-
Egy kis kamrányi törődés
A világ számos pontjáról érkeznek résztvevők idén is a Székesfehérvári Királyi Napok egyik legnépszerűbb rendezvényére, a Nemzetközi Néptáncfesztiválra. A szervezők újra meghirdették adományozó, támogató akciójukat, hogy egy kis kamrányi törődéssel bárki segíthesse a programsorozat sikeres megrendezését és a méltó vendégvárást.
2026.06.24. -
Musical a Csajághy Laura Szabadtéri Színpadon
Pénteken este a kápolnásnyéki Csajághy Laura Szabadtéri Színpadon megelevenedik egy történet szenvedélyről, kitartásról, alkotói válságról, barátságról és arról a pillanatról, amikor dönteni kell, hogy feladjuk, vagy tovább megyünk. Az Ember Márk főszereplésével látható különleges előadásra jegyek még kaphatók!
2026.06.24. -
Könyvtár nyílt a strandon
Strandkönyvtár várja az olvasni szeretőket június 27. és augusztus 22. között minden szombaton a városi strandon. A fogadóépület mellett felállított sátorban különféle tematikájú és stílusú olvasnivalók között lehet válogatni.
2026.06.24. -
Diakónusszentelés
A Szent István-székesegyházban ünnepélyes keretek között szentelték szerpappá Egyed Viktor akolitust. Ezen kívül a szertartás keretében hálát adtak a jubiláló papoknak szolgálataikért.
2026.06.24.
Két hét az örökségvédelem jegyében - magyar és francia fiatalok kulturális találkozója Iszkaszentgyörgyön
Augusztus 4-e és 16-a között tizenöt iszkaszentgyörgyi fiatal vehetett részt egy nemzetközi ifjúsági csereprogramban tizenöt francia társukkal együtt. A csereprogram megvalósítására Iszkaszentgyörgy Önkormányzata nyújtott be pályázatot a Mobilitás – Fiatalok Lendületben Programirodához, és mintegy tízezer eurot nyert a program megvalósítására a majd kétezer lakosú falu.
2008.08.19. 08:52 |
Augusztus 4-e és 16-a között tizenöt iszkaszentgyörgyi fiatal vehetett részt egy nemzetközi ifjúsági csereprogramban tizenöt francia társukkal együtt. A csereprogram megvalósítására Iszkaszentgyörgy Önkormányzata nyújtott be pályázatot a Mobilitás – Fiatalok Lendületben Programirodához, és mintegy tízezer eurot nyert a program megvalósítására a majd kétezer lakosú falu.

Már a pozitív elbírálás előtt megkezdődött a két csoport közötti kapcsolatépítés, felmérték egymás ifjúsági bázisát, kitalálták azt a közös témát, amely összekapcsolhatja az egymástól 1800 km-re lévő településeket. Mindkét településen található egy XVIII. századi kastély, így esett a választás az örökségvédelem témára. A pályázati támogatás elnyerése után megkezdődtek az Örökségünk-Patrimoine nevet viselő projekt előkészületei, a fiatalok hetente találkoztak, névre szóló pólókat, Magyarországot bemutató kétnyelvű füzeteket készítettek, felkészültek a más kultúrával rendelkező társaik fogadására. Augusztus 4-én a Ferihegyi Repülőtéren tapssal és ujjongással fogadták a craon-i Associacion Projets Jeunes tagjait, majd közösen folytatták tovább utukat Tiszafüredre, ami a program első helyszíne volt. A Tiszafüreden töltött egy hét alatt csoportos foglalkozásokon dolgozták fel a pályázatban megjelölt témákat (természetvédelem, környezetvédelem, épített örökségeink, magyar városok). Ezekhez kapcsolódóan kirándulásokat tettek Egerbe, Hortobágyra, Debrecenbe, kenutúrán megismerkedhettek a Tisza-tó élővilágával.

Már az első héten szoros barátságok alakultak ki a két csoport tagjai között, mind a foglalkozások, mind a szabadidős programok alatt vegyes csapatokban voltak a fiatalok. A jó hangulat Iszkaszentgyörgyön is folytatódott, ahol a francia fiatalokat a magyar résztvevők családjai látták vendégül. A második héten látogatást tettek Székesfehérváron a Városházán, ahol dr. Csapó Csilla alpolgármester asszony fogadta a csoportot. Ezen kívül bejárták Budapestet és a Balatont is. A programból nem maradhatott ki Iszkaszentgyörgy felfedezése sem, az intézmények megismerése mellett a 30 fiatal két napot is a Kastély parkjának szebbé tételével töltött. Kavecz László vezetésével szép és látványos munkát végeztek. A csereprogram befejezéseként „Európa-fát” ültettek Iszkaszentgyörgy főterén.

A csere minden pillanatában, ahol különösen kifejező és érzékelhető volt a kulturális sokszínűség, igyekezték a résztvevők hangsúlyozni, hogy ez talán az európaiság egyik legfontosabb értéke. Ezt az értéket kell fenntartani hasonló ifjúsági cserék megvalósításával. A nemzetek közötti távolság csak úgy csökkenthető, ha nem csupán beszélünk róla, hanem különböző nemzetiségű emberekkel találkozunk, és tőlük ismerjük meg a kultúrájukat. Ez a sikeresen megvalósult csere is azt bizonyította, hogy minél jobban megismerjük egymást, annál inkább rájövünk, mennyire hasonlóak vagyunk egymáshoz, és közös összefogással milyen sok mindent el tudunk érni a világban.


Már a pozitív elbírálás előtt megkezdődött a két csoport közötti kapcsolatépítés, felmérték egymás ifjúsági bázisát, kitalálták azt a közös témát, amely összekapcsolhatja az egymástól 1800 km-re lévő településeket. Mindkét településen található egy XVIII. századi kastély, így esett a választás az örökségvédelem témára. A pályázati támogatás elnyerése után megkezdődtek az Örökségünk-Patrimoine nevet viselő projekt előkészületei, a fiatalok hetente találkoztak, névre szóló pólókat, Magyarországot bemutató kétnyelvű füzeteket készítettek, felkészültek a más kultúrával rendelkező társaik fogadására. Augusztus 4-én a Ferihegyi Repülőtéren tapssal és ujjongással fogadták a craon-i Associacion Projets Jeunes tagjait, majd közösen folytatták tovább utukat Tiszafüredre, ami a program első helyszíne volt. A Tiszafüreden töltött egy hét alatt csoportos foglalkozásokon dolgozták fel a pályázatban megjelölt témákat (természetvédelem, környezetvédelem, épített örökségeink, magyar városok). Ezekhez kapcsolódóan kirándulásokat tettek Egerbe, Hortobágyra, Debrecenbe, kenutúrán megismerkedhettek a Tisza-tó élővilágával.

Már az első héten szoros barátságok alakultak ki a két csoport tagjai között, mind a foglalkozások, mind a szabadidős programok alatt vegyes csapatokban voltak a fiatalok. A jó hangulat Iszkaszentgyörgyön is folytatódott, ahol a francia fiatalokat a magyar résztvevők családjai látták vendégül. A második héten látogatást tettek Székesfehérváron a Városházán, ahol dr. Csapó Csilla alpolgármester asszony fogadta a csoportot. Ezen kívül bejárták Budapestet és a Balatont is. A programból nem maradhatott ki Iszkaszentgyörgy felfedezése sem, az intézmények megismerése mellett a 30 fiatal két napot is a Kastély parkjának szebbé tételével töltött. Kavecz László vezetésével szép és látványos munkát végeztek. A csereprogram befejezéseként „Európa-fát” ültettek Iszkaszentgyörgy főterén.

A csere minden pillanatában, ahol különösen kifejező és érzékelhető volt a kulturális sokszínűség, igyekezték a résztvevők hangsúlyozni, hogy ez talán az európaiság egyik legfontosabb értéke. Ezt az értéket kell fenntartani hasonló ifjúsági cserék megvalósításával. A nemzetek közötti távolság csak úgy csökkenthető, ha nem csupán beszélünk róla, hanem különböző nemzetiségű emberekkel találkozunk, és tőlük ismerjük meg a kultúrájukat. Ez a sikeresen megvalósult csere is azt bizonyította, hogy minél jobban megismerjük egymást, annál inkább rájövünk, mennyire hasonlóak vagyunk egymáshoz, és közös összefogással milyen sok mindent el tudunk érni a világban.
