkeznek, csupán sejtik, hogy védelmi, lakó funkciójuk volt. Érdemes megemlítenünk, hogy a vármegye egyetlen nagy, álló kővára Csókakőn található, ám több kisebbről is tudomásuk van a régészeknek. Mint mondta, a kincsesbányai vár tulajdonosa bizonyára menekülhetett, ezért rejtette a földbe a kincseket, azonban nem tudott visszamenni értük.

Berek Veronika, a terepi kutatásokat végző régész arról mesélt, hogy tavaly két alkalommal, januárban és novemberben végeztek terepi kutatásokat a helyszínen, ahol végül Gaál Tamás, a fehérvári Közösségi Régészeti Program résztvevője bukkant rá a kincsekre. Először az agyagedény és a gyökerek által kinyomott érmék kerültek elő, majd előkerült a többi érme is. A kincseket a restaurátorműhelybe szállították, ahol az érmék között talált szervesanyag-maradványok alapján kiderült, hogy a 779 darab érmét egy vászonszütyőbe rejtették, majd lefedték a törött agyagedénnyel. Az érmék legtöbbje II. Ottokár idejéből származik, ám vannak köztük V. Istvánhoz, IV. Bélához és IV. Lászlóhoz kapcsolódó darabok is.
Ilku Máté, a Vaskapu Vár Baráti Kör elnöke köszönetét fejezte ki az összefogás valamennyi résztvevőjének, kiemelten a Kör elnökének és Kincsesbánya Önkormányzatának. A leletet megtaláló Gaál Tamás pedig arról beszélt, milyen meglepő és felemelő érzés volt rábukkanni a kincsekre.
A kiállítás egy hónapon keresztül, keddtől vasárnapig 10.00 és 18.00 óra között látogatható a Múzeum Rendház épületének (Fő utca 6.) aulájában. Szeretettel várnak minden kedves érdeklődőt!