Leleményes újdonsággal védik a madarakat Székesfehérvár közelében

Ötletes, új fejlesztéssel védik a nagy testű madarakat mostantól Székesfehérvár közelében. Az E.ON Hungária Csoport, a Kaposvári Villamossági Gyár Kft. és természetvédelmi szervezete összefogásával alakították ki és tesztelik a villamos hálózatokon nagy számban használt berendezés, az oszlopkapcsoló új, madárbarát változatát.
2021.03.09. 08:11 |
Leleményes újdonsággal védik a madarakat Székesfehérvár közelében

Az új eszköz a villamos hálózaton nagy számban használt oszlopkapcsoló berendezés tovább fejlesztett változata: a hagyományoshoz képest „fejjel lefelé“ szerelik fel, így nem található rajta olyan pont, ahova le tudnának szállni a madarak.

A berendezést három helyszínen, a tiszántúli Hajdúszováton, a Fejér megyei Soponya, és március végétől a Baranya megyei Udvar község közelében tesztelik majd a Duna-Ipoly Park Igazgatóság (DINPI) és az E.ON munkatársai. Egy éven keresztül figyelik, hogy az új eszközök mennyire üzembiztosak, könnyen szerelhetők-e, ellenállnak-e állnak az időjárásnak, és főleg, hogyan viszonyulnak hozzájuk a madarak. Az összegyűjtött tapasztalatok értékelése után döntenek arról, érdemes-e nagy számban alkalmazni a mostani fejlesztést.

„Párhuzamosan több fejlesztésen dolgozunk együtt a természetvédelmi szakemberekkel és a villamossági gyár mérnökeivel, hiszen a sok százezer kilométernyi villamos hálózaton számos különböző berendezést kell üzemeltetnünk ahhoz, hogy alapfeladatunkat, az áramellátás zavartalan biztosítását teljesíteni tudjuk. Munkánk során szeretnénk a természeti környezetünket óvni, ezért folyamatosan keressük a legjobb megoldásokat minden olyan hálózati elem esetében, amelyek veszélyt jelenthetnek az élővilág számára” – emelte ki Szumzer László, az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. székesfehérvári üzemigazgatója.

A tesztelés helyszínének kiválasztásakor egyebek mellett a környék madárvilágát vették figyelembe a szakemberek.

"Gólyák, nagy- és kisebb testű ragadozómadarak, vércsék, ölyvek és sasok pihennek meg elsősorban ezeken az oszlopfőkön, az ő védelmükre gondolva született meg ez a fejlesztés. Közvetlenül mellettünk egy tájvédelmi körzet található, amely madárvédelmi szempontból kiemelt terület. Örömmel mondhatom, hogy a most felhelyezett, átalakított oszlopkapcsoló megoldáshoz nagy reményeket fűzünk, úgy látjuk ez az eddigi legjobb megoldás ezeknek a madaraknak a védelmében" - mondta Halász Antal, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság osztályvezetője.