Kedden adják át a Szent István Emlékérmet és Díjat - Dr. Korzenszky Richárd OSB lesz a kitüntetett

Augusztus 13-án, kedden 18 órakor 16. alkalommal adják át a Szent István Emlékérmet és Díjat Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. Spányi Antal, megyés püspök a Szent István Érdemérem és Díj Kuratóriumának elnöke és Csurgai Horváth József a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója pénteken a Püspöki Palotában ünnepélyesen bejelentette: az idei díjazott Dr. Korzenszky Richárd OSB lesz. A Tihanyi Bencés Apátság emeritus perjelével korábban készített interjúnkat itt olvashatja.
2019.08.09. 10:23 |
Kedden adják át a Szent István Emlékérmet és Díjat - Dr. Korzenszky Richárd OSB lesz a kitüntetett

Spányi Antal, megyés püspök a Szent István Érdemérem és Díj Kuratóriumának elnöke és Csurgai Horváth József a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója, a kuratórium tagja pénteken délelőtt a Püspöki Palotában jelentette be a fehérvári polgárok javaslata alapján megszavazott, idei díjazottat.

A magánszemélyek által, 2004-ben alapított díjat minden esztendőben olyan személynek ítélik oda, akinek munkásságához, szakmai életútjához, emberi hozzáállásához mindenkor Szent István király öröksége szolgált iránymutatásul, a Szent István-i keresztény értékrendnek megfelelő életet élt, és ennek szellemében kiemelkedő tevékenységet végzett.

A Szent István Emlékérmet és Díj Alapítvány kuratóriuma - a Vörösmarty Társaság elnöke, a Kodolányi János Egyetem rektora, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Karsai Béla és Csurgai Horváth József, Spányi Antal, püspök elnökletével - több gyűlést is tartott. Mint mindig, most is k.aptunk javaslatokat fehérváriaktól és esetenként a városhatáron túlról is, hogy megkönnyítsék a döntést; idén egyhangú szavazással dőlt el, hogy ki kapja a díjat.” - emelte ki Csurgai Horvárh József a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója, a kuratórium tagja.

A díj odaítélésében a kuratórium arra törekszik, hogy egyik évben székesfehérvári illetőségű valaki kapja a díjat, míg a másik esztendőben kitekintünk és olyan személyiséget keresünk, aki az egész nemzet előtt ismert és elismert, valóban kiváló személyiség.

Az alapító szándéka szerint a díjat olyan ember kaphatja, aki életével, példamutatásával, életművével felmutatja számunkra azokat az erényeket, értékeket, amelyekről azt mondhatjuk, hogy Szent István-i értékekhez igazodó élet.

Az idei díjazott Dr. Korzenszky Richárd OSB, a Tihanyi Bencés Apátság emeritus perjele lesz.

Richárd atya bencés szerzetes, Pannonhalmáról, - a Szent István-i találkozások helyéről -  indult, onnan került Tihanyba, ahol nehéz, változó időszakban volt perjel és valami csodálatosan szépet tudott létrehozni, ami az ország egyik gyöngyszeme.” - hangsúlyozta Spányi Antal, a Székesfehérvári Egyházmegye püspöke.

Korzenszky Richárd középiskolai tanulmányait a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban végezte, 1959-ben érettségizett. Még érettségije évében belépett a bencés rendbe. Szerzetesi egyszerű fogadalmat 1960-ban, örökfogadalmat 1963-ban tett. Teológiai tanulmányokat folytatott Pannonhalmán, 1964-ben szentelték pappá. 1964-től egyetemi tanulmányokat folytatott az ELTE Bölcsésztudományi Karán, 1969-ben magyar-orosz szakos diplomát szerzett. Egyetemi doktori dolgozatát a XVII. századi magyarországi unitárius énekköltészet témájából írta.

1968-tól a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnáziumban tanított és a diákotthonban volt nevelőtanár. 1973-ban Pannonhalmára helyezték, itt működött gimnáziumi és teológiai egyetemi tanárként, ezzel egyidejűleg 1979-ig Szennay András főapát titkáraként. 1979-től 1989-ig a pannonhalmi gimnázium igazgatója volt.

1989-ben rendtársai pannonhalmi főmonostori perjellé választották.

A rendszerváltozás idején a Katolikus Egyházat képviselte a Művelődési és Közoktatási Minisztériumban, 1991-től miniszteri biztos és a Katolikus Iskolák Főhatóságának ügyvezető elnöke volt, 1996-tól a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Iskolabizottságának elnökhelyettese. Oktatás- és iskolapolitikusként meghatározó szerepe volt a katolikus iskolarendszer újraindulásában.

1994-ben a pannonhalmi prézes apát Tihanyba helyezte, ahol előbb házfőnökként, majd perjelként felújította, valamint vallási, kulturális és közéleti központtá tette a Tihanyi Bencés Apátságot.

2004 óta a székesfehérvári székhelyű I. András Király Lovagrend tiszteletbeli lovagja.

2018. február 4-én lemondott perjeli szolgálatáról, a február 17-ére összehívott konventkáptalan Mihályi Jeromos OSB atyát választotta a közösség új konventuális perjelévé. Richárd atya több száz előadást tartott szerte az egész országban, így Székesfehérváron is, több könyv és megszámlálhatatlan cikk szerzője.

A Szent István Emlékérmet és Díjat augusztus 13-án, kedden 18 órakor adják át a  Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban.

A Szent István Emlékérem és Díj korábbi díjazottjai:

2004 - Sobor Antal író, 2005 - Dr. Fitz Jenő régész 2006 - Dosztál Béla ’56-os forradalmár, 2007 - Dr. Martyn Gizella orvos, Sulyok János Ignác ciszterci szerzetes, 2008 - Tóth Mihály professzor, 2009 - Ciszterci Szent István Gimnázium Székesfehérvár, 2010 - dr. Szabó Lajosné, tanítónő, 2011 - Kiss János, nagyprépost, helynök, 2012 - Balsay István városunk volt vezetője, 2013 - Dr. Béres József, a Béres Zrt. elnöke, 2014 - Dr. Rónai László, idegsebész orvos, 2015 - Kiss Melitta, a Magyar Örökség és Európa Egyesület titkára, 2016 - Deresné Tanárki Mária, a Fejér Megyei Gyermekvédelmi Központ igazgatója, 2017 - Dr. Benkő Ágota, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének korábbi elnöke, 2018 - Ribi Péter, a Fehérvár Travel Kft. ügyvezetője.