-
Folytatódnak a Templomi Koncertek
Január 30-án, pénteken 17.30-kor a táci református templomban folytatódik a Templomi Koncertek programsorozat. A belépés díjtalan, de regisztrációhoz kötött. A rendezvényen gyűjtést szerveznek a templom javára, a felújítás folytatásához.
2026.01.29. -
Jelentkezz a diáknapokra!
Idén ismét lesz Fehérvári Diáknapok! Az összművészeti fesztivált 2026. március 26. és 28. között rendezi meg a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ, ahol a város középiskolásai és felső tagozatos általános iskolásai tizenöt kategóriában mutathatják meg tehetségüket. A nevezési időt meghosszabbították, így a fiatal tehetségek február 14-ig adhatják le jelentkezésüket.
2026.01.29. -
Versünnep jelentkezés február 6-ig
Még egy hétig jelentkezhetnek a Versünnepre a fehérvári diákok. A tehetségkutatót 16. alkalommal szervezzük meg idén együttműködésben az önkormányzattal, az egyházmegyével, a színházzal és a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házzal.
2026.01.29. -
Folytatódott a Bűvös hetes
Következő állomásához érkezett a Bűvös hetes programsorozat. Ezúttal Madarász Éva írónővel, a Tiszavirágok című könyv szerzőjével találkozhattak a székesfehérváriak a Széna Téri Tagkönyvtárban.
2026.01.29.
Megismerik Fehérvárt - városismereti verseny indul Dr. Siklósi Gyula emlékére
A Fehérvári Programszervező Kft. – Székesfehérvár Önkormányzatának megbízásából – hagyományteremtő szándékkal hirdeti meg idén első alkalommal a Szent István Király Múzeum néhány éve elhunyt régészéről elnevezett versenyt. A vetélkedő a középiskolás (9–13. osztály) korosztályt szólítja meg,
célja pedig kettős; egyrészt a város középkori történelmének legjobb ismerője, Siklósi Gyula régész emlékének megőrzése, másrészt Székesfehérvár történetének, kultúrájának, épületeinek, szobrainak, emlékhelyeinek megismertetése a fiatalokkal.
„Tematikájában hasonlóan a Versünnephez, hagyományteremtő szándékkal, a várostörténet vonatkozásában is szeretnénk elindítani hasonló vetélkedőt, ám reméljük, hogy egy valamiben ugyanolyan lesz, ez pedig a mozgalmi jelleg. Siklósi Gyula személyében a várostörténet kutatásának egy óriási alakját veszítettük el, de ebből fakadóan felelősséget is nyertünk, mégpedig azt, hogy az ő szellemi örökségét ápoljuk. Ez a szándékunk ennek az izgalmas versenysorozatnak az életre hívásával.” - emelte ki Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere.
A vetélkedőt Vakler Anna, Székesfehérvár művészeti vezetője mutatta be. Elhangzott többek között, hogy a történelemtanárokat partnerként kívánják kezelni, akik lektorálják a versenyt az előkészítő munka és a lebonyolítás során is. Fontos, hogy a diákok mindent megkapjanak, élménygazdagon, élvezettel tanuljanak, melynek középpontjában szeretett városunk, Székesfehérvár áll. Az online világ egy eszköz a sikeres lebonyolításhoz, emellett szeretnének minél több személyes élményt és játékosságot belevinni. Az innovatív verseny arca és egyik mentora Jocó bácsi, azaz Balatoni József, aki sajátos, kreatív módon, a gondolkodás és a személyiségfejlesztés szabadságára alapozva tanítja a történelmet.
Az idei első vetélkedő témájában az idei, illetve a jövő évi Koronázási Szertartásjátékok főszereplőihez, azaz II. András és IV. Béla királyok korához kapcsolódik. A verseny során sokféle, a korszakhoz kapcsolódó érdekes feladatot kell megoldaniuk a diákoknak: zenei, képzőművészeti, társadalmi, gasztronómiai, oktatási, sőt gyermeknevelési, öltözködési, lakberendezési témában is otthon kell lenniük a versenyzőknek.
A verseny menete
Az első forduló az online nevezés és egy videó feltöltése (telefonnal készített három perces filmet várnak a nevező csapatoktól. Kérik, hogy ne turisztikai szempontból közelítsék meg a film témáját, hanem a múlt a jelen és a jövő kapcsolatát helyezzék a középpontba. A film lehet néma, készülhet zenei aláfestéssel de lehetnek benne riportok is.) Mindenképpen ismerjék meg belőle a csapat tagjait. A feltöltéshez szükséges technikai tömeg követelményeket a fehervariprogram.hu oldalon találják. A filmeket november 10-ig lehet elküldeni a siklosivetelkedo@fehervariprogram.hu e-mail címre. A zsűri október végéig dönt, hogy melyik 16 csapat jut be az elődöntőbe.
A film feltöltésének határideje: 2018. november 10. A második forduló az elődöntő, amelyet 2019 februárjában rendeznek meg. Ezt megelőzik azok az online felkészítő foglalkozások, illetve személyes találkozások, amelyek a fent jelzett témákban adnak segítséget a diákoknak, ezek időpontjáról minden alkalommal értesítést kapnak az iskolák. A harmadik forduló a döntő, amelybe a nyolc legjobb csapat kerül. Ezt 2019. március 29-én rendezik meg, az eseményt a Fehérvár Televízió is közvetíti majd: a szervezők a közönséget is szeretnék bevonni a vetélkedőbe.
Díjazás
A döntős csapatok és kísérő tanáraik nyereménye egy külföldi kirándulás lesz. Ezen kívül az első, második és harmadik helyezetteket még számos, más értékes díjjal is jutalmazzák, a győztes pedig elnyeri a Siklósi Gyula-díjat.
A versennyel kapcsolatos felhívások hamarosan minden középiskolában elérhetők lesznek. A felhívásokat egy szeptember 26–27-én zajló staféta keretében kapják meg az iskolák: a diákok 2–4 fős csapatokat alkotnak és egy előre eltervezett útvonalat követve viszik el egymáshoz a versenyre hívó szöveget.
A vetélkedőre nevezni a Fehérvári Programszervező Kft. honlapján lehet, bővebb információt a siklosivetelkedo@fehervariprogram.hu címen kaphatnak az érdeklődők.