Középkori hangulat és királyi esküvő az Emlékhelyek Napján

Szombaton városunk Nemzeti Emlékhelye is kinyitotta kapuját, hogy a látogatók jobban megismerhessék a magyar királyok egykori koronázó templomának kincseit. Az érdeklődők megcsodálhatták a korabeli ruházatokat, a hagyományőrzők pedig különleges hangszer- és fegyverbemutatókat tartottak. Idén is királyi esküvőkkel koronázták meg a rendezvényt, a középkori liturgiát követve elevenítették fel a szertartásokat.
2017.05.13. 17:30 |
Középkori hangulat és királyi esküvő az Emlékhelyek Napján

A Nemzeti Örökség Intézete kezdeményezte, hogy 2016-tól a Kulturális Örökség Napjai és a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz hasonlóan az emlékhelyeknek is legyen egy közös programnapjuk. A tavalyi rendezvény után Székesfehérvár Nemzeti Emlékhelye idén is kinyitotta kapuját, hogy a történelem szerelmesei felfedezhessék a Nagyboldogasszony bazilika titkait. Az Emlékhelyek Napján sokan látogattak el a történelmi feltöltődést és izgalmas programokat kínáló rendezvényre.

Délelőtt a Sub Rosa régizenei együttes üdvözlő koncertje fogadta a látogatókat. Az ingyenesen látogatható Nemzeti Emlékhelyen idegenvezetéssel kereshették fel az érdeklődők a Nagyboldogasszony-bazilika maradványait és a Szent István által építtetett egykori koronázó templom történetéről is hallhattak a résztvevők Biczó Piroska régésztől. A bazilika falai között harminchat magyar királyt koronáztak meg, Szent Istvánon és fián, Imre hercegen kívül tizennégy királyunknak végső nyughelyet is adott a templom. A temetkezésekről Rácz Piroska beszélt a látogatóknak.A szakvezetések és az ismeretterjesztő előadások mellett a gyerekeknek múzeumpedagógia és kézműves foglalkozásokat kínáltak a szervezők. A hangszerbemutató és a régizenét játszó együttesek mellett a hagyományőrzők különleges öltözet- és fegyverbemutatói, valamint a zászlóforgatók produkciója színesítette a történelmi ismerkedést. A Szabad Színház társulata, a Sub Rosa régizenei együttes, akrobata gyermekek és tűzzsonglőrök varázsoltak igazi középkori hangulatot a Belvárosba. Kozáry Ferenc, a Vörösmarty Színház művészének rendezésében idén is volt esküvő a Romkertben, amelynek keretében a középkori liturgiát követve elevenítették fel a szertartásokat a nap folyamán. A délelőtti és délutáni királyi esküvőkön is a násznép felvonulása az Országalmától indult. Az esküvőre külföldről érkezett a királylány, akit előbb magyar királynővé kellett tenni, így az ő koronázásával kezdődtek a szertartások. A narrátor a Szabad Színház tagja, Szabó Bence volt, ő segítette abban a nézőket, hogy pontosan eligazodjanak, mi is történik. A történetmesélés mellett a narrátor arról is beszélt, hogy a játékban kellékként használt tárgyak milyen szerepet töltöttek be a korban, mit jelképeztek például a zászlók. Az előadás szövege és tempója is a mai korhoz illeszkedett, a színes menetek és a színpadon zajló események jó szórakozást nyújtottak gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.