Közös történetünk hősei - a Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezredre emlékeztek

A hagyományokhoz hűen hétfőn reggel a Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezred katonáiról emlékeztek meg az alakulat egykori laktányájánál. A gyalogezred katonái emlékének 1993-ban az ezred még élő tagjai az egykori laktanya falán, a mai Lánczos Kornél Gimnáziumnál állították emléktáblát.
2022.08.15. 13:14 |
Közös történetünk hősei - a Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezredre emlékeztek

A Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezred a két elődezred, a 17-es honvéd és a 69-es közös gyalogezred 1918-1919-es átszervezésével jött létre, az alkulat a Szent István nevet 1930-ban vette fel.

1942-ben az egész ezredet az orosz frontra vezényelték, ahol a 3. gyalogezred csapatait jelentős számbeli és technikai túlerőben levő, ellenséges csapatok támadták. A veszteségek mértékét a mai napig nehéz pontosan meghatározni, azonban a rendelkezésre álló adatok alapján a több mint 1800 főből, mindössze 448 katona, valamint 14 tiszt tért haza. A Don-menti harcok után az alakulatot újjászervezték, majd a Kárpátokba vezényelték, ahol 1945-ben szinte teljesen megsemmisült. A Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezred katonái emlékének 1993-ban az ezred még élő tagjai az egykori laktanya falán, a mai Lánczos Kornél Gimnáziumnál állították emléktáblát, melyet a Honvéd Hagyományőrző Egyesület 2018-ban újított fel. Az emléktábla mellett hat darab réztábla is kiállításra került, melyeken az 1941-1945 közötti harcokban hősi halált halt katonák emlékének adóznak.

„A hősök, akikre ma emlékezünk, nem ismeretlenek és nem idegenek számunkra.” – kezdte megemlékező beszédét Vargha Tamás államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője. A Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezred történelmét felidéző beszédében az államtitkár elmondta: az ezred katonái a közös történetünk hősei, akik ránk gondolva, a hazáért haltak meg. Az államtitkár megemlékezett a Gyalogezred utolsó katonájáról, vitéz Smohay Ferencről, aki tavaly februárban, életének 99. évben hunyt el. Emlékeztetett, hogy a mindenki által szeretett és tisztelt Feri bácsi végsőkig kitartó, töretlen hite példaként szolgálhat a jelenkor embere számára. A beszéd után a Honvédelmi Minisztérium Tábori Lelkészi Szolgálat Protestáns Tábori Püspöksége nevében Szabó György alezredes mondta el az egyházi áldást.

Az emléktáblánál dr. Cser-Palkovics András polgármester, Vargha Tamás államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, valamint Dancs Norbert, a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetője helyezett el koszorút. Fejet hajtott továbbá a Magyar Honvédség Parancsnokságának képviseletében Kaposvári László Zoltán vezérőrnagy, a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság képviseletében Králik Tibor dandártábornok, a NATO Erőket Integráló Elem képviseletében Marco Franzin alezredes, valamint az Önkormányzat, a katonai és a rendvédelmi szervek képviselői, a Honvédség Hagyományőrző Egyesület képviselői, a résztvevő hagyományőrzők és az iskola vezetősége. A megemlékezésen a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar a Seregi-, a Doroszlai- és a Helényi-indulóval működött közre.