Húsz évvel ezelőtt ezen a napon ünnepelte Székesfehérvár az ezer éves államiságot

Éppen húsz esztendővel ezelőtt érkezett első hivatalos vidéki útján Székesfehérvárra Mádl Ferenc, hazánk akkor frissen megválasztott köztársasági elnöke. A keresztény magyar államiság millenniumának évében, a város fogadalmi ünnepén Paskai László bíboros-prímással és számos kormánytaggal közösen vett részt. Székesfehérvár millenniumi napjára a Szent Jobb is hazaérkezett.
2020.08.14. 06:58 |
Húsz évvel ezelőtt ezen a napon ünnepelte Székesfehérvár az ezer éves államiságot

A millenniumi év, az államalapítás ezredik évfordulója kiemelkedő jelentőséggel bírt a nemzet történelmi fővárosában. Székesfehérvár neve egybeforrt államalapító királyunk, Szent István nevével, akire emlékezve az augusztusi fogadalmi ünnepet millenniumi napként ünnepelték. Ennek pontosan húsz esztendeje.

Képek: Csekéné Jassó Erzsébet

A 2000. augusztus 14-i esemény egyedülálló volt abból a szempontból is, hogy az akkor frissen köztársasági elnökké megválasztott Mádl Ferenc első hivatalos vidéki útja a nemzet történelmi fővárosába, Székesfehérvárra vezetett. A Nemzeti Emlékhelyen tartott ünnepi misét Paskai László bíboros-prímás, esztergomi érsek celebrálta, és a fehérvári jeles napra a Szent Jobb is hazaérkezett a koronázóvárosba.

A magyar függetlenség és emberi, nemzeti boldogulásunk Szent István óta elképzelhetetlen európaiságunk nélkül; a magyarság sokat áldozott azért, hogy jobb napokat éljen meg, hogy most erkölcsi alapja legyen helyet foglalni a nemzetek európai integrációs családjában is.” – mondta Mádl Ferenc köztársasági elnök székesfehérvári beszédében. A királyi városban a köztársasági elnök mellett dr. Gógl Árpád egészségügyi miniszter, Nemeskürty István millenniumi kormánybiztos, Dávid Ibolya igazságügy-miniszter és Antall József miniszterelnök özvegye is jelen volt. Az ünnepségen a köztársasági elnök személyesen adta át Warvasovszky Tihamér polgármesternek a millenniumi zászlót, mely az ezeréves keresztény államiságot jelképezte.


A húsz évvel ezelőtti ünnepi napról a Fejér Megyei Hírlap és a Magyar Nemzet közölt részletes összeállítást. (a többi országos napilap sajnos egy sort sem írt a koronázó város millenniumi ünnepéről)