Gálaműsorral ünnepelte 70 éves születésnapját az ARTE a tánc világnapján

Idén hetvenéves az Alba Regia Táncegyüttes, az összetartó, családias közösség táncosok százaival ünnepelt együtt a Vörösmarty Színházban. A műsor első felében az együttes XX. százada elevenedett meg többek között Botos József, Gazdag Béla és Hahn-Kakas István koreográfiái nyomán, míg a második részben a XXI. század következett.
2019.04.28. 23:16 |
Gálaműsorral ünnepelte 70 éves születésnapját az ARTE a tánc világnapján

A 70 éves ARTE díjnyertes koreográfiákra, versenygyőztes táncosokra, számtalan emlékezetes hazai és külföldi bemutatóra és a nemzetközi néptáncfesztivál páratlan sikerére is büszke lehet.

Táncosok százai, az egykori és mostani tagok, rokonok és barátok számára azonban mégis azt a jóleső érzést jelenti az együtteshez való tartozás, hogy egy nagy, összetartó közösség részesei lehetnek.

A műsor első felében az együttes XX. százada elevenedett meg Botos József, Gazdag Béla, Foltin Jolán, Török Sándor és Hahn-Kakas István koreográfiái nyomán, a kíséretet a Tilinkó Zenekar adta.

"Felbolydult a méhkas, mert a táncosaink nem tudják abbahagyni, ettől az érzéstől nem lehet elszakadni.. Lehet kényszeríteni magunkat, hogy most itt a gyerek, most beteg, most esküvő lesz, most a munkára koncentrálj, de amikor futótűzként elterjedt, hogy újra együtt lehetnek, akkor vége az elveknek. Az Alba Regia arról híres, hogy hozd nyugodtan a gyerekedet, anyukádat, feleségedet és anyósodat, mert mindenkit befogadunk. Ilyen volt az elmúlt 70 év és ilyen lesz a következő 70 év is. Azért vagyunk itt, hogy azt az érzést éltessük: tudjuk, hogy egy nagy család vagyunk." - mondta meghatottan a gála megnyitóján Juhász Zsófia, az ARTE elnöke.

Köszöntőjében Cser-Palkovics András polgármester úgy fogalmazott, hogy az Alba Regia Táncegyesület közösségéről sokat elárul, hogy képes annyi táncost a színpadra állítani, mint amennyien a nézőtéren vannak.

"Egy 70 éves közösséget köszöntünk, ami mégis nagyon fiatalos, folyamatosan megújul, méghozzá úgy, hogy közben tiszteli a saját múltját, történetét és így kíván a város egészének is értéket kínálni." - fogalmazott Székesfehérvár polgármestere, aki azt kívánta, hogy a városra is legyen jellemző az az összetartás, ami az albások közösségében megjelenik.

Az est művészeti vezetője és rendezője Majoros Róbert volt, munkáját Molnár Gábor, Tombor Bea és Majorosné Szabó Veronika segítették.

A gálán Bobory Zoltán, a Vörösmarty Társaság elnöke is felidézte a múltat, Nagy László Táncbéli táncszó című versének soraival fejezte ki a tánc mindennapokban betöltött szerepét, mellyel a Tánc Világnapját köszöntötte. Mint mondta, közös fellépéseik során, ahol a tánc és az irodalom erősítette egymást, örök emlékeket szerzett. Takács Imre: Gyászének érted, drága férfi című versének elszavalásával Botos József, Pesovár Ferenc és Takács Imre tevékenységét méltatta, akik munkájukkal sokat tettek a kultúra és az ARTE jövőjéért.

A műsor második felében a XXI. század következett: Majoros Róbert, Gálber Attila, Kulcsár Imre, Fitos Dezső, Kocsis Enikő, Molnár Gábor és Göbölös Gábor koreográfiáit láthatta a közönség.