Hála Szent Sebestyénnek – fogadalmi mise és közösségi ház szentelés Felsővárosban

Székesfehérvár 1739 óta emlékezik minden évben január 20-án püspöki szentmisével és búcsúval a város fogadalmára. Az idei szentmisén Spányi Antal püspök annak fontosságáról beszélt, hogy tudjunk megmaradni a hagyományainkban és semmit ne engedjünk el belőlük. A püspök a szentmise után megáldotta a felújított Felsővárosi Közösségi Házat is, ahol a városrész hagyományainak megfelelően forralt borral és fánkkal vendégelték meg az érkezőket.
2018.01.20. 13:12 |
Hála Szent Sebestyénnek – fogadalmi mise és közösségi ház szentelés Felsővárosban

Székesfehérvár 1739 óta emlékezik minden évben január 20-án püspöki szentmisével és búcsúval a város fogadalmára. A fehérváriak szerencsésen megmenekültek a pestisjárványtól és fogadalmuk részeként először kápolnát, majd templomot emeltek Szent Sebestyénnek, aki akkor a legnépszerűbb szentek közé tartozott.

 Az idei szentmisén Spányi Antal püspök arról is beszélt, hogy 1739-ben Fehérvár népe elveszettnek érezte magát és azt tapasztalta, hogy valami szörnyű erő szabadult el. „Valami, amivel nem tud szembeszállni. Valami, amivel szemben minden ereje kevés. Valami, aminek hatalma van arra, hogy Fehérvár népét elpusztítsa, Szent István király ősi városát elnéptelenítse. Úgy gondolom, hogy az akkori emberek hasonlók lehettek, mint mi vagyunk; sok nekibuzdulással, álmokkal a szívükben, aztán sok megtorpanással. Sok jó lelkesedéssel, s amikor a tettekre kerülne sor, sokszor elfogy az erő. Megtapasztalták saját emberségük gyengeségét, erejük határát. Rádöbbentek arra, hogy egyetlen menekvés van. S ez menekvés az ég felé mutat..”- fogalmazott a püspök szentbeszédében.

Spányi Antal püspök prédikációjában arról is beszélt, hogy fontos megmaradni a hagyományban és megőrizni azt a következő generációk számára.

„Legyünk azon, hogy a hagyomány átjárja egész életünket. Templom előtt járva vessünk keresztet. Étkezés előtt egy keresztvetéssel adjunk hálát a napi betevőért. Reggel és este kérjük Isten segítségét és adjunk hálát érte. Fohászkodjunk, amikor bűnt, rombolást látunk. Adjunk hálát, amikor jót, szépet látunk Fontos, hogy a család, gondjaiban és bajaiban, érzelmi válságában és bármiben, amiben próbatétel előtt áll, tudja azt, hogy van segítség. Istennél van újrakezdés, bűnbocsánat, megújulás” – tette hozzá a megyéspüspök, kiemelve, hogy azt a fogadalmat, amelyet őseink ránk hagyományoztak, éljük meg, őrizzük és vigyük tovább.A misén a város polgármestere Cser-Palkovics András és Róth Péter alpolgármester, továbbá a város képviselő-testületének több tagja is részt vett. A fogadalmi mise után Spányi Antal püspök áldotta meg a felújított Felsővárosi Közösségi Házat, amelynek „küldetése az, hogy a hagyományokat őrizze és továbbadja a következő generációknak.”

A Felsővárosi Közösségi Házban több, mint 13 millió forintból újult meg a teljes belső tér: szigetelték a falakat, elbontották a régi faltakarásokat, kifestették a helyiségeket és újraparkettázták a színpadot.

Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője és Földi Zoltán a Felsőváros önkormányzati képviselője is köszöntötte az egybegyűlteket a felújított Felsővárosi Közösségi Házban. Vargha Tamás felidézte azt a fogadalmat, amit 279 évvel ezelőtt tettek elődeink Székesfehérvár és Felsőváros megmenekülése érdekében, majd az összetartó felsővárosi közösség erejéről szólt. „A Szent Sebestyén templom után most Felsőváros egy másik fontos helyén vagyunk, a városrész közösségének több mint 100 éves házában. Ha a falak mesélni tudnának, elmesélnék, hogy az épületet a KALOT tagjai építették maguknak, hogy legyen hol találkozniuk.. Ezek a falak láttak boldogságot és szomorúságot, örömet és bánatot és látták azt a döbbenetet is, amikor a hatalom önkénye ezt a házat - amit két kezükkel  építettek a közösség tagjai – elvették tőlük. De azután látták azt az örömet is amikor újra visszakapták lélekben és a kör tagjai újra itt találkozhattak.” – idézte fel a ház történetét Vargha Tamás. Székesfehérvár országgyűlési képviselője szólt arról is, hogy amikor 10 éve ideiglenesen be kellett zárni a házat az életveszélyes kémények miatt, az élemedett korú „legények” nem az önkormányzathoz futottak, hanem maguk szervezték meg, hogyan tudnák a házat újból megnyitni. Ezzel példát mutattak, mert azt nézték, hogy ők mit tudnak tenni a közösségért és nem fordítva. Vargha Tamás azt kívánta, hogy a fiatalok is találjanak utat ehhez a körhöz és folytassák ezt a hagyományt. Földi Zoltán, Felsőváros önkormányzati képviselője a közösségi ház megáldása alkalmából kiemelte, hogy a hagyomány, az együvé tartozás érzéséhez az is kell, hogy olyan épületek vegyenek körül bennünket, mint a Felsővárosi Közösségi Ház, vagy nép nevén „zsuptipró”. A képviselő azt kívánta, hogy minél több generáció és rendezvény találjon itt otthonra. Január 20-án, Szent Sebestyén napján, ami a város fogadalmi napja is egyben, nem dolgoztak a felsővárosiak. Részt vettek a püspöki szentmisén, majd ünnepi ebéden látták vendégül a családtagokat, távoli rokonokat. A menü hagyományosan húsleves, malacsült, párolt káposzta és fánk volt, ami a Felsővárosban élő családok többségénél a búcsún került az ünnepi asztalra. Innen ered az a hagyomány is, hogy a város fogadalmi napján mind a mai napig fánkkal vendégelik meg a résztvevőket.