Katonaportrék a Városházán - 36 életút a tablókon

Katonaportrék címmel nyílt kiállítás kedden a Városházán. A tablókon 36 nyugállományú katona és katonahölgy élete és hivatása jelenik meg Dániel Mária Magdolna fotográfus képei, valamint Silye Sándor és Csató József újságírók szövegeinek segítségével.
2021.09.21. 16:36 |
Katonaportrék a Városházán - 36 életút a tablókon

A legújabb kori hadtörténetben szerepet vállaló fehérvári katonák életútját ismerhetjük meg a Katonaportrék című kiállításon, amely 2019-ben indult útjára. Ekkor húsz, egykor Székesfehérváron szolgálatot teljesítő katonát ismerhettük meg. Kedden, a Városházán nyílt tárlaton 36 életút tárul elénk. Abban, hogy Fehérvárról, a Magyar Katonafővárosból indult útjára a kiállítás, a honvéd hagyományoknak és azok ápolásának is nagy szerepe van. A katonaváros nemcsak múltjára, hanem jelenére is büszke lehet, hiszen a Magyar Honvédség Főparancsnoksága mellett a NATO erőket integráló többnemzetiségű kontingensnek is székhelye városunk. Ennek az alapnak a megteremtéséhez Önök, az egykori katonák is hozzájárultak szolgálatukkal, hangsúlyozta Lehrner Zsolt alpolgármester a megnyitón. Köszönetet mondott, hogy nem csak a hazáért, hanem Székesfehérvárért is tevékenyen szolgáltak, öregbítették Fehérvár hírnevét.

%%GALLERY:65887%%Lévai Miklós, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület Fejér Megyei Szervezetének elnöke elmondta, hogy a kiállításon bemutatott, ma már nyugállományban lévő hivatásos katonai szolgálatot teljesítők jelentős részének a katonai pálya a felemelkedés lehetőségét biztosította. A portréfotókat Dániel Mária Magdolna fotográfus, az interjúkat két fehérvári újságíró, Silye Sándor és Csató József készítették. Koronczai Tibor alezredes, az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred parancsnokhelyettese a honvédség nevében köszöntötte a megjelenteket, akik között egykori vezetői és kollégái is ott ültek.

A Tarsoly Ifjúságért Egyesület elnöke, Sipos András hozzátette, szeretnék, ha a fehérvári iskolák diákjai is megismernék a portrékon szereplő katonákat, és szeretnének lehetőséget teremteni arra is, hogy személyesen beszélgessenek velük életpályájukról és a magyar honvédség elmúlt időszakáról.

A Honvéd Hagyományőrző Egyesület Fejér Megyei Szervezete és a Tarsoly Ifjúságért Egyesület által indított program keretében a kiállítás mellett elkészült egy interjúkötet is, amelyet október 11-én, Budapesten mutatnak be a Stefánia palotában.