Védelmi gyakorlat volt - katasztrófariadót jeleztek a szirénák

Évente részlegesen, háromévente pedig teljes körűen gyakorolják az érintett szakmai szervezetek, - a Helyi Védelmi Bizottság koordinálásával - Székesfehérvár külső védelmi tervét. Idén is sikerült elhárítani a szimulált vészhelyzetet, melynek során egy a Flaga Hungária Kft. területén bekövetkezett, feltételezett katasztrófahelyzetet oldottak meg a közreműködők. Eközben megszólaltak a lakossági tájékoztató szirénák a városban, az oktatási intézményekben pedig a kiürítési tervet gyakorolták.
2018.09.04. 12:04 |
Védelmi gyakorlat volt - katasztrófariadót jeleztek a szirénák

A lakosság védelme érdekében külső védelmi terv készítésére és gyakoroltatására kötelezettek azok a települések, amelyek vonzáskörzetében úgynevezett felső küszöb értékű – veszélyes anyagokkal foglalkozó – üzem működik. Székesfehérváron ilyen a FLAGA Gáz Kft. töltőüzeme, ezért a megyeszékhely is rendelkezik külső védelmi tervvel.

Egy személyvonatból kidobott cigarettacsikk hatására begyulladt a fű a kiemelt kategóriába tartozó fehérvári töltőüzem területén. Ez a tűz a környéken továbbterjedt, valamint ezzel egy időben az egyik, gázszállításra használt tartályvagon szivárgott, a kifolyt anyag pedig kigyulladt. Mindez egy 40 tonnás PB-tartályt is veszélyeztetett, amely ha felrobban, már az üzemen túli területekre is továbbterjed, veszélyeztetve a közeli üzemeket, lakótelepet és a környező útszakaszokon közlekedőket.” – ez volt az a szimulált vészhelyzet, amelynek elhárítását az idén a külső védelmi terv gyakorlása keretében elvégeztek a szakmai szervezetek. A program reggel a Városházán eligazítással indult, majd a Flaga Hungária Kft. üzemében zárult.

A résztvevőket dr. Cser-Palkovics András, polgármester köszöntötte, kiemelve: milyen jó, hogy „csak” gyakorlatra érkeztek a szakhatóságok, és remélhetőleg „élesben” ezt soha nem kell majd végrehajtani. Mint mondta, sok olyan információ hangzik el ilyenkor, ami évek óta nem változik és vannak új elemek is. Ezek mindegyike szükséges ahhoz, hogy biztosítsák azt a védelmet, amire a városnak, a lakosságnak szüksége van.

Dancs Norbert, hivatalvezető, a Helyi Védelmi Bizottság elnöke megköszönte, hogy mindenki vette a reggeli „riasztást” és megjelent a gyakorlat helyszínén. Az elmúlt hat évben – amióta az általa vezetett szervezet működik – mindenki jól vizsgázik. Ezért fontos a gyakorlati rész és a tapasztalatok elemzése, valamint az oktatási intézményekben a kiürítési terv évenkénti felelevenítése is.

Az elméleti előkészítés Udvardi János tűzoltó alezredes, a Székesfehérvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség polgári-védelmi felügyelője vezetésével zajlott le, melynek során a gyakorlaton résztvevők egy ilyen jellegű veszélyhelyzet esetén életbelépő protokollt vették át.

Valamennyi szervezet képviselője tájékoztatást adott arról, hogy a saját szakterületét érintően milyen intézkedéseket kellene meghozniuk a lakosság védelme és a károk felszámolása, valamint a veszélyhelyzet elhárítását követően az érintett területeken való helyreállítás érdekében.

Így a tűzoltók, a rendőrség, a mentők, az autópálya-kezelő, a MÁV, a kórház, az önkormányzat érintett szakterületei, a szakképzési iskolák fenntartója, a busztársaság, a közüzemi szolgáltatók, a népegészségügyi szolgálat, az állategészségügyi szolgálat, a polgárőrség, a közterület-felügyelet képviselői, valamint a lakosság tájékoztatásában érintettek is felszólaltak.

Az elméleti gyakorlatot követően hangzott fel a város különböző pontján a lakossági tájékoztató sziréna a „Katasztrófariadó” jelzéssel, majd a próbáról szóló tájékoztató szöveggel. Az oktatási intézményekben – így az általános és középiskolákban, valamint a felsőoktatási intézményekben – is ekkor szólaltak meg a tűzriadót jelző csengők, melyet hallva a diákok elzárkózási gyakorlatot hajtottak végre. A külső védelmi terv részleges gyakorlásának végét szintén a felhangzó sziréna hangja jelezte városszerte a „Veszély elmúlt” jelzéssel, és tájékoztató szöveggel a próba befejezéséről.