-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Kerekasztal beszélgetéssel ünnepelték a 110 éves Szent István termet
Kerekasztal beszélgetést szerveztek a Szent István Művelődési Házban a Szent István terem megnyitásának 110. évfordulója alkalmából. A programon részt vett dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi Antal megyéspüspök is. A beszélgetés keretében Mózessy Gergely, a Székesfehérvári Egyházmegyei Gyűjtemény igazgatója nyújtott történeti áttekintést az épületről.
2013.11.13. 07:48 |
Kerekasztal beszélgetést szerveztek a Szent István Művelődési Házban a Szent István terem megnyitásának 110. évfordulója alkalmából. A programon részt vett dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi Antal megyéspüspök is. A beszélgetés keretében Mózessy Gergely, a Székesfehérvári Egyházmegyei Gyűjtemény igazgatója nyújtott történeti áttekintést az épületről, amelynek Szent István termét 1903 december 20-án avatták fel.
KÉPGALÉRIA
KÉPGALÉRIA
Az elmúlt 110 év során számos funkciót látott el az egykori Nádasdy-házban létrehozott intézmény. Az első világháború alatt például üdülő-kórházként funkcionált. Az Egyházmegyei Központi Katolikus Egyesületi Ház államosítása után az épületben működött 1962-ig a Vörösmarty Színház. Az 1994-es reprivatizációig pedig a Megyei Művelődési Központ kapott helyet a patinás falak között.
Mózessy Gergely, a Székesfehérvári Egyházmegyei Gyűjtemény igazgatója az épület történetéről szólva elmondta, hogy már az 1890-es években felmerült az igény arra vonatkozóan, hogy központi háza legyen a katolikus egyesületeknek. A Szent István termet 1903 decemberében adták át és a következő évtizedekre otthonra találtak itt a katolikus egyesületek. 1946-ban a kommunista állam az egyesületeket feloszlatta, az épületet pedig államosította. Az államosítás után a Megyei Művelődési Központ működött az épületben, mígnem 1994-ben a katolikus egyház élt a reprivatizáció által adott lehetőséggel, és újra birtokba vette az akkor közel száz éves intézményt.
Az egyház szándéka szerint az intézmény helyet biztosít a katolikus egyház képzési és oktatási tevékenységének, emellett a - Belváros egyik kulturális központjaként - vonzó, érdekes, színvonalas eseményeket kínál az érdeklődőknek. Elsősorban a keresztény gondolkodású emberek látogatják, de érvényesülhet itt minden olyan törekvés, amely nem idegen a keresztény szellemiségtől. A legsikeresebbek az irodalmi és komolyzenei rendezvények, de népszerűek a fiataloknak szánt előadássorozatok is, amelyek a keresztény kultúra és a nemzeti történelem aktuális kérdéseivel foglalkoznak.

