-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Magyar Királyi Városok címmel nyílt kiállítás a Régi Vármegyeházán
A Szent István Emlékév kiemelt eseményeként „Magyar Királyi Városok” címmel nyílt kiállítást a Megyeház utca 17. szám alatt, a Régi Vármegyeháza épületében. A tárlat válogatást mutat be Antall Péter és Gedai Csaba fotóiból, amelyek öt királyi városban, Székesfehérváron, Esztergomban, Veszprémben, Visegrádon és Budán készültek. A kiállítást Magyarország miniszterelnök-helyettese, dr. Semjén Zsolt ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
2013.11.29. 17:54 |
A Szent István Emlékév kiemelt eseményeként „Magyar Királyi Városok” címmel nyílt kiállítást a Megyeház utca 17. szám alatt, a Régi Vármegyeháza épületében. A tárlat válogatást mutat be Antall Péter és Gedai Csaba fotóiból, amelyek öt királyi városban, Székesfehérváron, Esztergomban, Veszprémben, Visegrádon és Budán készültek. A kiállítást Magyarország miniszterelnök-helyettese, dr. Semjén Zsolt ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
Az Antall Péter és Gedai Csaba fotóiból válogatott, Buda, Visegrád, Esztergom, Veszprém és Székesfehérvár építészeti örökségét bemutató tárlat megnyitóján Semjén Zsolt hangsúlyozta: egy nemzet számára kulcsfontosságú, hogy ismerje történelmét, hiszen létszámában is csak akkor tud megmaradni, ha minden egyes tagját eltölti az a büszkeség, hogy érdemes ehhez a nemzethez tartozni.
Hozzátette, hogy hazánk 1100 éves történelmében számtalan kiemelkedő személyiség volt, de egyik sem mérhető Szent Istvánhoz, aki "az akkor százéves Magyarországból államot, európai királyságot, birodalmat alapított".
A miniszterelnök-helyettes emlékeztetett arra, hogy Szent István Kelet és Nyugat első közös szentje lett az egyházszakadás utáni időszak óta, miután 2000-ben az ortodoxia szentjének is elismerték. Hozzátette: a fotókon megörökített momentumok, építészeti örökségek István király személyén keresztül összekötődnek és az egészséges patriotizmushoz, lokálpatriotizmushoz is hozzájárulnak. A kiállításról megjegyezte, hogy az alkotók képei "csupasz valóságukban is hirdetik több mint ezeréves kultúránkat, örökségünket, amire büszkék lehetünk ma is".
Köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy az augusztus 19-i kormányülés eredményei közül a Nemzeti Emlékhellyel kapcsolatos döntés történelmi jelentőségű, hiszen végre kormányzati üggyé és össznemzeti üggyé vált annak fejlesztése. Emlékeztetett, hogy a rövidtávú célok között szerepel egy látogatóközpont és kőemlék-kiállítóhely létrehozása, de ennél is fontosabb, hogy a kormány hosszútávon is a Nemzeti Emlékhely mellé állt. „A város célja, hogy 2022-ben méltó és emlékezetes módon ünnepelhessük meg az Aranybulla kiadásának 800. évfordulóját, illetve 2038. augusztus 15-én megemlékezzünk Szent István halálának 1000. évfordulójáról.” - mondta Székesfehérvár polgármestere.
Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy a fotókat látva történelmünk egésze lepereghet a látogató szemei előtt, miközben az elmúlt másfél évtizedben bekövetkezett sok-sok változás is jól kivehető rajtuk. Példaként említette a korábban a székesfehérvári Nemzeti Emlékhely fölé emelt alumínium tetőt vagy az esztergomi Mária Valéria hidat, amely a fotókon még romos állapotban látható.
A kiállítás öt magyar királyi város - Székesfehérvár, Esztergom, Veszprém, Visegrád és Buda - hangulatát idézi meg Antall Péter és Gedai Csaba fotói segítségével. A tárlat megtekinthető 2013. november 29 – december 23-ig kedd-vasárnap 10-18 óráig, 2014. január 7 – 31-ig kedd-péntek 10-14 óráig, szombat-vasárnap 14-18 óráig.


