Könyvbemutató - Székesfehérvár néprajzi értékei Lukács László tollából

Szerdán délután a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében mutatták be Lukács László Székesfehérvár néprajzi értékei című kötetét. A könyvet Dr. Varró Ágnes, etnográfus ajánlotta a múzeum népművészeti gyűjteményében összegyűlt hallgatóságnak. 
2019.12.11. 18:51 |
Könyvbemutató - Székesfehérvár néprajzi értékei Lukács László tollából

Lukács László a néprajz megannyi területével foglalkozik és a tőle megszokott alapossággalm, ékes magyarsággal, olvasmányosan jegyzi a kötetet. 

A 415 oldalas könyv a Szent István Király Múzeum gondozásában jelent meg és hiánypótló mű abból a szempontból, hogy a néprajzról általában a vidéki népi kultúra jut eszünkbe, azonban városi szinten is van kutatnivalója a néprajztudósoknak. Székesfehérvár esetében például a jómódú belváros körüli területeken - mondta ajánlójában Varró Ágnes.

Az 1910-es népszámlálás szerint minden harmadik fehérvári lakos mezőgazdaságból élt és ez a réteg teremtette meg a főként számukra dolgozó kézműipart is a városban.

A bemutatón Lukács László dedikált is. A könyv a Szent István Király Múzeum kiállítóhelyein vásárolható meg.

A Palotavárosi írások című könyvben, mely Lukács László, Gelencsér József, Siklósi Gyula, Demeter Zsófia és Pesovár Ferenc munkája olvashattunk már a palotavárosi régi utcákról, a tímárokról, vargákról, a tobakokról és a csizmadianegyedről is Lukács László tollából, a Székesfehérvár néprajzi értékei című kötet azonban átfogó képet ad az olvasónak a város népi kultúrájáról és népművészetéről.

Lukács László a könyv bevezetőjében írja, hogy a kötet néprajzi párja a tavaly megjelent A derék város. Székesfehérvár Anno...3. című könyvnek.