Megalakult az Óbudai Egyetem új kara, az Alba Regia Műszaki Kar

 Kedden megalakult az Óbudai Egyetem hatodik kara, az Alba Regia Műszaki Kar. Az új kar az Óbudai Egyetem Alba Regia Egyetemi Központjának, valamint a Nyugat-magyarországi Egyetem Geoinformatikai Karának integrációja révén jött létre. Ezzel megtörtént az első lépés a kormány és Fehérvár közös törekvésének megvalósítása felé: a városban a műszaki felsőoktatás önálló kar keretében biztosítja azt a szellemi és infrastrukturális hátteret, amely a Székesfehérváron és a régióban megtelepedett vállalatok versenyképességének, foglalkoztatási, műszaki kutatási és fejlesztési igényeinek hosszú távú kielégítéséhez szükséges.
2014.07.01. 17:52 |
A Kormány 1139/2014. (III. 14.) számú határozata alapján a mai napon Székesfehérváron megalakult az Óbudai Egyetem hatodik kara, az Alba Regia Műszaki Kar. Az új kar az Óbudai Egyetem Alba Regia Egyetemi Központjának, valamint a Nyugat-magyarországi Egyetem Geoinformatikai Karának integrációja révén jött létre. Ezzel megtörtént az első lépés a kormány és Székesfehérvár közös törekvésének megvalósítása felé: a városban a műszaki felsőoktatás önálló kar keretében biztosítja azt a szellemi és infrastrukturális hátteret, amely a Székesfehérváron és a régióban megtelepedett vállalatok versenyképességének, foglalkoztatási, műszaki kutatási és fejlesztési igényeinek hosszú távú kielégítéséhez szükséges.
KÉPGALÉRIA az alakuló közgyűlésről
A megvalósult integrációval a Geoinformatikai Kar elmúlt egy éves bizonytalan sorsa is hosszú távon és stabilan rendeződik. Tavaly májusban született döntés arról, hogy a Nyugat-magyarországi Egyetem Székesfehérváron működő Geoinformatikai Kara finanszírozási nehézségeik miatt Sopronba költözik. Azonban a városvezetés a kormánnyal, a kar dolgozóival, hallgatóival és az Óbudai Egyetem vezetőivel közösen jobb megoldást keresett. Az Óbudai Egyetemhez való csatlakozással a képzés Székesfehérváron maradhatott.
A keddi napon az egyetem vezetése alakuló közgyűlésen tájékoztatta dolgozóit az Alba Regia Műszaki Kar működésével összefüggésben felmerülő jövőbeni tervekről, feladatokról. Ezen részt vett dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere is, aki történelmi jelentőségűnek nevezte a kar alapítását és mindenkinek köszönetet mondott az elmúlt hónapok eredményes egyeztetési folyamatai során nyújtott segítségért. „Egy olyan városban, amely büszke a gazdaságára és heterogén iparszerkezetére, stratégiailag fontos lépés egy egyetemi kar elindulása. Sikerült elérnünk a GEO fehérvári hagyományainak megőrzését, örülök, hogy ebben az Óbudai Egyetemben partnerre talált a város. Köszönöm, hogy mindkét fél azt kereste, hogyan tudjuk a műszaki felsőoktatás jövőjét tovább építeni. Keveseknek adatik meg, hogy egyetemi kart alapíthassanak, a kormány segítségével ez sikerült, elismerve ezzel Székesfehérvárnak a magyar gazdaságban betöltött szerepét is. Most az a további felelősségünk, hogy az elkövetkező években biztosítsuk a működés feltételeit. A városnak is van abban feladata, hogy minél több diák döntsön a kar mellett, és a gazdasági élet szereplői közül is minél többen alapozzanak a helyben képzett műszaki szakemberekre. A pályázati lehetőségek keresésében, valamint a PPP-konstrukcióban megvalósult kollégium és konferenciaközpont pénzügyi terheinek rendezésében is együttműködünk. Remélem, hogy a ma még nyitott kérdésekre hamarosan sikerül közösen megoldást találnunk. Az elmúlt időszak bizonytalanságai azonban szerencsére véget értek, a 800 hallgató és 80 oktató pedig jó alapot és garanciát ad a további fejlődésre.” – emelte ki dr. Cser-Palkovics András.
A polgármester köszöntője után Prof. Dr. Fodor János, az Óbudai Egyetem rektora a következőket mondta a kar munkatársainak: „Az Alba Regia Műszaki Kar létrejötte mindenki számára újat hoz. Bár munkatársaink többsége ugyanabban az irodában és ugyanazon a széken fog ülni, mint eddig, de új cégér kerül az épületekre, és új intézményi kultúra szerint fogják végezni feladataikat. A két eddigi önálló egység, az AREK és a GEO munkatársainak egy természetes folyamat eredményeként kell összecsiszolódniuk, és egy új egységet alkotniuk. Ebben a folyamatban kulcsszerep jut a bizalomnak és az együttműködésnek. A kollégák erről már tanúbizonyságot tettek az integrációt előkészítő időszakban.”
„Köszönetemet fejezem ki mindenkinek, akinek része volt abban, hogy a mai napon megalakulhatott az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara. Elsősorban Klinghammer István államtitkár úrnak és Cser-Palkovics András polgármester úrnak azért, mert kezdeményezték az új kar létrejöttét megalapozó háromoldalú tárgyalást egyetemünkkel, és az annak eredményeként 2014. január 20-án aláírt elvi megállapodást a székesfehérvári műszaki felsőoktatás fenntartásáról és kibővítéséről. Mind államtitkár úr, mind polgármester úr a továbbiakban is fontos szerepet vállalt abban, hogy megszületett a már említett 1139/2014. (III. 14.) számú kormányhatározat. Külön köszönöm Vargha Tamás képviselő úr, polgármester úr és Székesfehérvár önkormányzatának azon törekvéseit, amelyekkel az új kar megalapításával felmerülő új feladatok megoldásában segítik egyetemünket.” – mondta Prof. Dr. Fodor János.
A beszédek után az egyetem rektora átadta az új kar vezetőinek megbízását. Dr. Györök György dékáni, Dr. Seebauer Márta oktatási dékánhelyettesi, míg Dr. Jancsó Tamás kutatási dékánhelyettesi feladatkörben látja el munkáját. Dr. Györök György megbízott dékán a következő gondolatokkal zárta be a közgyűlést: „Bízom abban, hogy ez a mai mérföldkő olyan kezdetet jelöl, amelyre egyszer mindannyian büszkék leszünk és egy hosszútávon fenntartható, működőképes kart építünk fel.”