-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Hármas jubileumot ünnepel novemberben a Ciszterci Szent István Gimnázium
Három jelentős jubileumot ünnepel ebben az esztendőben a Ciszterci Szent István Gimnázium. 325 évvel ezelőtt, 1688-ban alapították az intézményt, 200 éve, 1813-ban a Ciszterci Rend vette át az iskola fenntartását, valamint 75 éve, azaz 1938 óta áll az iskola jelenlegi épülete. A gimnázium ünnepi programsorozattal készül a jubileumokra, és megemlékezik többek között azon jelentős személyiségekről, akik egykoron az iskola tanítványai, tanárai voltak.
2013.11.04. 08:25 |
Három jelentős jubileumot ünnepel ebben az esztendőben a Ciszterci Szent István Gimnázium. 325 évvel ezelőtt, 1688-ban alapították az intézményt, 200 éve, 1813-ban a Ciszterci Rend vette át az iskola fenntartását, valamint 75 éve, azaz 1938 óta áll az iskola jelenlegi épülete. A gimnázium ünnepi programsorozattal készül a jubileumokra, és megemlékezik többek között azon jelentős személyiségekről, akik egykoron az iskola tanítványai, tanárai voltak.

A rendezvényeket és a jubileumok jelentőségét sajtótájékoztatón ismertették, melyen részt vett Vargha Tamás Székesfehérvár országgyűlési képviselője, honvédelmi államtitkár, Dékány Árpád Sixtusz zirci főapát, Balsay István, a Ciszterci Diákszövetség elnöke, Orosz Ágoston, a gimnázium igazgatója és Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere.
Székesfehérváriak sokaságának jelenti „Az iskolát” az egykori József Attila, ma Ciszterci Szent István Gimnázium - mondta Vargha Tamás honvédelmi államtitkár, aki diákja és pedagógusa is volt az intézménynek. A három évfordulót kiegészítve arról beszélt, hogy 1992 és 1994 között került vissza újra a ciszterci rend fenntartásába a gimnázium. Vargha Tamás köszönetet mondott a város akkori polgármesterének, Balsay Istvánnak, akinek kulcsszerepe volt a fenntartóváltásban. Az államtitkár arra kérte a székesfehérváriakat, az egykori józsefes és a mai ciszteres diákokat, hogy kapcsolódjanak a jubileumi ünnepségekhez.
A fenntartó Ciszterci Rend képviseletében Dékány Árpád Sixtusz zirci főapát vett részt a sajtótájékoztatón, aki a lelki értékek megtartásának fontosságáról szólt a sajtótájékoztatón. Elmondta: „Az iskola léte bizonyítja azt, hogy az igazi, örök értékekre alapozott társadalmi felfogás, életforma és szociális gondolkodás maradandó, és minden vihart túl tud élni!” A főapát köszönetét fejezte ki azoknak a szülőknek, akik bíztak az intézményben, és az elmúlt években az iskolára bízták gyermekeik nevelését. Ugyancsak köszönetét fejezte ki azoknak a pedagógusoknak és közszereplőknek, akik emberi és szakmai helytállásukkal segítették az intézményt. Hozzátette: a Ciszterci Gimnázium kiállta a történelmi viharokat, és ma is komolyan veszi küldetését.
Balsay István, a Ciszterci Diákszövetség elnöke Szent István városának szellemiségére hívta fel a figyelmet. Elmondta: 1992-ben Székesfehérvár elsőként jelentkezett, hogy az önkormányzat visszaadja az egyháznak az iskola fenntartását. Balsay István egy Deák Ferenc idézetet olvasott fel, mely szerint: „Amit erő és hatalom elvesz, azt idő és kedvező szerencse ismét visszahozhatják. De miről a nemzet, félve a szenvedésektől, önmaga lemond, annak visszaszerzése mindig nehéz, s mindig kétséges.” Balsay István úgy látja: ragaszkodnunk kell múltunk minden olyan eleméhez és értékéhez, melyet a hatalom elvett. A Ciszterci Diákszövetség elnökeként invitálta a jubileumi programokra az intézmény egykori tanítványait és pedagógusait.
„Gimnáziumunk a rendhez tartozó iskolák közösségeként részese a ciszterci rendnek. A ciszterci szellemiség azért él kilenc évszázada, mert képes volt mindig megújulni. Gimnáziumunk a rend minden próbát kiállt tradíciójára támaszkodva végzi az új, korszerű és sokat ígérő iskolaépítő és iskolaszervező munkáját. Természetesen az ünnepléssel együtt emlékezünk is azokra - pálos szerzetesekre, jezsuita és ciszterci atyákra - akik oly sokat tettek a város szellemi kultúrájának fejlesztése terén. Ugyancsak emlékezünk azokra a kiemelkedő egyéniségekre, akikre méltán büszkék vagyunk! Ilyenek volt Marosi Arnold szerzetes tanár, muzeológus, a Szent István Király Múzeum alapítója, első igazgatója, illetve a nagy tanítványok: a költőkirály, Vörösmarty Mihály, Ybl Miklós építész, Semmelweis Ignác orvos, az anyák megmentője és Gróf Klebelsberg Kunó, a Bethlen-kormány legendás kultúrpolitikusa.” - hangsúlyozta Orosz Ágoston, a gimnázium igazgatója.
Programok:
„Gimnáziumunk a rendhez tartozó iskolák közösségeként részese a ciszterci rendnek. A ciszterci szellemiség azért él kilenc évszázada, mert képes volt mindig megújulni. Gimnáziumunk a rend minden próbát kiállt tradíciójára támaszkodva végzi az új, korszerű és sokat ígérő iskolaépítő és iskolaszervező munkáját. Természetesen az ünnepléssel együtt emlékezünk is azokra - pálos szerzetesekre, jezsuita és ciszterci atyákra - akik oly sokat tettek a város szellemi kultúrájának fejlesztése terén. Ugyancsak emlékezünk azokra a kiemelkedő egyéniségekre, akikre méltán büszkék vagyunk! Ilyenek volt Marosi Arnold szerzetes tanár, muzeológus, a Szent István Király Múzeum alapítója, első igazgatója, illetve a nagy tanítványok: a költőkirály, Vörösmarty Mihály, Ybl Miklós építész, Semmelweis Ignác orvos, az anyák megmentője és Gróf Klebelsberg Kunó, a Bethlen-kormány legendás kultúrpolitikusa.” - hangsúlyozta Orosz Ágoston, a gimnázium igazgatója.
Programok:
november 4.- Urbán János egykori diák, matematikus emléktáblájának avatása
november 5. - Jubileumi gála a Vörösmarty Színházban
november 6. - Fotópályázat eredményhirdetés
november 7. - Ciszterci címerek és Szent Korona-makettek kiállítása
november 8. - Az emlékhetek ünnepélyes megnyitója
november 8. - Szentmise a főapát celebrálásával
november 8. - Fő ünnepség, amely szentmisével kezdődik, majd ünnepi megemlékezés és emléktábla avatás lesz a jubileumok tiszteletére. Fogadás és ünnepi műsor a Szent István Művelődési Házban a meghívott vendégeknek.
november 13. – Akiről ma emlékezünk meg - Klebelsberg Kunó szobrának avatása az intézmény előtt
november 14. - Iskolatörténeti vetélkedő igen nagy számú résztvevővel
november 15. - Vörösmarty szavalóverseny
Székesfehérvár alpolgármestere, Róth Péter a sajtótájékoztatón arra hívta fel a figyelmet, hogy az intézmény, amely a török idők vége óta fennáll Székesfehérváron, mindig fontos szellemi műhelye volt a városnak. Mint mondta, így van ez ma is, hiszen jövendő fehérvári nemzedékek tanulnak itt, akik remélhetőleg tudásukkal, emberségükkel gazdagítják majd a várost. Róth Péter kiemelte: „Önkormányzatunk büszke arra, hogy támogathatja a Ciszterci Szent István Gimnáziumot, és az iskola fenntartóját, a Zirci Apátságot is.”