Márciusi ifjak - diákok utcaszínházi előadásával ünnepelt a város

Idén is minden ízében fiatalos, különleges, látványos összművészeti produkcióval ünnepelte Székesfehérvár az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóját. A nemzeti ünnepen forradalmi kávéházzá vált a Városház tér, ahol a Vasvári Pál Gimnázium diákjainak utcaszínházi előadását láthatta a közönség Matuz János rendezésében. Ezt követően ünnepi beszédek hangzottak el, majd koszorúzással tisztelegtek a forradalmárok emléke előtt.
2019.03.15. 12:06 |
Márciusi ifjak - diákok utcaszínházi előadásával ünnepelt a város

A Belvárosban látványos utcaszínházi előadáson, igazi közösségként ünnepelhettek együtt a fehérváriak.

Március 15-én, a nemzeti ünnepen a Vasvári Pál Gimnázium diákjai idézték meg a kor hangulatát. Életre kelt a 12 pont, kézzel fogható közelségben jelentek meg a történelmi alakok. Az ünnepi megemlékezés mellett a József-napi kirakodóvásár kínált látnivalót a közönségnek, a gyerekeket az ünnephez kapcsolódó kézműves foglalkozásokkal várták.

Az előadás előtt Matuz János rendező arról beszélt, hogy ennél jobban nem is lehetne azonosulni a fiatal generációval, akik 1848-ban olyan különleges tettet hajtottak végre, mely mögött rendkívüli energia van: erre fektették a hangsúlyt is az előadásban. A rendező idén először dolgozott egy iskola, a Vasvári diákjaival és először fordult elő, hogy a koreográfiában és a rendezésben is segítettek az alkotótárs diákok. Az utcaszínházi produkciót követően a történelmi zászlók felvonulása következett, majd a Himnusz hangjai csendültek fel.

„Fehérvár egy újító szemléletű, büszke város, tele jövőjükért tenni kívánó és cselekedni hajlandó emberekkel." – mondta ünnepi beszédében Cser-Palkovics András polgármester.

„Nagyban is és kicsiben is, csupán a tett képes formálni a jövőt. Mai meglátásaink, szándékaink, jobbító akaratunk szerint ma kell cselekednünk, hátha holnapután már késő lesz. A ma problémái, mai döntéseket és tetteket kívánnak. Persze egyáltalán nem mindegy, milyenek ezek a tettek, hiszen vannak, akik azért tennének, hogy az ellentétekből harc legyen, mások – mint szándékaink szerint mi is itt, Székesfehérváron – azért küzdenek, hogy az értelmes, építő vitákat nyugalom és cselekvés kövesse.” - fogalmazott Székesfehérvár polgármestere.

"Az egyetlen dolog, amit felelősen tehetünk, hogy egész életünkben, a legjobb tudásunk, szándékunk szerint minden erőnkkel családunk, közösségünk, városunk és nemzetünk javára igyekszünk tenni és dolgozni. Székesfehérvárhoz Pákozd közelsége miatt is rendkívül közel áll 1848 szellemisége. Fehérvár egy újító szemléletű, büszke város, tele jövőjükért tenni kívánó és cselekedni hajlandó emberekkel. Polgármesterként minden képviselőtársammal együtt az a felelősségem, hogy meghozzuk azokat a döntéseket, amelyek hitünk szerint városunkat, népünket, közös jövőnket szolgálják és hogy cselekvésre bírjuk mindazokat, akik a terveket valóra tudják váltani, képesek ezért a városért, ennek a városnak a közösségéért cselekedni." - zárta ünnepi gondolatait Cser-Palkovics András polgármester.

Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke beszédében arról szólt, hogy a magyar szabadságharc hősei a tettek emberei voltak.

"Igaz hazafiként úgy cselekedtek, ahogy azt lelkiismeretük, őszinte hazaszeretetük kívánta tőlük. Vállt vállnak vetve harcoltak, mert hittek közös értékeinkben, mint amilyen a szabadság, a becsület és a nemzeti önrendelkezéshez való jog. Azért fogtak össze, mert osztoztak egy álomban, amely szerint a magunk sorsáról csak mi magunk dönthetünk. Egy álomban, amely szerint a magyarság irányt mutathat Európa népeinek abban, hogy miként lehet sikeres, egymást tiszteletben tartó jövőt kialakítani. Nem valami ellen fogtak össze! Nem a pusztítás, a rombolás volt a céljuk. Valami mellett tették le a voksukat. Építkezni akartak. Jobbá tenni az országot. Felemelni a mélyből. A jövőt, a haladást, a fejlődést tartották szem előtt – és ezért akár saját életüket is hajlandóak voltak feláldozni!” - emelte ki a megyei közgyűlés elnöke.

„Kívánom mindannyiunknak, hogy a 48-as forradalom és szabadságharc dicső emléke erőt, reményt és hitet adjon nekünk, hogy tovább folytathassuk megkezdett munkánkat. Kívánom, hogy országunkat megőrizhessük saját országunknak – egy nemzetében erős és büszke Magyarországnak, amely szabadságszeretetből, hazafiságból példát mutat Európának. És legfőképp kívánom, hogy a 48-as hagyományt gyermekeink, unokáink, és mégtávolabbi leszármazóink mindig megőrizzék, és általa még izmosabbá, erősebbé és ellenállóbbá kovácsolják szeretett nemzetünket!” – zárta beszédét a közgyűlési elnök.

A köszöntőket követően az ünnepség résztvevői a Fekete Sas Szállóhoz vonultak, ahol annak idején a fehérvári márciusi ifjak találkoztak a forradalom napjaiban.

A március 15-i program ünnepi koszorúzással ért véget. A köszöntőket követően a Városház téri ünnepség résztvevői a Fekete Sas Szállóhoz vonultak, ahol annak idején a fehérvári márciusi ifjak találkoztak a forradalom napjaiban. A szálló falán lévő emléktáblánál helyeztek el koszorút a Magyar Kormány, a Fejér Megyei Önkormányzat és Székesfehérvár Önkormányzatának vezetői, valamint a fegyveres testületek, az egyházak, a pártok, az oktatási intézmények, a civil szervezetek képviselői és magánszemélyek is megemlékeztek az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulójáról.