Konferenciával és koncerttel emlékeztek Székesfehérváron Deák Dénesre

Május 7-én, lenne 88 éves Deák Dénes, melynek alkalmából a műgyűjtő hagyatékából odaítélt ösztöndíjak kutatásainak eredményeiről tartottak emlékkonferenciát a Városházán. A tizenkét előadás között számos a városhoz kötődő művészeti téma szerepelt, mint Aba-Novák falfestményei, a zsinagógák vagy a Deák Gyűjtemény önarcképei.
2019.05.07. 10:36 |
Konferenciával és koncerttel emlékeztek Székesfehérváron Deák Dénesre

Kedden este a Városi Képtár - Deák Gyűjteményben kamarakoncertet adott az Alba Regia Vonósnégyes.

A könyvtáros, műgyűjtő, művészeti író vagyonát Székesfehérvárra hagyta – nevét és emlékét a gyűjtemény, a díj és az ösztöndíj tartja életben, budai lakása pedig 1997 óta biztosít jó körülményeket az alkotómunkához. Deák Dénes május 7-én lenne 88 éves: a konferencián azok a kutatók mutatták be munkájukat, akik Deák Dénes ösztöndíjban részesültek.

Az emlékkonferenciát a város Önkormányzata, a Szent István Király Múzeum és a Deák Dénes Alapítvány szervezte. A Városháza Dísztermében Cser-Palkovics András polgármester és Pokrovenszki Krisztián, a Múzeum megbízott igazgatója nyitotta meg a szimpóziumot.

Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere az alapító, Deák Dénes üzenetét olvasta fel köszöntője elején. Kiemelte, hogy nagyon szép és gazdag az az út, amit az elmúlt három évtizedben bejárt az alapítvány. Arról is beszélt, hogy az alapítvány szakmai díjazottjait és elismeréseit a kuratórium minden esetben konszenzussal választotta ki, majd megköszönte mindenkinek, aki hitet tett részvételével, előadásával az alapító szellemi emléke előtt.

Pokrovenszky Krisztián megbízott múzeumigazgató felelevenítette, hogyan jött létre a nyolcvanas években a Deák Gyűjtemény az akkor még megyei fenntartású múzeum és a város együttműködésében. Mint mondta a képtár a mai napig mindent megtesz azért, hogy tematikus gyűjteményként gondozza Deák Dénes életművét.

Kovács Péter Barnabás az alapítvány kurátora vezette a konferenciát, aki személyes élményeit elmesélve osztotta meg a hallgatósággal, hogyan is került Székesfehérvárra Deák Dénes gyűjteménye.

Dr. Gelencsér József kuratóriumi titkár nyitó előadását követően Sasvári Edit, Dr. Révész Emese, Dr. Matits Ferenc, Muladi Brigitta, Smohay András, Deákné Oszkó Ágnes, Gärtner Petra, Kusler Ágnes és Szeredi Merse Pál művészettörténészek, Dr. Dobó Gábor irodalomtörténész és Reich Szabina régész ismertették tudományos kutatásaik eredményét.