Játékos múzeumi foglalkozás a Mohai tikverőzésről gyerekeknek


A Szombati Matiné a Múzeumban programsorozat februári foglakozásait a farsangi néphagyományok köré építették. Február 7-én délután a gyerekek a Mohai Tikverőzéssel ismerkedhettek meg a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében, ahol a népművészeti kiállítás közepén még álarcot is készítettek.
2015.02.08. 04:10 |
Kézműves foglalkozások, ismeretterjesztés, szórakozás - mindezeket kínálják egyben a Szent István Király Múzeum most induló múzeumpedagógiai foglalkozásai. A Szombati Matiné a Múzeumban a családoknak, a Patikusinas Programok inkább a felnőtteknek ígérnek hasznos időtöltést. Mindkét programsorozat februárban indul és a szervezők ígérete szerint rendszeressé válik majd.
KÉPGALÉRIA a foglalkozásról
A Szombati Matiné a Múzeumban programsorozat februári foglakozásait a farsangi néphagyományok köré építették. Szombaton délután gyerekek a Mohai Tikverőzéssel ismerkedhettek meg a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében, ahol a népművészeti kiállítás közepén még álarcot is készítettek.
A foglalkozások szombaton délután kettő órakor kezdődnek, ahova elsősorban az 5-11 éves gyerekeket várják szüleikkel, testvéreikkel. Az elmúlt szombaton érdekes maszkokat is készíthetnek a résztvevők Paréj Gabriellával, miközben megismerhették a farsangi időszak szokásait is. Február 14-én Bodzsár Nórával lehet készülni a Valentin-napra, míg február 21-én Varga Mária Magdolna a régi szép mesterségek sorából adja át az érdeklődőknek a nemezelés csínját-bínját. Február 28-án pedig ismét Paréj Gabriella lesz a házigazda, akkor a télűzés és tavaszköszöntés népszokásait felelevenítve varázsolnak tavaszt a résztvevőkkel.

Kultúra

  1. Fivérek a Díszudvaron

    A Székesfehérvári Királyi Napokon péntek este tartották a Fivérek című darab nyilvános főpróbáját. A Matuz János által írt és rendezett, a Szent István uralkodását követő évtizedekről, trónviszályokról szóló előadást az eső miatt félbe kellett szakítani. A Szent Imre Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda Szignum Műhelyének diákszínjátszói a kényszerű szünet után, nehezített körülmények között, de befejezték az előadást.

    2026.08.22.
  2. A Háry János koncertszerű előadásával zárult az augusztus 20-i nemzeti ünnep

    A Háry János című Kodály Zoltán-daljáték koncertszerű előadásával zárultak az államalapítás ünnepének tiszteletére rendezett programok Székesfehérváron. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, a közreműködő neves előadóművészek és városi kórusok tagjaiból álló összkar nagyszabású közös produkcióját telt házas közönség kísérte figyelemmel augusztus huszadikának estéjén a Zichy-színpadon. 

    2026.08.21.
  3. Kenyérszentelés Kisfaludon

    A kenyér az élet, a munka és az összetartozás jelképeként került a középpontba a kisfaludi ünnepségen. Szent István napján a közösség együtt emlékezett az államalapítóra, miközben az új kenyér megáldásával a hagyományok előtt is tisztelegtek.

    2026.08.21.
  4. Kodály Zoltán: Háry János

    Nemzeti ünnepünkön a Zichy liget nagyszínpadán mutatták be Kodály Zoltán: Háry János daljátékát. Az örökbecsű mű Szikora János rendezésében, koncertszerű előadásában, a szimfonikus zenekar közreműködésével került színre.

    2026.08.21.