Közgyűlés - önkormányzati válasz a háborús inflációra és az energiaárakra

Pénteken reggel tartott közgyűlést Székesfehérvár önkormányzata Óriási kihívásokat támaszt a nemzetközi gazdasági és energiapiaci helyzet a város elé és nehéz döntéseket is meg kellett hoznia a testületnek, így döntés született több díjemelésről. A feszes gazdálkodás mellett a rendkívüli módon megemelkedett energiaárak miatt volt szükség a díjemelésekre: Csak két példa: az uszoda villanyszámlája 26 millió helyett 135 millió lesz, a SZÉPHŐ az eddigi 5 milliárd helyett több mint 17 milliárdért kell, hogy beszerezze a gázt.
2022.06.24. 11:35 |
Közgyűlés - önkormányzati válasz a háborús inflációra és az energiaárakra

Intézményvezetők kinevezéséről döntött a testület, így az Árpád Úti Óvoda óvodaigazgatójának továbbra is Neubauer Jánosnét választották, a Tündérkert Bölcsőde bölcsődevezetőjének Blaskovics Zsuzsannának is további bizalmat szavaztak és a Mesevilág Bölcsődét Lengyel Lászlóné vezeti majd továbbra is.

Testvérváros lesz Esztergom

Támogatták a képviselők, hogy Esztergom MJV város kezdeményezésére, testvérvárosi kapcsolatot alakítson ki Székesfehérvár MJV a Duna parti várossal.

Csak a papír alapú buszjegyek és bérletek emelkednek on-line marad a jelenlegi ár

A díjak növelése utoljára 2016-ben volt, ami a jegyek esetében 10 Ft, a havi felnőtt bérlet esetén 200 Ft emelést jelentett. Az elektronikus jegyek ára a jelenlegi papíralapú jegyeknek és bérleteknek az árával megegyező lesz, a papíralapú jegyek és bérletek ára viszont átlagosan mintegy 20%-kal magasabb lesz augusztus 1-től. Elektronikusan lehetőség van a havi helyett a 30 napos, a negyedéves helyett 90 napos érvényesség megadására, így a bérletvásárlási időszakban tapasztalható sorban állás csökkenthető. Az otthoni munkavégzés, és az előre nem tervezhető utazások lefedésére elektronikus formában elérhető lesz a 90 perces jegy, a 24 órás jegy, a 72 órás jegy és a 7 napos bérlet is. Jelenleg 8-10 százalék az online jegyek és bérletek értékesítése a papírral szemben.

A menetrend szerinti helyi autóbuszjáratok viteldíjai 2022. augusztus 1-jétől

Menetjegy elővételben - 340 Ft
Menetjegy autóbuszon váltva - 400 Ft
90 perces elektronikus jegy - 280 Ft
24 órás elektronikus jegy - 800 Ft
72 órás elektronikus jegy - 1 650 Ft
7 napos összvonalas elektronikus bérlet - 2 300 Ft
15 napos összvonalas elektronikus bérlet - 3 900 Ft
Félhavi összvonalas bérlet - 4 700 Ft
30 napos összvonalas elektronikus bérlet - 7 000 Ft
30 napos tanuló elektronikus bérlet - 280 Ft
30 napos nyugdíjas elektronikus bérlet - 2 970 Ft
Havi összvonalas bérlet - 8 400 Ft
Havi tanuló bérlet - 340 Ft
Havi nyugdíjas bérlet - 3 600 Ft
90 napos összvonalas elektronikus bérlet - 19 250 Ft
90 napos nyugdíjas elektronikus bérlet - 8 190 Ft
Negyedéves összvonalas bérlet - 23 100 Ft
Negyedéves nyugdíjas bérlet - 9 800 Ft
Átruházható havi bérlet - 19 600 Ft

Elhalasztják a menetrendbővítést

A napirend tárgyalásánál a város polgármestere kiemelte, hogy az idén nyárra tervezett buszmenetrend-bővítés bevezetését elhalasztják, a menetrend bővítésének szándékát azonban nem adják fel és ha van rá költségvetési lehetőség, végrehajtja a város a bővítést és bevezetik az új járatokat. Addig is, minden marad a régiben, nem csökkentik a szolgáltatás színvonalát

Önkormányzati válasz a közszolgáltatások biztonságos működtetéséért a háborús inflációra és a drasztikus áremelkedésekre

Az elmúlt hónapokban megtett intézkedéseken túl további, azonnali intézkedésekre van szükség, ugyanis az önkormányzatot is jelentősen érintik a világban zajló folyamatok, a háborús infláció, az energia és nyersanyagválság hatásai továbbá a szolgáltatások drasztikus drágulása. Egyértelművé vált, hogy az Önkormányzatnak is újabb konkrét intézkedésekkel kell reagálnia a folyamatokra a közszolgáltatások biztosítása.

Akár 3-4-szeres árak is kialakulhatnak az energiapiacon, amely teljes önkormányzati szinten 2022. évben, jelenlegi ismereteink szerint becsülten mindösszesen 6.9 Mrd Ft többletköltséget eredményez – olvasható az előterjesztésben. Ezen többletköltségből a távhőszolgáltatás és hulladékgazdálkodás támogatási rendszeréből 5.1 Mrd Ft megtérítésében bízik az Önkormányzat, a fennmaradó saját forrás igény 1,8 Mrd, amelyből a víz-, és szennyvízcsatorna szolgáltatás 1 Mrd Ft. 2023-ban a jelenlegi ismereteink szerint a becsült többletköltség mindösszesen 20,9-22,3 Mrd Ft, mely többletköltségből szintén a távhőszolgáltatás és hulladékgazdálkodás támogatási rendszeréből 15.3 Mrd Ft megtérítésében bízik az Önkormányzat, a fennmaradó saját forrás igény 5,6-7 Mrd, amelyből a víz és szennyvízcsatorna szolgáltatás 3-4 Mrd Ft.

Cser-Palkovics András polgármester a közgyűlés után hangsúlyozta, hogy látjuk a háborús infláció milyen hatással van a világgazdaságra és ez nem kerüli el sajnos Székesfehérvárt sem. „Az energiaárak finanszírozhatóságát azonban garantálni kell és biztosítani a közszolgáltatások stabil működését. Reménykedünk abban, hogy a gazdaságunk növekszik a városban, így az önkormányzat bevételei is emelkedni fognak. E mellett hozzá kell nyúlni a bevételek-kiadások tekintetében is a költségvetéshez.” 

Mint kiemelte két nagy döntést hoztunk: az egyik csomagban eldöntöttük, hogy milyen díjakat nem emelünk 2022-ben, majd döntés született emelésekről is. Nem emelkedik a közétkeztetés díja, nem változnak az idősügyi és szociális ellátáshoz kapcsolódó díjak és változatlan marad a bérlakások díja is. Augusztus 1-től azonban a parkolás, a temetkezési szolgáltatások, közterülethasználat díjai emelkednek. Ebből a legtöbbeket a parkolás érint majd és meghallgatva a belváros környékén élőket az ingyenes parkolás csak szombaton déltől kezdődik és hétfőn reggelig tart. Az egy óra ingyenes parkolási lehetőség továbbra is megmarad és NFC kártyával szombaton is lehetséges lesz egy órányi ingyenes parkolásra a fizető övezetekben.

A város polgármestere beszélt arról is, hogy nagyon nehéz döntés volt a temetkezési díjak megemelése, mert egy-egy család rendkívül nehéz időszakában felmerülő szolgáltatási díjakról van szó, amihez régóta nem nyúlt hozzá a város, de most muszáj volt sajnos. A díjak az önköltségi árat érik el és elmondható, hogy Fehérváron továbbra is az országos átlag alattiak lesznek az önkormányzati temetkezési vállalatnál a szolgáltatási árak.

"Fejlesztésekről azonban szerencsére a mostani közgyűlésen is tudtunk dönteni. Kormányzati támogatásnak köszönhetően elindulhat a közbeszerzési eljárás a Kodály iskola külső homlokzatának felújítása vonatkozásában. Emellett számos önkormányzati intézmény esetében hozhattunk döntéseket felújításról, amiket az önkormányzat finanszíroz." - emelte ki Cser-Palkovics András.

Támogatta a közgyűlés a Fő utca 2-es számú társasház homlokzatfelújítását

A Belvárosban található épületek közterület felé néző homlokzat felújítási, valamint közterületről látható tető vagy tűzfal felújítási munkáihoz önkormányzati támogatás vehető igénybe. A társasház összesen 28 millió forint értékű felújítást végez, melyhez 800 ezer forint vissza nem térítendő és 800 ezer forint visszatérítendő kamatmentes támogatást biztosít a város.

Lemondott Barlabás András önkormányzati képviselő

A nyílt testületi ülés végén Barlabás András önkormányzati képviselő bejelentette, hogy 2022. július 15-től lemond a képviselői mandátumáról, mert nem tudja összeegyeztetni a képviselői munkát a családi élettel. Mint mondta "a bizalomért, amit a fehérváriaktól kaptam nagyon hálás vagyok.” (A képviselővel pénteken délután olvashatnak beszélgetést a város honlapján)

4282 napja polgármester dr. Cser-Palkovics András

A közgyűlésen Róth Péter alpolgármester néhány érdekes számra hívta fel a testület figyelmét, miszerint 4282 napja választották polgármesterré Cser-Palkovics Andrást, amivel meghaladta Warvasovszky Tihamár 4276 napig tartó polgármesterségét. A leghosszabb ideig hivatalban lévő fehérvári polgármester egyébként Havranek József volt, aki 10812 napon keresztül állt a város élén.