Közel harminc mű fecskefészket helyeztek ki a Fecskepart utcában

A Duna-Ipoly Nemzeti Park felajánlása nyomán idén is közel harminc új mű fecskefészket helyeztek el a Városgondnokság és a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány szakemberei a városban. A kis kerámia fészkek ezúttal a Fecskepart és a Zámoly utca sarkán található trafóházra kerültek fel, mivel ez a háborítatlan terület beleesik a parti fecskék vonulási útvonalába.
2020.04.09. 16:35 |
Közel harminc mű fecskefészket helyeztek ki a Fecskepart utcában

A magyarországi fecskepopuláció fogyásáról szóló aggasztó hírek hatására a tavalyi évben indította el a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvánnyal közösen a város a Fecskebarát Fehérvár Programot annak érdekében, hogy a városlakók segítségével megóvják a megmaradt fecskeállományt. A program keretében több mint száz kerámia fecskefészket helyeztek el a Városgondnokság szakemberei városszerte: fecske „otthon” lett az Öreghegyi Közösségi Ház, a Zentai Úti Általános Iskola, a Püspökkertvárosi Óvoda és a Széna téri iskola is.

Az idei évben, a jelenlegi helyzetre való tekintettel – mint több másik programját is – ideiglenesen leállította az Önkormányzat a Fecskebarát Fehérvár Programot, azonban a város és a Városgondnokság kiváló természetvédelmi-szakmai kapcsolatainak köszönhetően a Duna-Ipoly Nemzeti Park felkarolta a székesfehérvári kezdeményezést, és harminc fecskefészekkel támogatta azt. Csete Gábor, a Városgondnokság természetvédelmi szakmai vezetője, a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány, valamint a nemzeti park képviselőinek döntése alapján ezeket a fészkeket most a Fecskepart utcai kereszteződés melletti trafóházra helyezték fel a Városgondnokság Gépkezelői és Karbantartási csoportjának munkatársai.

A fecskék hatalmas hasznukra vannak, ugyanis egy-egy költési időszak alatt akár két-három kiló szúnyogot is el tudnak fogyasztani. A programot a Madártani Egyesület kezdeményezte azzal, hogy kerámia fecskefészkeket kezdett gyártatni. Mi Székesfehérváron a Városgondnokság, a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvánnyal összedolgozva a megmozdulás élére álltunk, és a mi jó példánkat többek között Siófok is követte.” – mondta Csete Gábor. A szakember elmondta, hogy a tavaly kihelyezett fészkekbe például a Széna téren szép számmal költöztek idén fecskék. „Most azért esett a választás a Fecskepart közeli trafóházra, mert közel van a Gödör utcai záportározó és elég sok fecske mozog a környéken. Ezúttal úgy döntöttünk, hogy a kész fészkeket kicsit megnyitjuk és bekenjük sárral, hogy a madarak kedvükre alakíthassák majd őket. A kihelyezést – mint ahogy mindig a természetvédelmi-szakmai munkát – a Városgondnokság szakemberei is segítik. Ők végzik a fészkek kihelyezését. Reméljük hamarosan itt is újabb fecsketelepet láthatunk majd.” Csete Gábor kiemelte, hogy az E.ON engedélyezte minden tulajdonában lévő trafóházra a fészkek kihelyezését, amelyet a szakemberek alkalmasnak tartanak fecske otthonnak.

„Különös játék az, amit mi Fehérváron a fecskével csinálunk: a molnárfecske nagyon különleges észjárású faj, néha egészen irreális helyeken fészkel. Sok esetben gondoltuk már, hogy megtaláltuk számukra a tökéletes fészkelőhelyet, mert rücskös a fal, szélvédett az épület, derékszögben van az eresze, úgy szólván falusiasabb a környezet, de mégsem tetszik nekik és ők inkább maguknak építenek fészket egy szélcsatornában.” – mondta Kovács Gergely, a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány képviselője.

A szakember kiemelte, hogy groteszk módon 2010-ben, a fecskék évében drasztikusan lecsökkent hazai fecskeállomány, az állománycsökkenés meghaladta az 50 százalékot. Azóta néhány, kisebb anomáliát leszámítva újra gyarapodik a populáció, amely köszönhető a társadalmi megmozdulásnak is. „Végre odafigyelnek az emberek erre a közkedvelt kismadárra, amelynek egy fajtáját, a füsti fecskét itt Fejér megyében, a népnyelvben például istenfecskének hívtak. Ezekkel a fészkekkel bogarat szeretnénk ültetni a fecskék fejébe, csalogatjuk őket, hogy jöjjenek és fejezzék be a sutácska fészkeket, leljenek olyan otthont, ahol háborítatlanul élhetnek. Ha már egy molnárfecske befejez egy műfészket, vagy akár mellé épít egy teljesen újat, évről-évre könnyebb lesz, és a fecskecsaládok szívesen telepednek le társaik mellett. Reméljük ezzel a közel harminc új műfészekkel adtunk egy újabb tippet a fecskéknek!”