Hamvas 125 - A háború hatása Hamvas Béla költészetére

Weiner Sennyey Tibor költő, író, a „Hamvas Béla ezerarcú és egyszerű élete és műve” című könyv szerzője volt az Értékmentők vendége csütörtökön kora este. A Hamvas Béla születésének 125. évfordulója kapcsán, a civil szervezet által meghirdetett egész éves programsorozat júliusi eseményének a Szent István Király Múzeum Rendház épülete adott otthont.
2022.07.22. 08:02 |
Hamvas 125 - A háború hatása Hamvas Béla költészetére

Hamvas Béla, a XX. századi magyar gondolkodás és irodalom egyik legkiemelkedőbb és máig megkerülhetetlen hatású alakja. A jubileum tiszteletére számos kezdeményezés, program született, ezek egyike az Értékmentők által szervezett Hamvas Béla 125 sorozat, amelynek keretében Weiner Sennyey Tibor költő, íróval, a „Hamvas Béla ezerarcú és egyszerű élete és műve” című könyv szerzőjével beszélgetett Pletser Ádám, az iGenerációért Egyesület elnöke.

A megjelenteket Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte. Mint mondta, Hamvas Béla egy olyan korban élt, amelyben munkásságát nem ismerték el. Életútját, amelyben sok fájdalom volt (megpróbáltatás, háború, gazdasági válság, munkanélküliség) rendkívüli írói termékenység jellemezte. Az Értékmentők csapata által szervezett programok jó lehetőséget adnak e fantasztikus életmű megismerésére, tette hozzá.

A csütörtök esti beszélgetésben arról szólt Weiner Sennyey Tibor, hogy a háború miként hatott Hamvas Béla életére és hogyan jelenik meg műveiben. Az esszé mindig egy kísérlet, amelyben az író megpróbál olyan dolgokról beszélni, ami nehéz. Hamvas őszinte, jó, mélyen gondolkodó, akinek írásait érdemes többféle módon olvasni: elmerülve, kételkedve, kérdéseket megfogalmazva. „Nem csak arra van szükségünk, hogy megértsük, mit jelentenek Hamvas Bélának azok a fogalmak, hogy világválság, krízis, katarzis, univerzális orientáció, éberség és derű, hanem arra is, hogy mi magunk megfogalmazzuk: nekünk mit jelentenek ezek?” Weiner Sennyei Tibor szerint érdemes szélesebb filozófiai kontextusban vizsgálni Hamvas gondolatait úgy, hogy abban megtaláljuk önmagunkat.