Jövő! Menő! Múzeum! – újra elindult a Múzeumok Őszi Fesztiválja

Jövő! Menő! Múzeum! ezzel a címmel indult el országszerte, így Székesfehérváron is a Múzeumok Őszi Fesztiválja. Az országos rendezvénysorozat idei koncepciója a tudomány és a technológia témakörök mentén szerveződik. Ezen belül is kiemelt figyelemmel a természettudományok és a múzeum kapcsolódási pontjaira, valamint a tudományos eredmények hiteles kommunikációjára.
2023.10.02. 15:38 |
Jövő! Menő! Múzeum! – újra elindult a Múzeumok Őszi Fesztiválja

A fehérvári programok teljes sorát ITT olvashatják!

Másfél hónapon keresztül közel 130 múzeum részvételével több mint 700-féle program csalogat múzeumi látogatásra. A fesztiválról hétfőn délelőtt a Szent István Király Múzeum Rendház épületében Lehrner Zsolt alpolgármester, Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum főigazgatója, valamint dr. Belényesy Károly szakmai igazgató tartott sajtótájékoztatót.

Idén már 18. alkalommal rendezik meg országszerte a Múzeumok Őszi Fesztiválját.

A fesztivál célja, hogy bemutassa, milyen sokféle szerepet vállalhatnak a múzeumok. Székesfehérváron hagyományosan ezt a sokféleséget évről-évre felvonultatják a Múzeumok Őszi Fesztiválján is. A Szent István Király Múzeum négy tudományterület leletanyagait gyűjti, rendszerezi, kutatja és mutatja be az érdeklődő látogatóknak. Küldetése a régészet, a néprajz, a képző- és iparművészet, a helytörténet tárgyi és szellemi örökségének gyűjtése, feldolgozása, kutatása, konzerválása, megőrzése és bemutatása. A múzeum célja és a rendezvénysorozat célja összefonódik: fontos, hogy ráirányuljon a figyelem a múzeumi élet innovációira, a múzeumokban őrzött tudás megosztásának újszerű lehetőségeire és módjaira, illetve a múzeumok kompetencia–, és készségfejlesztésben betöltött szerepére.

A Múzeumok Őszi Fesztiváljához csatlakozó intézmények 10 tematika mentén szervezték meg a programjaikat.

Igaz ez a Szent István Király Múzeumra is, ahol több mint húsz program várja majd a látogatókat a fesztivál keretében. Az események már az elmúlt héten Székesfehérváron is elindultak, és az elkövetkező másfél hónapban bárki csatlakozhat majd ezekhez.

Lehrner Zsolt alpolgármester a hétfői sajtótájékoztatón arról szólt, hogy az egyébként is gazdag őszi programok sorát tovább színesíti a Múzeumok Őszi Fesztiválja. Kiemelte, hogy a Szent István Király Múzeum a fesztiválon túl is számos érdekességet tartogat a látogatóknak, hiszen a Hadi múltunk kincsestára, a Munkácsy Székesfehérváron kiállítás és Jónák Tamás festőművész életműkiállítása is látogatható. Az alpolgármester arra ösztönözte a város közösségét és minden idelátogatót, hogy vegyenek részt a rendezvényeken, merüljenek el abban a hatalmas tudásban, amit a Szent István Király Múzeum kínál.

„Az őszről a legtöbb embernek az elmúlás jut az eszébe, ugyanakkor ez kicsit az újrakezdés időszaka is. (…) A múzeumnak is új lehetőség, hogy még jobban megmutassuk, milyen háttér- és tudományos munka folyik ezekben az épületekben.” – fogalmazott Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum főigazgatója a Múzeumok Őszi Fesztiváljához való csatlakozásról. Hangsúlyozta, fontos feladatuk, hogy a tudományos kutatásokat hitelesen adják át a nagyközönség számára, a népszerű tárlatok mellett pedig a hitelességük is megmaradjon. Az igazgató szerint a következő időszak programjai mind ezt szimbolizálják. Az érdeklődők figyelmébe ajánlotta a Nemzeti Emlékhelyet is, ahol az Aba-Novák secco restaurálása már elkezdődött, valamint hamarosan a feltárás is elindulhat a területen.

Dr. Belényesy Károly, a Szent István Király Múzeum szakmai igazgatója úgy fogalmazott: a Szent István Király Múzeum nem csak csatlakozott a programokhoz, de erős bástyaként van jelen a Múzeumok Őszi Fesztiválján. A szakmai igazgató elmondta, hogy a programok során nem csak az érdekes tárgyakat, de a mögöttük lévő tartalmat, történeteket is szeretnék bemutatni. Kiemelt jelentőségűnek tartja a múzeum edukációs szerepét, hiszen az elérhető tárlatok és programok inspirációs hatással is lehetnek a látogatókra. Mindenkit arra biztatott, hogy vegyenek részt a Múzeumok Őszi Fesztiválján, valamint a fesztivál után is látogassák az intézményt, hiszen minden nap találkozhatnak valami újjal.

Az elkövetkező napok eseményei a Szent István Király Múzeumban:

Értékeink újratöltve tematika - Október 3-án 17 órától egy kerekasztal-beszélgetésnek ad otthont a Rendház épülete. A soproni Tiszti Leánynevelő Intézet története, 1850–1945 című kötethez kapcsolódik a rendezvény. Dr. Kincses Katalin Mária (Károli Gáspár Református Egyetem BTK - VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár) beszélget a kötet szerzőivel. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői: Dr. Németh Ildikó (Soproni Múzeum) és Dr. Závodi Szilvia (Hadtörténeti Múzeum) A részvétel ingyenes.

Értékeink újratöltve tematika - A SZIKM Hetedhét Játékmúzeumban Fábri Anna: Jó modor minden élethelyzetben. A társas viselkedés szabályai a boldog békeidőben címmel tart majd egy előadást október 3-án kedden 17 órától. Az ismert irodalom- és művelődéstörténész bemutatja azokat az illemszabály-rendszereket, amelyek egyfajta viselkedési KRESZként irányították és könnyítették meg nagyszüleink, dédszüleink „közlekedését” az élet minden területén. Egyszersmind felvázolja azokat az eszményeket, értékeket és társadalmi igényeket, amelyek e szabályokat alakították és életben tartották. A program ingyenesen látogatható.

Értékeink újratöltve tematika - A katonatiszti házasságkötések és azok szabályozása a 20. század első felében – Dr. Závodi Szilvia (HM HIM) előadásának ad otthont a Rendház épülete október 4-én 17 órától. Az előadás Ferenc József rendeleteitől kezdve a második világháború végéig tekinti át a tiszti állományra vonatkozó házasságkötési szokásokat és szabályokat. A részvétel ingyenes.

Csak természetesen tematika - Deák-kód - Avagy mentsd meg a világot a művészet által - ezzel a címmel szerveznek rendhagyó múzeum bemutatással kapcsolatos foglalkozást. A családi program részeként egy izgalmas kalandra invitáljuk az érdeklődőket a Városi Képtár - Deák Gyűjteménybe. A történetről: Kemi Kálmán a toxikus anyagokat a világra szabadító gonosztevő tervét csak a híres szimbólum kutató művészettörténész, Dr. Primavera Kamilla / Primavera Jácint állíthatja meg, megfejtve a Deák Gyűjtemény festményei, szobrai által rejtett üzeneteket. Bújj a bőrébe egyedül vagy kutatócsapatoddal, hogy megmentsd jelen világunk szépségeit! Azonban sietned kell, egy órád van megállítani a végső pusztulást. Segítségedre lesz az őrült Kálmán áruló "jobb keze", aki jeleket hagyott hátra. A részvétel regisztrációhoz kötött, amit október 6-án 16 óráig tudnak megtenni a domany.adel@szikm.hu címen.

Értékeink újratöltve tematika - Október 10-én 17 órától Munkácsy Mihály életpályája, festőművészete címmel második alkalommal tart Székely Zoltán szakmai tárlatvezetést A Rendház épületben. A Munkácsy Mihály életpályáját, festői korszakait bemutató tárlatvezetés a Munkácsy Székesfehérváron. Válogatás a Pákh Imre magángyűjteményéből című kiállítás kísérő rendezvénye. Az eseményre regisztárvió szükséges, amit bejelentkezes@szikm.hu címen lehet megtenni október 10-én 14 óráig.

Értékeink újratöltve tematika - A katonai zászlók története címmel tart előadást Fröhlich Dávid a HM HIM Zászlógyűjtemény Gyűjtemény gyűjteményvezető muzeológusa a Rendházban október 11-én 17 órától. Az előadás célja bemutatni a rendszeresített katonai zászlók történetét Mária Terézia korától egészen napjainkig. Az előadás felvezetéseként áttekintjük a vexillológiai alapfogalmakat (például különbség zászló és lobogó között), hogy aztán megvizsgálhassuk a már kifejezetten katonai használatra tervezett és megalkotott zászlók történetét. Nyomon követhető lesz a zászlók színhasználatának a változása, valamint a megjelenített címerek, jelmondatok használata is. Az előadás során kitérünk a zászlószalagok használatára, a zászlószentelésekre, valamint egyes speciális zászlótípusokra is. Így végül egy átfogó képet kap a hallgató a magyar honvédség története során használt zászlókról és jelképekről egyaránt.

Értékeink újratöltve tematika - Zászlók - Fröhlich Dávid a HM HIM Zászlógyűjtemény Gyűjtemény gyűjteményvezető muzeológusának tematikus tárlatvezetésére kerül sor október 12-én 14 órától a Rendház épületben. A Hadtörténeti Múzeumban a hadi, illetve katonai zászlók a hadseregek életében elfoglalt különleges szerepük és jelentőségük miatt önálló gyűjteményt alkotnak. A gyűjtemény törzsanyaga a két világháború között alapozódott meg. A gyűjtés, túlnyomó részét továbbra is a hivatalosan átadott darabok jelentették, azonban egyre nagyobb számban kerültek és kerülnek a múzeumba egyedi, ajándékozott vagy megvásárolt ereklyék is. Jelenleg a mintegy három és félezer darabot számláló gyűjteményben több mint 800 teljes zászló található a nagyszámú zászlószalag, zászlótöredék és egyéb kiegészítő anyag mellett. A gyűjtemény, bár jellegénél fogva magyar anyagokra szakosodott, több nem magyar zászlót is őriz. Különösen a volt szocialista országok katonai zászlói találhatók meg nagy számban, de ide került többek között egy 1789-ből származó francia hadizászló is.

A Rendház mellett az Új Magyar Képtárban, az Országzászló téri kiállítóhelyen és Fekete Sas Patikamúzeumban is lesznek még programok október második felében és novemberben.