-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Interaktív, nyitott múzeumot szorgalmaztak a fehérváriak a közmeghallgatáson
2013.01.30. 20:02 |
A város múzeumának jövője volt a téma azon a szerdai közmeghallgatáson, amelyet dr. Cser-Palkovics András polgármester hívott össze a Városháza nagytanácstermében. Az idei évtől a Szent István Király Múzeum a város fenntartásába került. A közmeghallgatást az együttgondolkodás jegyében hirdették meg és a fehérváriak elmondták véleményüket, ötleteiket arról, hogy milyen legyen a város múzeuma.
KÉPGALÉRIA a közmeghallgatásról
KÉPGALÉRIA a közmeghallgatásról

Rendkívüli közgyűlést, majd közvetlenül ezután közmeghallgatást tartott Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata. A közgyűlés egyetlen napirendi pontjaként a képviselőtestület elfogadta a javaslatot az Alba Regia Térségi Integrált Szakképzés Szervezési Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság megszüntetésével kapcsolatos intézkedés megtételére. A közmeghallgatás témája a Szent István Király Múzeum jövője volt. Mint ismeretes, az idei évtől egy kormánydöntés révén többek között Székesfehérvár városa a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatóságának működtetője. A múzeum 19 kiállító- és kutatóhelye közül kilenc került Székesfehérvárhoz, és az intézmény 82 dolgozóját is átvette az Önkormányzat. A fenntartó-váltással névváltozás is történt, így a hozzátartozó intézményekkel együtt Szent István Király Múzeum néven üzemel tovább. Székesfehérvár speciális helyzetben van, mert közelségében található a Gorsium Régészeti Park. Tác önkormányzatával egyeztetve a város ennek működtetését is felvállalja a székesfehérvári kiállítóhelyek és gyűjtemények mellett.

A szerdai közmeghallgatáson Dr. Demeter Zsófia, a Szent István Múzeum igazgatója az intézmény múltjáról, jelenlegi helyzetéről számolt be. Szólt a múzeum gyűjteményeiről, és azokról a kérdésekről is, amelyek megoldásra várnak. A múzeum múltjáról szólva kiemelte, hogy Székesfehérváron 1873-ban kezdték el szervezni a Régészeti Egyletet, 1911-ben pedig már nyilvános múzeum működött. Az intézmény két kiemelkedő személyiség irányításával formálódott a kultúra központjává, Marosi Arnold és Fitz Jenő is évtizedeken át dolgozott ezért. A vidéki múzeumokat 1963-ban tömörítették megyei szervezetbe, ennek a rendszernek lett vége 2013 január 1-jével. Az igazgató szólt a mintegy 3 millió tárgyat magában foglaló régészeti gyűjteményről, a történeti gyűjteményről és a művészettörténeti gyűjteményről is. Elmondta, hogy 11 pályázatot nyertek el, mintegy 979 millió forint értékben. Hatalmas turisztikai fejlesztés előtt áll a Gorsium területe, a székesfehérvári múzeumokat pedig 228 millió forintból korszerűsíthetik. A jelenlegi nehézségek közül a raktár, restaurátorkapacitási és kiállítási problémákat emelte ki. Fontos cél egy bazilikamúzeum létrehozása, a 2013-as Szent István Emlékévre pedig könyvek kiadásával, hangverseny-sorozattal, kiállításokkal és emléktáblák állításával készültek.

"Történelmi pillanat, hogy a 2013-as Szent István Emlékévben saját múzeuma lett Székesfehérvárnak.” – hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András polgármester. „Az Önkormányzat feladata, hogy biztosítsa az átvett intézmény folyamatos működését. A gyűjtemények gondozása és továbbfejlesztése is további kérdéseket vet fel. Ezért is tartottuk fontosnak a mai közmeghallgatás összehívását, hiszen kíváncsiak vagyunk a szakma és a lakosság véleményére, arra, hogy milyen legyen a város a múzeuma a jövőben. Az ünnepi évben számos történelmi eseményt elevenítenek fel Székesfehérváron. A múlt megismerése elengedhetetlen a ma élők számára a jövőnk érdekében. A lokálpatrióta szemlélet, a fehérvár-tudat erősítéséhez hozzátartozik egy várostörténeti gyűjtemény létrehozása. Székesfehérvár befogadó város. Sok kortárs képzőművész talált otthont, alkotóhelyet, vagy éppen alkotásának helyet itt. A városra bízott gyűjtemények gondozása, fejlesztése is fontos feladat. A jövőt illetően sokszínű a lehetőségek tárháza.” – tette hozzá a polgármester.
A közmeghallgatáson a hozzászólók egyhangúlag fogalmazták meg azt az igényüket, hogy Székesfehérvár múzeuma nyitott, látogatóbarát, interaktív legyen. Elhangzott az is, hogy élményt adó kiállításokon kell bemutatni a múzeum értékeit gyermekeknek, felnőtteknek egyaránt. A múzeum-negyed kialakítása mellett egy várostörténeti és egy ipartörténeti kiállítás létrehozását is szorgalmazták.
Dr. Lukácsy József a Szent István Király Múzeum jövőjével kapcsolatban kiemelte, hogy a múzeumnak részben önfinanszírozó, látogató-centrikus, a kulturális élet katalizátoraként működő intézménnyé kell válnia ahhoz, hogy megfeleljen a modern kor kihívásainak. Hozzátette, hogy ehhez megfelelő szakmai tudással rendelkező marketing és PR-szakemberekre is szükség lenne. Kovács Kristóf, a művész unokája azt vetette fel, hogy mindeddig kevés idő és lehetőség jutott az Aba-Novák művek bemutatására a múzeum kiállítótereiben. Válaszában Cser-Palkovics András polgármester elmondta, hogy a Szent István Király Múzeumot csak január 1-jével működteti a város, de a városvezetés célja, hogy minél többen megismerhessék a művész alkotásait és az is, hogy a művek folyamatosan megtekinthetőek legyenek.
Pásztor László Gorsiummal kapcsolatos elképzeléseit osztotta meg a közmeghallgatással, kimelve, hogy olyan témapark lehetne a területen, ahol átélhetővé válna a történelem a fiatalok számára. Felvetette egy ipartörténeti kiállítás létrehozását is, amelynek keretében többek között az Ikarus, a Videoton, vagy a Köfém múltja elevenedne meg. Balsay István, Székesfehérvár korábbi polgármestere azt szorgalmazta, hogy olyan szakmai programot állítson össze a múzeum, ami megfelel majd a 2013 utáni pályázati követelményeknek, lehetővé téve a Nemzeti Emlékhely és a Gorsium fejlesztését. Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője hozzászólásában azt emelte ki, hogy a városnak „nyitott” múzeumra van szüksége, amely nemcsak azt jelenti, hogy a terei látogathatóak, hanem azt is, hogy nyitott a múltra, jelenre és a jövőre.